Velké Ceny Belgie a Itálie 2009

Kategorie:

Po delší době se vracím k shrnutí mého pohledu na svět Formule 1, který je teď pronásledován dosud nevídaným skandálem, jenž je pro mně dost nepochopitelný. Bylo málo času na psaní článečků pro blog (samozřejmě se to dost promítá i na návštěvnosti), protože jsem měl od svých zákazníků trochu více práce a také malinko zahaprovalo zdraví, podzimní přechody tepla a zimy mě docela dostaly.

Velká Cena Belgie

Velká Cena Belgie se jezdí na okruhu Spa-Frankorchamps a je to jeden z posledních přírodních okruhů, které nejsou odporně sterilní Tilkendrom. Přestože je to jeden z nejkrásnějších okruhů (pochopitelně že jsem na něm ve hře RFactor odkroužil mnoho kol), je také jeden z těch nejohroženějších, jelikož ekonomicky je na hraně toho, co se vyplatí a „ochránci přírody“ také dělají své. Je velkou škodou, že se už nezávodí na původní verzi okruhu, která měla přibližně 14 kilometrů, ale na zkrácené variantě o délce kola 7 km, to už si závodník dovede pamatovat a může jet jako robot, zkuste si jednou do hry nainstalovat dlouhý Nürburgring, nebo původní Spa, ani při stém pokusu si nebudete pořadí zatáček, brzdné body a rychlostní profil pamatovat, budete muset jet citem.

Reklama

Před Velkou Cenou Belgie už začala po internetu běhat obvinění vznesená neschopným Nélsonem Piquetem Jr., ale tomu bych rád věnoval nějaký prostor až na konci článku, protože s některými částmi procesu a rozsudku velmi hrubě nesouhlasím.

Kvalifikace

V letošní sezóně by asi nebylo rozumné vsázet, loňský průšvih Hondy je zapomenut díky novému a fantastickému monopostu, který spadl do klína BrawnGP, týmy očekávané vepředu, Ferrati, McLaren a BMW-Sauber, jsou rády když bodují a obvyklí outsideři bojují o stupně vítězů. Každý malinký pokrok na autě se, jelikož je startovní pole extrémně vyrovnané, projevuje katapultováním na čelo závodního pole, nebo absolutní propad na chvost startovního pole. Zkrátka a dobře sezóna, která se mi líbí a která notně předstihuje ty nejzajímavější představy, jak by sezóna měla vypadat.

Na začátku ročníku 2009 bych nevěřil, že v regulerním závodě by mohl tým Force India s motory Mercedes bodovat, nebo se alespoň probojovat do poslední části kvalifikace. V kvalifikaci na Velkou Cenu Belgie 2009 se však stalo něco ještě mnohem neuvěřitelnějšího, Giancarlo Fisichella dostal monopost na pole position, tj. první místo startovního pole pro závod. A že se nejednalo o pouhý výkyv jednoho pilota dokázal 11. místem Adrian Sutil, který do poslední části kvalifikace nepostoupil o pouhých 0,062 s.

 1. Fisichella (It./Force India) 1:46,308
 2. Trulli (It./Toyota) 1:46,395
 3. Heidfeld (Něm./BMW) 1:46,500
 4. Barrichello (Braz./Brawn) 1:46,513
 5. Kubica (Pol./BMW) 1:46,586
 6. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:46,633
 7. Glock (Něm./Toyota) 1:46,677
 8. Vettel (Něm./Red Bull) 1:46,761
 9. Webber (Austr./Red Bull) 1:46,788
 10. Rosberg (Něm./Williams) 1:47,362.

Že bych snad konečně měl začít být spokojen a stáj BMW-Sauber se vracela do míst, kam patří, tj. na vrchol? Luca Badoer opět startoval z posledního, 20., místa, je těžké se po 10 letech vrátit do závodního kopkitu, ale bohužel jeho výkon byl naprosto šíleným zklamáním.

Závod

Giancarlo Fisichella měl na startu jeden velký problém, vozy s KERS, jež stály kousek za ním. Velmi rychle se před něj dostal Kimi Räikkönen, jemuž Fisico rychlostně stačil, ale díky lepší akceleraci Ferrari, jemuž vydatně pomáhá jmenovaný KERS, jej neměl kde předjet. Jenson Button, Lewis Hamilton a Jaime Alguersuari rozbili monoposty hned v prvním kole, Jensonovi Bottonovi se tím zkomplikovala cesta za titulem a díky delší sérii relativních neúspěchů nemá moc velký bodový náskok. Na Spa se odjel pravděpodobně jeden z nejhezčích závodů sezóny 2009.

