My čekali jsme IBM a on zatím Oracle

Čekání na to kdy, a jestli, bude IBM kupcem SUN Microsystems mělo zajímavé rozuzlení. SUN Microsystems spadl do náruče Oracle.

Poněkudsi překvapivě dopadl prodej SUN Microsystems. V případě zájmu IBM o SUN Microsystems mě napadaly nejrůznější černé scénáře pro celou řadu produktů, v případě Oracle tomu tak vlastně není, protože těch překrývajících se produktů je relativně poskrovnu.

Reklama
  • NetBeans a Oracle JDeveloper — To jsou snad jediné 2 produkty, kde si SUN Microsystems a Oracle konkurují. Oba projekty jsou k použití zdarma a mnozí vývojáři vyzdvihují kvality JDevelopera, ale podle ohlasů jsou NetBeans jednoznačně používanější a oblíbenější produkt, než Oracle JDeveloper. Navíc NetBeans jsou základem komerčně prodávaného vývojového prostředí a Oracle si bude chtít tyto příjmy podržet.
  • MySQL a Oracle — Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tyto dva servery si nekonkurují, každý má naprosto jinou zákaznickou obec. MySQL je oblíbené především mezi webaři, ale přiohnuté jej má masivně nasazený třeba Google. Oracle je téměř synonymem pro databázový server v enterprise sféře. Byť jednu dobu to vypadalo, ve zprávičkách na stránkách LinuxSoft.cz jsem na patřičné články odkazoval, že Oracle považuje MySQL za soupeře a odkoupil některá řešení (BerkeleyDB, InnoDB), do nichž mělo MySQL můstky, je svobodným soupeřem Oracle spíše PostgreSQL, kterou však koupit nemůže. Uvidíme, zda vznikne fork MySQL a jak bude životaschopný.
  • Solaris a GNU/Linux — Oracle již několik let prohlašuje, že je pro něj hlavní platformou GNU/Linux a proto také začal forkovat RHEL/CentOS, ale prý mají řádově vyšší příjmy z Oracle na Solarisu. Tipuji, že opustí tvorbu vlastní distribuce GNU/Linuxu, aneb rozlučme se s Unbreakable Linuxem, a budou vyvíjet Solaris/OpenSolaris.

A další místa, kde by si Oracle se SUN Microsystems konkurovali, asi nikdo nenajdeme. Evidentně není důvod vidět budoucnost celého spektra produktů SUN Microsystems černě. Podle mě je Oracle lepší kupec, než IBM, protože není v ohrožení tolik, jako bylo, když se jevilo IBM jako ten kdo pohltí SUN Microsystems.

Dost mě zajímá budoucí osud hardware SUN Mirosystems, respektive mikroprocesorové architektury SPARC. Myslím, že kromě SUN Microsystems má v nabídce servery se SPARCy jen Fujitsu, ale nevím, jestli by dokázali platformu dále rozvíjet. Pokud by platforma SPARC zanikla, tak mimo x86 tu bude na serverovém trhu snad jen Power od IBM, docela tristní situace. Že by prosadila architektura ARM nevypadá moc pravděpodobně, MIPS už je dávno za zenitem a nic nového není na obzoru.

Jaká bude budounost OpenOffice.org a VirtualBoxu si nedovoluji odhadnout, NFS by snad mělo být zcela mimo ohrožení. Zajímavé bude, jestli Oracle uvolní ZFS pod licencí, která by umožnila jeho začlenění do GNU/Linuxu, nebo jestli přetáhne jeho schopnosti do vlastního btrfs.


Tento příspěvek vyšel 21. dubna 2009 na mém blogu na portále LinuxSoft.cz