Rath jako Chaplin

Kategorie:

Štítky:

Na obálce týdeníku Reflex je zobrazen MUDr. David Rath jako Charlie Chaplin v roli Diktátora z neméně slavného protiválečného filmu. MUDr. Rath se chce za tuto nadsázku soudit, což mi přijde úsměvné.

Pro mě je MUDr. David Rath komickou postavou, ze které spíše jde mráz po zádech, a jeho zobrazení jako Charlieho Chaplina na obálce Reflexu bylo naprosto přesné. Asi nikdy jsem neviděl na české politické scéně rozporuplnější postavu, která je schopna každý den hlásat naprosto opačné názory, a ještě jim i věří, když ví, že přinesou funkci. Tím jak se snaží mít vše pod palcem a kázat pravdu, i kdyby ji neměl, se opravdu chová jako Diktátor, takže mě stvárnění Davida Ratha na obálce Reflexu nepřekvapilo ani v nejmenším.

Reklama

Sice díky výroku „Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby!…“ může vyvolávat obálka Reflexu všelijaké asociace, ale já na té obálce vidím Charlieho Chaplina. Pokud MUDr. David Rath sám sebe vidí jako Adolfa Hitlera, je to jeho věc, potrefená husa vždycky zakejhá.

Komentovat změny názorů a chování Davida Ratha snad nemá význam, ale ve stručnosti něco připomenu:

 • Navrhuje zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, přičemž sám ještě nedávno navrhoval poplatky podstatně vyšší. Pokud někdo odmítne přijmout uhrazení poplatku od kraje, David Rath se o něm vyjádří jako o naprostém idiotovi.
 • Na jedné straně zestátňuje zdravotní zařízení, ale sám vlastní kliniku.
 • Bezprecedentním způsobem poškozuje soukromé podnikání. Nebo jak jinak lze nazvat umělé natažení pacientů do krajských zdravotnických zařízení? Jsou jedinci, kteří jsou ochotni cestovat nemalou vzdálenost, aby ušetřili 30 KČ, že cesta je stojí více, než ušetřili, nevidí.

David Rath a spol. vyhráli volby sázkou na nejnižší pudy nepřemýšlejících voličů. Dodnes jsem neviděl jasně, ani v našem Ústeckém kraji, kde se peníze na tyto úhrady berou. Pochopitelně, že z rozpočtu kraje a ty miliony, které kraj přesune z jiných kapitol budou chybět. Ono nám dojde pozdě, že pokud z rozpočtu kraje naprosto nesmyslným způsoben spláchnete 5—10% peněz, budou chybět třeba na lokálních železnicích, opravě silnic, nebo dalších službách poskytovaných krajem.

Ať je, jak je. Já na obálce Reflexu vidím Charlieho Chaplina s některými rysy Davida Ratha. Pokud David Rath sám sebe vidí jako Adolfa Hitlera, je to jeho hloupost.

Komentáře

10 komentářů: „Rath jako Chaplin“

 1. LuFa avatar

  Výborné Marku, teď jsi mne dostal. Máš pravdu, Rath je komik a Reflex je z toho venku. Škoda, že nejsi právník. Skutečně výborný postřeh.

 2. Dalibor avatar
  Dalibor

  No, Rath je opravdu komická postava. Spíš je to žvanil, který řekne, co mu slina na jazyk přinese. Proč asi dostal facku na veřejnosti? Dost si o to koledoval. Ale jsem zvědav, jakou skutečnou podporu bude mít. Jeho přestávají mít rádi i skalní voliči ČSSD. Jestli překročí únosnou mez, skončí v propadlišti dějin. Leda, že by jej jeho kamarád, Harry Potter z Bradavic vytáhne z bryndy .. 🙂

 3. Dalibor avatar
  Dalibor

  s /vytáhne/vytáhl

 4. Pavel Stěhule avatar

  „Jsou jedinci, kteří jsou ochotni cestovat nemalou vzdalenost, aby ušetřili 30 KČ, že cesta je stojí více, než ušetřili, nevidí.“

  Jsou jedinci, kteří si nevidí dál než na špičku nosu :). Ber to tak, že jsou lidi (někteří důchodci), kteří mají spoustu času a málo peněz a pokud někde ušetří 30 korun, tak je to půl oběda a příjemný zpestření jinak nudného dne. Na rozdíl od tebe, který trpí dostatkem peněz a nedostatkem času.

  Každý se chová optimálně, ale podle svých kritérii. A ty má každý jinak. Ale ODSka má patent na rozum, a dle tradice zakladatele rozumí všemu nejlíp :), a pokud má někdo svůj názor, tak je to bolševik.

