IBM + SUN Microsystems = ?

Že SUN Microsystems na tom není nejlépe je docela obecně známou záležitostí, technologická špička; minimálně v dobách poměrně nedávných; nemusí znamenat stabilitu a zajímavý zisk. Už jsem o postupném docházení dechu u SUN Microsystems jsem na blogu psal, ale pořád jsem spíš věřil, že SUN Microsystems má dostatek vlastních sil, aby vše ustál.

Kolem 18. března 2009 se docela nečekaně objevila zpráva, že SUN Microsystems by mohl být koupen „velkou modrou“ IBM, firmou, která je jednou v nejvlivnějších v ICT, ale zároveň ji lze vnímat jako firmu poměrně zkostnatělou a nepružnou. IBM umí vytvořit skvělé produkty, ale umí je také marketingově pohřbít, postačí si vzpomenout na OS/2 Warp, který se Microsoftu povedlo překonat až o několik let později a pokud by IBM v roce 1994 nepokazilo marketing, pravděpodobně bychom nikdy neviděli ani MS Windows 98.

Reklama

IBM je nepochybně velmi mocná firma, ale SUN Microsystems je zajímavá. Pokud bych si měl vybrat firmu, jež od konce 80. let projevila nejlepší vize, byl by to jednoznačně SUN Microsystems, ať si již člověk vzpomene na špičkově odladěný; byť trochu pomalý, Solaris, nebo na platformu SPARC, NFS, Java, … Poslední roky SUN Microsystems spíše stagnoval v oblasti vlastních novinek, ale svou silnou a zajímavou pozici si upevňoval akvizicemi, jen za poslední rok koupil firmy MySQL a VirtualBox.

SUN však problémy má a možná se dalo čekat, že jej koupí někdo silnější. Nevím, jestli je dobře že je to zrovna IBM, ale kdyby to bylo HP bylo by pravděpodobně více důvodů ke strachu o produkty, postačí si vzpomenout jak naložili s geniální platformou Alpha, když získali firmu Digital. Dell je čistokrevná x86 firma a pak už zbývají snad jen hráči jako Lenovo, nebo Fujitsu-Siemens (ti nabídli několik serverů na platformě SPARC). Ač si občas o IBM nemyslím nic pěkného, je to asi nejrozumnější volba, nicméně vyskakuje mnoho otázek nad překrývajícími se produkty.

  • AIX, Solaris, Linux je z hlediska příznivce GNU/Linuxu asi to nejzajímavější kolbiště. IBM má svůj proprietární AIX, který už asi jen udržuje z historických důvodů. SUN Microsystems se snaží oživit svůj Solaris tím, že jej poskytuje i jako otevřený systém pod jménem OpenSolaris, ale ten moc uživatelů nemá, snad dokonce méně, než libovolná větev BSD. IBM však jednoznačně podporuje vývoj GNU/Linuxu a podle všeho je zřejmé, že AIX i (Open)Solaris by se mohly stát minulostí.
  • SPARC a Power neboli dvě velmi povedené architektury mikroprocesorů. SUN Microsystems některé své servery má na své architektuře SPARC, IBM zase ty nejlepší nabízí na architektuře Power. Vzhledem k tomu jak dlouho si IBM svou Power architekturu hýčká, je zcela nepravděpodobné, že by pokračovala ve vývoji SPARCU.
  • Java je trochu méně viditelným kolbištěm, nicméně je faktem, že IBM má vlastní JDK/JRE, které se dočkalo i nějakého rozumného nasazení. Pokud opravdu k převzetí dojde, stane se garantem Javy IBM, ale jak to bude s dalším vývojem si nedovolím odhadnout, zda IBM ukončí svou verzi (Jikes by byla škoda) a přeportuje SUNovskou Javu, nebo potichu ukončí oficiální Javu SUNu, kterou nechá žít ve verzi OpenJDK, a další vývoj platformy bude pokračovat na jejich JDK/JRE (které pro mě bylo jedinou myslitelnou verzí, dokud jsem používal Linux na PowerPC).
  • NetBeans a Eclipse jsou ostře konkurenční prostředí. Nečekám, že IBM bude nějak podporovat další vývoj NetBeans (mám je radši, než Eclipse, a nejsem sám). NetBeans i Eclipse sice jsou open source, ale vývoj obou prostředí velmi závisí na podpoře od mateřské firmy.
  • Databáze, přesněji databázové servery si moc nekonkurují, MySQL má naprosto jiný segment zákazníků, než DB2, nebo Informix. Očekávám, že zde nehrozí nějaký útlum vývoje od IBM.

Dalo by se pokračovat ještě dlouho, ale není účelem tohoto kratičkého příspěvku pokrýt všechny oblasti, kde očekávám nějaké změny, pokud by IBM opravdu SUN Microsystems koupila.

Komentáře

Jeden komentář: „IBM + SUN Microsystems = ?“

  1. math3z avatar
    math3z

    Ako jeden z mladších čitateľov a pozorovateľov okolo IT diania som si nevedel v duchu predstaviť, ktorá iná firma by bola schopná SUN pohltiť… takže v tomto smere mi tip vyšiel. Nejdem sa pozastavovať nad tým či je „veľké modré IBM“ niečo viac alebo menej v porovnaní s inými firmami ale myšlienka, že v marketingu a presadzovaní svojich produktov je nevýrazná nemá ďaleko od reality. Nepodceňujem ju, občas prídu fakt zo zaujímavými nápadmi (naposledy trebárs ZTIC kľúč pre bezpečný e-banking), no vo všeobecnosti je na verejnosti menej viditeľná ako korporácia Microsoft. Celkovo teda súhlasím z autorom a možno snáď k SPARC platforme a Solaris OS by som dodal, že už teraz „obletujú sieť“ správy o možnom profite pre firmu Michaela Della, pretože aspoň v posledných rokoch ukazuje trend migráciu z uvedených riešení na x86 a GNU/Linux.