Tip na výlet – Hasištejn

Kategorie:

Štítky:

Ač se to možná nezdá, téměř kolem každého města lze najít široké spektrum památek, včetně mnoha zámečků a hradů. Podívejte se na stránky Hrady.cz a možná budete překvapeni, kolik toho ve svém okolí najdete. Já jsem potřeboval o víkendu na jedno odpoledne zaměstnat syna a byl jsem u mých rodičů v Chomutově, takže naše cesta zamířila na hrad Hasištejn.

Hrad je již několik století opuštěný, takže jde víceméně o zříceninu, nicméně poměrně pěkně udržovanou a částečně opravenou, takže ji lze docela slušným způsobem prozkoumat. Hasištejn není asi nejznámější památkou Ústeckého kraje, je zajímavý a doporučuji jej k návštěvě. Jeho návštěva je možná pohodlná až moc, přímo před bránu dojedete autem.

Reklama

Na stránkách hradu Hasištejn Hasištejn sice píší vstupné 10 KČ pro dospělé a 5 KČ pro děti, možná by ale neškodila menší aktualizace stránek, vstupné je 30,— a 15,— KČ. Vstupné je snad levné pro každého a poslouží pro údržbu hradu alespoň v dnešním stavu, obnovení stavu těsně před opuštěním je asi nereálné.

Z hlavní věže je velmi dobrý výhled, vyjma jednoho směru, někdejší hlídky nekoukaly z hlavní věže na elektrárnu Prunéřov :-(.

U vstupu do hradu je docela dobrá restaurace. Nabídka kuchyně vypadá docela solidně, ale nepřevyšuje průměr levných restaurací. V restauraci se platí vstupné, my jsme jej platili až při odchodu, protože jsme na začátku narazili na zamčené dveře.

Nezapomeňte si při odchodu všimnout dodatečně postavené dělostřelecké věže, která je na protějším kopečku, asi 50 metrů od hlavního vchodu.

Komentáře

3 komentáře: „Tip na výlet – Hasištejn“

 1. Luboš avatar

  Ahoj, jak u jsem napsal u sebe, na Dívčák bys to měl hodně daleko, je u Českých Budějovic. S roční dcerou se tam ještě nějakou dobu nedostanu. Čim fotíš? Kouzlo digitální fotografie je mimo jiné v tom, že se dá upravit (někdy to ani jinak nejde), takže např. tu věž můžeš narovnat. Jo už jsem to našel, Fujifilm Finepix S5600, to nevypadá špatně.

  1. MaReK Olšavský avatar

   Luboš: Škoda, že je to tak daleko, zřícenina vypadá hodně zajímavě.
   Foťák musím dovybavit, už mám objednané filtry, protože ta přepálená obloha je hrozná a budu muset chodit i se stativem, ne vše se dá vyfotit z ruky.

 2. Luboš avatar

  To záleží na tom, jestli to má stabilizátor, já stativ používám jenom v noci nebo na dálku. Jo, máš pravdu, ne vše se dá vyfotit z ruky. 🙂