 5. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Proč mám pocit, že jsi odpověděl nesmyslně? Protože jsou tací, kteří cestují 30 km do krajského zařízení, aby nezaplatili 30,— KČ. Pokud nemám cestování zadarmo, nebo nejsem vášnivý stopař, cesta mě stojí víc, Tvým přepočtem dráže, než polovina oběda.
  Poslední odstavec jsi asi nepsal za střízliva, nebo jo? Pokud chci ušetřit, tak asi nezvolím cestu úspor tak, že mě bude stát více, ale možná počítám špatně. V tom není nic, jestli jsem příznivce ODS, fašista, nebo komunista.
  Mimochodem to, že kraj proplácí poplatky jen v určitých zařízeních dost silně poškozuje ostatní zařízení, to je další věc, která mi silně vadí, nebo to je podle Tebe v pořádku?

  1. MaReK Olšavský avatar

   Doplním to, tady v našem okrese vím o případech, že z Bíliny jezdí do krajské nemocnice v Teplicích, náklady na cestu jsou kolem 50,—KČ, jestli Ti tohle přijde jako logické nevěřím. Nehledě k nepohodlí, pokud mi je špatně, tak cestovat je hnuj…

 6. Dalibor avatar
  Dalibor

  Marek: Inu, odpovím slovy klasika. Nechci tu slevu zadarmo … 🙂

 7. Pavel Stěhule avatar

  Zeptej se těch lidí, proč se tak chovají. To, že něčemu nerozumíš, není jejich chyba, ale tvůj problém. Možná stejně jako ty jsem nechápal, proč lidi u nás bojkotujou místní koloniál. Bylo tam cca o korunu dráž než ve městě. Babička mi to vysvětlila. Jednak byla vychována ještě za první republiky a přišlo jí nemravný, že někdo má tak „předražené ceny“, druhak si ještě ve městě obešla obchody, podívala se mezi lidi. Prostě se jí to nějak celkově vyplatilo.

  Poslední odstavec jsem napsal za střízliva. U ODSky fakt pozoruju, že má tendence vědět všechno nejlép, a ti, co mají odlišný názor cupovat. V duchu hesla „my máme pravdu, a ko s náma nesouhlasí, tak musí být vůl“. Podívej se na vyjádření Topolánka, Langra, … A ČSSD je zase typický negativista. ODS chce ušetřit, my budeme rozhazovat. ODS chce rozhazovat, my budeme šetřit.

  O objektivitu tu už dávno nejde. To, je to co mně fakt štve. V týhle zemi se už 5 let možná nevládne normálně. Osobně to vnímám vyhlášením nulové tolerance, přez Kubiceho zprávu a teď bitvou o 30 Kč poplatek. Mapřed ČSSD plakalo, že ODS jí ukradlo volby, teď zas ODS má pocit, že jí bylo ublíženo. Když ODS řekne A, tak just ČSSD řekne B, a obráceně. Fakt pomalu začínám závidět Slovákům – vývoj na Slovensku jde lepší cestou než tady – a Slovensko je mnohem blíže západu než my. Poněvadž 5 let nám vládnou nezodpovědní fakani, poněvadž 5 let má víc než rozum cenu stranická legitimace. Jsem z toho docela smutný, a nemít tu kamarády a rodinu, tak emigruju. Je tu dusno, a všude dogmatici.

 8. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Tak teď před Tebou v duchu smekám. Myslel jsem, že jsi kritik jen ODSky a vidíš blbosti na obou stranách. Jsem fakticky rád, že nekritizuješ jen jedinou.
  Negování ČSSD nikam nevede a už to začíná být vidět, že je z toho kdekdo otráven.
  Přesně to napsal Dalibor, já nechápu logiku „nechci slevu zadarmo“. Nadávat na poplatek a se slovy že ušetřím dát několikanásobek peněz za cestu je nelogické (a nevylučuje se to s tím co jsi napsal, protože jsi spojil více užitků do jediné cesty, což nebudu řešit, když potřebuji lékaře, protože mě podlomila chřipka). Asi tak, jako když jsou lidé, kteří jezdí do sousedního okresu tankovat, protože tam benzín stojí o 1,—KČ méně, kolik projedou a že to není zrovna ekologické chování je nasnadě, finančně se to vyplatí jen pokud jezdíš od plna do prázdna a i to je na hraně.

 9. Pavel Stěhule avatar

  Jen připomenu, že to negování „nulová tolerance“ je nápad ODS – každý politik by si měl dát pozor, jaké démony přívádí na svět. Jinak naprosto souhlasím, že je to absolutně neprozíravý přístup, který jen dokazuje nakolik je zabetonovaná situace v politice a jak málo funguje, resp. jak moc nefunkční je komunikace ve sněmovně. Můžeš si všimnout, že teď už se nevolí dle klíče nejlepší vyhraje, ale podle klíče nejmenší zlo.

  V tuhle chvíli si myslím, že je potřeba udělat tlustou čáru, a jít k předčasným volbám – což už je stejně pozdě, ty se měly konat už před dvěma roky. Všechny strany by se měly nad sebou hluboce zamyslet. Zřejmě už dávno zapomněly, že jejím primárním cílem není teatrálně vystupovat před kamerami, ale organizovat společnost, a efektivně řídit chod státních institucí pro užitek a blaho občanů.