Vyšly OpenOffice.org 3.1 a už v diskuzích pod oznámeními, hlavně na webu Živě.cz, čtu počátky flame, jak se linuxáři opupínkují radostí. Nevím kde se vzal názor, že OSS je Linux a vše okolo, nebo proč tyto dva pojmy lidem splývají.
GNU/Linux používám přibližně 12 let, poprvé jsem se s ním setkal v roce 1997, ale to bylo jen nesmělé nakouknutí. Svobodný software a freeware (prosím nezaměňovat) používám trochu déle, asi od roku 1993, kdy jsem přešel na platformu PC (přiznávím, že zpočátku jsem byl velmi zhnusen, protože jsem přecházel od Amigy, která v té době byla spíše jen multimediální stanicí).
Slovo „free“ má v angličtině bohužel trochu více významů a Richard M. Stallman definuje free ve smyslu svobody slova, nikoliv free jako zadarmo (Free as a speech, not free as a beer). Free software a freeware jsou splývající pojmy, možná proto je rozumnější a vhodnější používat termín otevřený software, nebo software s otevřenými zdrojovými kódy (open source software). Richard M. Stallman definoval pojem svobodný software a později začaly snahy o přejmenování na svobodný software, nebo software s otevřenými zdrojovými kódy.
Svobodný software je takový, ke kterému máte dostupné zdrojové kódy, můžete je studovat, modifikovat a výsledek dále distribuovat, ale nikdo nikoho nenutí, aby se úpravy šířily zdarma, licence dovolují na otevřeném software vydělávat peníze. Licencí svobodného software je mnoho, nejznámější je GPL a poslední dobou si popularitu získávají licence Creative Commons, které jsou méně restriktivní a vhodným výběrem lze zakázat třeba komerční nabízení forků.
Freeware je software, který se může šířit zdarma, ale zdrojové kódy má pouze autor, příkladem je třeba poměrně slušný (kdysi můj oblíbený) HTML editor First Page od Evrsoftu.
Přisuzovat svobodný software pouze systému GNU/Linux je podobné, jako byste tvrdili, že kabel s konektory Scart patří pouze mezi videotechniku od Samsungu. Svobodný software, existuje snad pro každou počítačovou platformu a téměř pro veškeré operační systémy, alespoň co se týče těch běžných.
Hodně kulhá i argument, že někdo používá Linux, nebo BSD, OpenSolaris, …, protože má vše zadarmo a nemusí kupovat další software. Linux není zadarmo a stejný software, jaký používám v prostředí operačního systému Linux, snad jen vyjma Xek a GNOME, používám na platformě MS Windows, tudíž ve stejných cenových relacích, jako na Linuxu a BSD.
Znovu opakuji, svobodný software není jen Linux a není nikterak na Linux vázaný. Uvedu bodově několik příkladů software, který je svobodný a používám jej napříč platformami:
- OpenOffice.org
- Apache
- PostgreSQL, FirebirdSQL
- Python, Perl, PHP, gcc
- Mozilla (nebudu tu jmenovat jednotlivé produkty)
- NetBeans, Eclipse
- Gimp, Inkscape
Nemá cenu jmenovat veškerý software, chtěl jsem jen opět upozornit na to, že spojovat si svobodný software pouze s Linuxem je naprostá hloupost.
Komentáře
Jeden komentář: „OSS není jen Linux“
Je až s podivem, jak se rozšířila pověra, že je Linux zadarmo. Hodně se lidí diví, jak může něco takového, co je zadarmo, vůbec fungovat a že to může být kvalitní.
Dlouze vysvětluji, že zadarmo jsou zdrojové kódy (a některé distribuce), ale pokud si někdo nechá udělat cokoliv na zakázku (včetně podpory, atd.), zaplatí za to jako za každý jiný produkt. Díky tomu to může také fungovat. A open source skutečně není jen Linux. Vždyť také na Windows existuje celá řada open source projektů, které se mohou dobře využívat. A v takové situace je pak eventuální přechod na Linux ve firmách již mnohem snazší ..