 1. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:23:50,995
 2. Fisichella (It./Force India) -0,939
 3. Vettel (Něm./Red Bull) -3,875
 4. Kubica (Pol./BMW) -9,966
 5. Heidfeld (Něm./BMW) -11,276
 6. Kovalainen (Fin./McLaren) -32,763
 7. Barrichello (Braz./Brawn) -35,461
 8. Rosberg (Něm./Williams) -36,208

Velká Cena Itálie

Velká Cena Itálie na okruhu Monza je už také naprostou klasikou, bez níž si snad není možné sezónu 2009 ani představit. Monza je nejrychlejší ze současných okruhů, závod zde trvá nejkratší dobu a pochopitelně jsou zde přepisovány rekordy v průměrné závodní rychlosti, alespoň v kategorii Formule 1, pochopitelně že americké oválové závody jsou trochu jinde. V roce 2008 vyhrál Velkou Cenou Itálie naprosto neuvěřitelným způsobem Sebastian Vettel v monopostu, který předtím stěží bodoval, Toro Rosso.

Před Velkou Cenou Itálie se malinko změnilo jezdecké obrazení ve startovním poli. Giancarlo Fisichella odešel z Force India do Ferrari, kde nahradil Lucu Badoera, a na jeho místo nastoupil Vitantonio Liuzzi.

Kvalifikace

Kvalifikace na Velkou Cenu Itálie potvrdila, že Force India je na cestě vzhůru, minimálně na rychlých okruzích, Adrian Sutil se prodral na 2. místo ve startovním poli a Vitantonio Liuzzi si vybojoval možnost startu ze 7. příčky startovního roštu. Po konečně trochu zajímavých výsledcích BMW-Sauber v Belgii přišla zase studená sprcha.

 1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:24,066
 2. Sutil (Něm./Force India) 1:24,261
 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:24,523
 4. Kovalainen (Fin./McLaren) 1:24,845
 5. Barrichello (Braz./Brawn) 1:25,015
 6. Button (Brit./Brawn) 1:25,030
 7. Liuzzi (It./Force India) 1:25,043
 8. Alonso (Šp./Renault) 1:25,072
 9. Vettel (Něm./Red Bull) 1:25,180
 10. Webber (Austr./Red Bull) 1:25,314

Závod

Závod se vyvíjel téměř nudně. BrawnGP rezignoval na rychlost a spočítali si, že se jim vyplatí strategie s jedinou zastávkou a strategie byla vítězná, vyhrál veterán před potenciálním mistrem světa. Abychom se nenudili, Lewis Hamilton v posledním kole závodu, evidentně z přemíry snahy o dohnání a předjetí Jensona Buttona, v zatáčce Lesmo 2, rozbil monopost na trsátka. Fantastický závod jel Vitantonio Liuzzi, bohužel mu selhala technika. Adrian Sutil sice propadl, vůči startovní pozici, ale přesto potvrdil, že monoposty Force India by měly být brány opravdu vážně.

 1. Barrichello (Braz./Brawn GP) 1:16:21,706
 2. Button (Brit./Brawn GP) -2,866
 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -30,664
 4. Sutil (Něm./Force India) -31,131
 5. Alonso (Šp./Renault) -59,182
 6. Kovalainen (Fin./McLaren) -1:00,693
 7. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -1:22,412
 8. Vettel (Něm./Red Bull) -1:25,407

Renault

Kauza Renaultu, nazývaná crashgate, je ostudou dnešního dění ve Formuli 1. Nélson Piquet Jr. údajně dostal nařízeno havarovat při loňské Velké Ceny Singapouru na takovém místě, aby musel vyjet Safety Car a Fernando Alonso získal výhodu po výjezdu z boxů. Jiný pramen říkal, že s tímto návrhem přišel sám Nélson Piquet Jr. Renault vyhrál první Velkou Cenu Formule 1, která se jela pod umělým osvětlením. Zajímavé je, že Nélson Piquet přišel s obviněním až když byl z týmu vyhozen, protože byl extrémně pomalým pilotem.

Renault byl potrestán podmínečným vyloučením ze šampionátu, se zkušební dobou 2 roky. Manažer Flavio Briatore dostal okamžitě doživotní zákaz mít cokoliv společného s libovolnou sérií organizovanou FIA a dokonce nesmí být ani manažerem pilotů (Mark Webber, Fernando Alonso, Heikki Kovalainen a Romain Grosjean), kterýžto zákaz je dokonce snadno soudně napadnutelný, jelikož je v rozporu s možnostmi trestů, které může FIA udílet. Mnohem větší trest pro Renault je ztráta dvou klíčových sponzorů, ING údajně sponzorovala 50 % chodu stáje. Docela očekávám, že Renault odejde z Formule 1 a bude moci zůstat Sauber, který mezitím našel kupce na podíl BMW.

Osobně nechápu, proč Piquet dostal automaticky imunitu a mohl odejít od FIA bez trestu. To finální rozhodnutí leželo na něm a právě on by nesl největší vinu na zranění/smrti, pokud by utržený kus něco takového způsobil. Předpokládám, že je jako pilot nezaměstnatelný v jakékoliv solidnější sérii.