Wikipedia zabila Encartu

Kategorie:

Štítky:

Encarta byla první multimediální CD, které jsem měl doma, bylo to ještě v dobách předinternetových (alespoň o se týče domácností a drtivé většiny firem). Pokud si pamatuji dobře, bylo to v roce 1997, v té době jsem byl ještě na VŠ a CD bylo nelegálně přepálené (dnes na to nejsem vůbec hrdý; všechen software používám naprosto legálně).

Encarta je encyklopedie, jedna z prvních, s níž jsme se mohli na našich počítačích setkat. Za Encartou stojí Microsoft a já bych jejich práci, minimálně co se týče práce vývojářů, ohodnotil jako velmi kvalitní. Svobodná a kýmkoliv editovatelná Wikipedia přišla až podstatně později, ale všechny konkurenční projekty výrazně přerostla, leč brát informace ve Wikipedii za bernou minci se může někdy nevyplatit, heslo může být modifikováno i uživateli,kteří nemají zcela fundované informace a neutralitu některých témat lze napadat.

Reklama

Encarta se prodává od roku 1993, neexistuje česká verze (nebo jsem ji nenašel), ale dokáže být vcelku rozumným zdrojem informací. Encarta je tedy v prodeji přibližně 15 let. 16. rok bude však pro Encartu rokem posledním. V době existence a velké popularity Wikipedie to výrazná škoda není, možná jen někteří z nás zamáčknou nostalgickou slzu, určitě nejsem jediný, pro nějž byla Encarta prvním setkáním s multimediálním CD (to se ještě nepoužíval webový interface, ale aplikace byla napsána naprosto nativně). Současná Encarta osahuje přibližně 62 000 hesel, což vypadá úctyhodně, ale porovnejte to s Wikipedií – 2 700 000 hesel a mnoho lokalizací.

Encarta je překonaná a v prohlášení Microsoftu (schované ve FAQ) mimo jiné stojí (volně citováno) „Encarta byla mnoho let populárním produktem, ale encyklopedie a způsob jakým zákazníci vyhledávají informace se změnily.“ Téměř pro celý svět Encarta zemře 31. října 2009, výjimkou bude Japonsko, kde dožije až do 31. prosince 2009.

Je to škoda? Před několika lety jsem byl Microsoft Encartou nadšen, dnes je Wikipedie daleko vepředu a na internetu lze snadno najít dostatek referenčních materiálů, abych si mohl ověřit pravdivost předložených informací. Myslím si, že Microsoft opouští právě včas, uživatelé si budou pamatovat dobrý produkt a nestane se přežitkem, který by byl jen černou dírou na peníze, s mizivou návratností.

Komentáře

2 komentáře: „Wikipedia zabila Encartu“

  1. Dalibor avatar
    Dalibor

    Encarta … to byly doby. Také ji mám, tuším vydání 1998, koupil jsem ji ve slevě kdysi v New Yorku, rozhodně se mi její provedení líbilo.

  2. Jiří Jakeš avatar
    Jiří Jakeš

    Jooo, jednou jsem ji také měl. Fascinoval mě na ní nejvíc atlas (úplně jsem tenkrát koukal, že tam je všechno kolem nás) a zvuky zvířat. Ale abych řekl pravdu, léta už jsem si na ni nevzpomněl…