Šance na normalizaci ČSSD?

Kategorie:

Štítky:

Trochu překvapivá je dnešní informace, kdy Roman Onderka a Jaroslav Foldyna apelují na Jiřího Paroubka, aby odešel, pokud další volby nevyhraje. Kéž by tato iniciativa našla širokou podporu a v důsledku odešli z vedení lidé jako David Rath a Bohuslav Sobotka.

Už jsem na tomto blogu nejednou napsal, nemám nic výrazného proti ČSSD jako takové, byť jejich program, založený na závisti, kriminalizaci úspěchu a výrazně zbytečném přerozdělování, mi nemá co nabídnout. Trnem v oku, vím že jsem na to moc bezvýznamný hlas, je Ing. Jiří Paroubek a skupina, kterou lidí, kterou se ve vedení obklopil. Jejich styl postavený na urážkách a populismu slavil úspěch, ale takovýto způsob agitace se velmi rychle okouká, takže dneska jsem přesvědčen, že Ing. jiří Paroubek a jeho nohsledi ČSSD spíše škodí.

Reklama

Zdá se mi, že lidé ze širšího vedení si uvědomili škodlivost konfrontačního stylu pánů z nejvyššího vedení a Ing. Jiřího Paroubka trochu uklidnilo. Popravdě, posledních pár týdnů jsem o něm slyšel minimálně, snad jen v souvislosti s blogspotem Petry Paroubkové, která napsala „Ódu na manžela“. Pokud jej tak vidí, je to v pořádku, já si nemyslím, že to psala přímo paní Paroubková, ale příliš mi to připomíná předčítání dopisu Jiřímu od paní Zuzany Paroubkové (bývalé to manželky).

Cestou z dovolené jsem poslouchal na Českém Rozhlase rozhovor s Jaroslavem Foldynou. Neřekl přímo, že je znepokojen praktikami, jaké v ČSSD provozují Jiří Paroubek a David Rath, ale z tónu celého rozhovoru to bylo znát. Jaroslav Foldyna je nejpopulárnější sociální demokrat v Ústeckém kraji a velmi rád bych jej viděl jako vítěze z řad ČSSD v našem kraji. Nezaměňujte, vítěze celkového chci jiného, ale v rámci ČSSD v Ústeckém kraji by asi Ing. Jiří Paroubek jen těžko dával najevo uspokojení, že jej porazil člověk, který byl na 6. místě kandidátky. Pokud jste z Ústeckého kraje a jste volič ČSSD, dejte hlas Jaroslavu Foldynovi, zaslouží si jej více.

Za sebe napíšu několik věcí, které mi na Ing. Jiřím Paroubkovi vadí:

 • Změna názorů podle veřejných výzkumů. Kdo si vzpomene, že jimi opovrhoval?
 • Konfrontační, urážlivý styl. Vaječná intifáda byla proti ČSSD, nebo některým představitelům?
 • Opovrhování mladými.
 • Potřeba vyjádřit se ke všemu a několik tiskovek denně (novinářům fakt nezávidím).
 • Slibování nereálného. To už nejsou těžko splnitelné předvolební sliby, to jsou oblačné zámky.
 • Lidé, kterými se ve vedení ČSSD obklopil.
 • Prosazování blondýn, protože jsou hezké, ale ne schopné. Debakl s Brožovou a Borůvkovou ještě někomu něco říká?
 • Odřezávání schopných. Může mi jinak někdo vysvětlit, proč není Jaroslav Foldyna hejtmanem a je odsunut na kandidátce téměř na hranici volitelnosti?

BTW: I když ČSSD nevyhraje, bude přeci druhým, morálním, vítězem, kterého o absolutní výhru připravily jen podrazy konkurence. Podle jakého zákona bude Ing. Jiří Paroubek chtít přepočítávat hlasy na podzim?

Komentáře

2 komentáře: „Šance na normalizaci ČSSD?“

 1. Dalibor avatar
  Dalibor

  Napsal jsi to Marku zcela přesně, také mně vadí Paroubkův populismus a snaha po moci (proč mu asi říkají „Duce“?) a to již s moderní sociální demokracií nemá nic společného. Také konfrontační tón mi na něm vadí. Ano, opozice je od toho, aby předkládala alternativní program, ale není vůbec nutné to vést způsobem, jak to dělá Parobek a Rath. Co se týká Sobotky, ten mi vadí úplně stejně jako ti první dva.

  1. MaReK Olšavský avatar

   Nejsem jediný, komu Ing. Jiří Paroubek „leží v žaludku“, na příspěvek »Přišel, aby…aneb Proč nelze dát hlas Paroubkovi?“« mě upozornil kamarád Daniel Řezníček.