Tip na výlet: Vrch tří pánů

Kategorie:

Štítky:

Vrch tří pánů není pamětihodnost, která by mohla přilákat turisty z dalekého okolí, je to jen kopec vedle nedalekého Bouřňáku a u kopce jsou 3 větrné elektrárny o celkovém výkonu 6 MW. Sice nejsem moc nadšen z větrné elektřiny, protože ji nepovažuji za zrovna rozumný a stabilní zdroj, ale když mám takovéto elektrárny takto blízko, proč bych se na ně nepodíval zblízka?

Cesta z Teplic je krátká, přes Košťany, Střelnou, Hrob a Mikulov dojedete do Nového Města, kde si najděte vhodné místo k zaparkování. Od křižovatky v Novém městě vedou dobře značené turistické cesty a také je zde rozcestník cyklostezky, protože tudy vede „cyklistická magistrála“, po níž přejedete po celém hřebenu Krušných hor.

Reklama

Opět jsem pořídil několik desítek fotek, tak na nalákání případných zájemců je přidávám. Pokud už v Novém Městě budete, doporučuji navštívit restauraci vedle turistického rozcestníku, slušně vaří a ceny nemají nejhorší.

Na Vrchu tří pánů jsou 3 větrné elektrárny, není to ale dané k logice názvu, podle původního projektu jich mělo být více, avšak je potřeba chránit přírodu. Jsem rád, že nebyly realizovány plány v původním rozsahu, on i ten výhled zezdola by byl docela odporný. Z vrchu tří pánů je dobrý výhled na Komáří vížku, na německou stranu Krušných hor i dolů do údolí, v němž leží Teplice (nepříjemně je vidět oblak smogu který dýcháme). Pokud jste geocacher, najdete poblíž jednu cache.

Celkový pohled na 3 větrné elektrárny je focený s nejnižší možnou citlivostí, na stativu a ještě byl přidán neutrální šedivý filtr ND8, protože slunce svítilo opravdu velmi a takto má snímek alespoň nějakou dynamiku.

Každá větrná elektrárna má své jméno, toto je Ferdinand a vedle něj je Bouřňák.

Z dálky se to moc nezdá, ale pokud jste u paty větrné elektrárny, je tato opravdu impozantní. Krásné technické dílo, bohužel u nás hyzdí vrcholky hor a jako zdroj jsou větrné elektrárny poněkudsi nespolehlivé.