Státní dluhopisy? Asi ANO

Kategorie:

Pravda nejsem vzděláním ekonom, co píšu na tomto blogu je jen moje interpretace dění, jak jej vidím. Nacházíme se ve velmi bouřlivé době, finanční krize nás minula (myslím, že jsou jen 3 státy – Česko, Slovensko a Mexiko, které nemusely v této době sanovat bankovní sektor), ale bohužel vlně ekonomické recese se již vyhnout nemůžeme. Státní dluhopisy, které by měly pomoci financovat stát v době krize vítám, jako dobrý nápad a pokud to jen trochu půjde, rád zainvestuji.

I v našich zemích se očekává propad HDP, což bude nesmírně obtížné, poslední roky naše hospodářství rostlo jako o závod a zvykli jsme si, že státní výdaje rostou ruku v ruce s růstem ekonomiky, jakkoliv takové prožírání považuji za krátkozraké a radši bych viděl, jak se vytváří v „časech tučných“ rezervy na časy hubené, alespoň já se tak snažím chovat. Dokonce si myslím, že důsledky propadu utlumí to, že máme vlastní měnu, pokud ta oslabí, náš vývoz do zahraničí zlevní a naši výrobci budou mít snadnější odbyt, ano vím, že suroviny se nakupují za Eura.

Reklama

Kdo v neděli 15. března 2009 sledoval na České televizi, ideálně kanálu ČT24, pořad „Otázky Václava Moravce“, mohl se pobavit na jednoznačným vítězstvím ministra financí Miroslava Kalouska na vůdcem opozice Jiřím Paroubkem. Vše podstatné je shrnuté v článku „POLITIKA: Kalousek – Paroubek 5 : 0“. ČSSD by se opravdu měla zbavit lidí, jako Jiří Paroubek, David Rath a jejich nejbližších podržtašků/podrždeštníků, jejich populismus jim bude v důsledku škodit. Ale v pořadu také zazněla myšlenka, která je pro mě podstatnější, než celý zbytek pořadu.

Ministerstvo financí, potažmo vláda, připravují státní dluhopisy, které by měli pomoci státnímu rozpočtu. Viděl jsem číslo přes 140 miliard KČ, ale to nemusí být celkový objem dluhopisů, může být menší, nebo větší. Pevný úrok mezi 3—4 procenty není žádný zázrak, byť je to trochu více, než nabízí běžné banky, ale je to méně, než umím zhodnotit na akciích (neriskuji a investuji jen do technologických společností u nichž vím co dělají a co připravují). Ale půjdu i do státních dluhopisů ČR. Nejen proto, že jsou garantované (Jaká je pravděpodobnost, že zažijeme státní bankrot?), ale i proto, že jsem Čech (dobře, minimálně z 50% Slovák) a mému státu rád pomohu, takto radši, než zvýšeným výběrem daní.

Viděl jsem kritické příspěvky a články, vůči plánu státních dluhopisů. Pro mě osobně je tento způsob pomoci vítaný a rád jej využiji.

Miroslava Kalouska jsem nikdy v oblibě neměl, asi tak jako většinu představitelů KDU-ČSL, ale Kalousek mě opravdu překvapuje v dobrém.

Komentáře

3 komentáře: „Státní dluhopisy? Asi ANO“

 1. Dalibor avatar
  Dalibor

  Kalouska již sleduji delší dobu a zpočátku mi byl nesympatický, avšak v poslední době má velmi rozumné názory a je pro mě příjemným překvapením. Také byl vyhlášen za jednoho z nejlepších ministrů financí v zemích EU.
  Státní dluhy mohou být relativně bezpečnou investicí, i když ne jedinou. Do investicí v cenných papírech se příliš neženu. Ani technologické společnosti nemusejí být zdravé, i když dělají slušné výrobky. Do účetnictví nikomu nevidíš ..
  Určitě je jasné: kdo se zbavil akcií do poloviny minulého roku, rozhodně neprodělal :-). Dnešní nákupy mohou být dobré, ale je to sázka do loterie, kurzy lítají nahoru a dolu ..

  1. MaReK Olšavský avatar

   Dalibor: Vloni v listopadu jsem nakoupil akcie Red Hatu, letos jsem prodal. Zisk asi 80% :-). U těch technologických firem je důležité vědět co dělají, jak to dělají a koukat po referencích.

 2. Dalibor avatar
  Dalibor

  jj, Red Hat má reference dobré, to uznávám 🙂