Tip na výlet – Blansko (hrad)

Kategorie:

Štítky:

Další výlet po našich hradech, tvrzích a zříceninách nás zavedl na pěkný hrádek tyčící se nad Ústím nad Labem. Ne nejde o známou Ústeckou zříceninu Střekovský hrad, ale o zříceninu, která je přibližně 5 km vzdušnou čarou směrem k rozhledně na Děčínském Snežníku.

Hrad Blansko (Blankenstein), přesněji řečeno zřícenina hradu, leží mezi městy Blansko a Mírkov, pokud tak podrobně neznáte okolí Ústí nad Labem je to na Povrly a Ryjicemi, vice asi napoví mapka:

Reklama

 K Blansku nedojedete autem, jako k Hasištejnu, mezi vesnicemi Mirkov a Blansko necháte auto a musíte ujít nějakých 300 metrů, než dojdete ke zřícenině hradu Blansko, o nějž se stará Občanské sdružení pro záchranu hradu Blansko, se sídlem v nedalekých Ryjicích.

Oproti nedávno navštívenému Hasištejnu není na Blansku zachována žádná vysoká věž, ale jde pravděpodobně o jeden z nejvyšších kopců mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Blansko je bohužel opravdu jen zříceninou a jeho historie je pomerně zajímavá. V okolí toho najdete více, napoví Vám opět stránky Hrady.cz, zajisté tam naleznete i další tipy na zajímavé výlety.

11. května 2019: aktualizace po přibližně 10 letech. Odkaz na mapu i fotogalerie.