Volební bonus je rudý hadr na býka

Kategorie:

Štítky:

Vláda se rozhodla prosadit tzv. „Řecký systém“ rozpočítávání mandátů po volbách. Systém by umožnil podstatně jednodušší povolební vyjednávání, protože vítěz voleb by získal v poslanecké sněmovně více hlasů a měl by snadnější postavení při sestavování vlády.

Zcela nepochopitelně je nejsilnějším hlasem proti tomuto systému Ing. Jiří Paroubek, ale nedokážu pochopit proč, paradoxně by mu dnešní vláda pod taktovkou ODS velmi usnadnila situaci, pokud se razantně nezmění preference, v současnosti ukazované pomocí průzkumů veřejného mínění, které ani zdaleka nelze nazývati předvolebními, anžto do voleb je daleko. Ing. Jiří Paroubek je vůdcem opozice a ta přeci musí oponovat za každou cenu.

Reklama

Nebo je to jinak?

Posledních přibližně 13 let snad nikdo nesestavoval vládu s větší, než 3 hlasovou převahou, případně dokázal domluvit opoziční smlouvu a sestavit menšinovou vládu. Pak se jakékoliv razantní kroky jen velmi těžko prosazují a existuje prostor pro krásné vytáčky, kterými lze omluvit neexistenci nějaké koncepce. Buď je dotyčný předseda vlády a vymluví se na slabé koaliční partnery i naprosto zabedněnou opozici, nebo dotyčný je v opozici a jen kritizuje, nebo rovnou blokuje jakýkoliv razantnější krok.

Pro je Strana Zelených (na něž začínám být silně alergický), ti by totiž získali asi tolik křesel, kolik mají dnes, silně proti jsou komunisté, protože druhý v pořadí a KSČM (nepředpokládám, že by se vynořila strana, která by dokázala oslovit méně lidí, než ČSSD, či ODS a více, než KSČM) by tratili nejvíce. Téměř určitě by pro byla i KDU-ČSL, která patří do současné vládní koalice a jejich vedení evidentně s návrhem souhlasilo ještě dříve, než jej vláda představila. Musím se přiznat, že minimálně jeden člověk z KDU-ČSL silně stoupl v mých očích, tím člověkem je ministr financí Miroslav Kalousek, jenž se snaží nedělat ukvapené a líbivé kroky, které by naoko pomohli občanům při současné krizi. Populismus se dělá snadno, ale příliš často znamená další dluh do budoucna.

Pokud bych mohl hlasování o tomto návrhu podpořit, byl bych jednoznačně pro. Ať vládne moje domovská ODS, nebo dnes opoziční ČSSD, je pro nás jednoznačně lepší, když bude možné sestavit vládu na první pokus bez šílených průtahů, jakých jsme byli svědci po posledních parlamentních volbách.

Řevnivost v Poslanecké Sněmovně Parlamentu České Republiky mezi opozičními a vládními představiteli prý není tak ostrá, jak vypadá ve zprávách. Prochází zákony jak od koalice, tak od opozice, bohužel jen ty „technické“ a nikdo není schopen prosadit razantní změny, které je také velmi potřebné řešit.