Brazilská čísla kolem GNU/Linuxu

Kategorie:

Štítky:

Na Brazílii pořád nahlížíme jako na rozvojovou zemi, ale minimálně v tom, jak se postavili ke GNU/Linuxu by mohli inspirovat zbytek světa. Brazílie je velmi lidnatý stát, s obrovskou rozlohou a jsou tam neskutečné rozdíly mezi chudými a bohatými. Brazilci jsou si vědomi, že ke vzdělání patří i znalosti obsluhy počítače, ale šli na to velmi zajímavě.

VNUNet (archiv) píše, že v Brazílii nasadili přes 350 000 virtualizovaných desktopů, poněkudsi přednější počet, 356 800 desktopů, uvádí Desktop Linux. I kdyby to bylo „pouhých“ 300 000 desktopů, jde o úctyhodné číslo, které je momentálně asi nejmasovějším nasazením GNU/Linuxu vůbec.

Reklama

Celý projekt realizovala společnost Userful z kanadské Alberty. Na jejich stránkách jsem našel základ realizace celého řešení, tady doufám, malá krabička která funguje jako naprosto jednoduchý X terminál a periférie, vyjma sluchátek a mikrofonu, se připojují pomocí standardního USB. Povedené a levné řešení, protože jedno PC obsluhuje 10 klientů, úspory jsou tedy nejen v oblasti nákupu hardware, ale nemalé prostředky se ušetří i na elektřině (netřeba připomínat, že významné úspory nastanou v oblasti vyprodukovaného CO2). V této souvislosti rád vzpomínám na bývalou učebnu LinuxSoftu, kde se reinkarnovaly staré PI a jako X server jim sloužil 1600 MHz AMD Duron, náklady minimální a pro výuku to bylo více, než dostatečné.

Pro to vše byla vyvinuta distribuce Linux Educacional, založená na Debianu a využívající již perfektně odladěné KDE 3.5, s několika dalšími balíky (KDE-Edu, KDE Games, …).

Brazilci podle mě zvolili velmi dobře, nejenže významně pomohli školství své země, ale ukázali, že GNU/Linux je možné masově nasadit. Podle mě by toto nasazení mohlo posloužit jako inspirace pro další země, nebo alespoň vzdělávací instituce. Kéžbych na taková nasazení mohl odkázat i v našich končinách.

Komentáře

Jeden komentář: „Brazilská čísla kolem GNU/Linuxu“

  1. Dalibor avatar
    Dalibor

    Stále se nemohu zbavit dojmu, že pomáhat Linuxu znamená ve skutečnosti účinně pomáhat také rozvojovým zemím. Byl jsem z toho omylu mockrát vyváděn, ale nemyslím si, že se až tak moc mýlím. Samozřejmě to nepomůže tam, kde není vůbec žádné školství a lidé bojují o holé přežití, ale ve většině rozvojových zemí to pomoci může – lze tak zmodernizovat školství, ale i průmysl i tam, kde nejsou peníze na různé licence. Je jasné, že v těchto zemích dává Microsoft významné slevy, ale stále a dlouhodobě to zadarmo nemůže být. Vidím Linux jako velkou příležitost, jak dostat vyspělou techniku o do míst, kde jinak nemá šanci. Vždyť náklady na hw jsou dnes již dost nízké … velkou část nakladů tvoří software. A také vývojářské firmy. Příklad Brazílie mně ubezpečil v tom, že můj „nos“ na tenhle trend byl asi správný.
    Je hezké a dobré, že Bill Gates dává část svých peněz na dobročinné účely a výzkum vakcín, atd. – to je v pořádku, ale nejde o pomoc systémovou. Ta má být ve smyslu: „Dej hladovému rybářský prut, nikoliv rybu.“