V USA mají prezidenta, inaugurace potěšila Linuxáře

Kategorie:

Štítky:

USA již mají definitivně Baracka Husseina Obamu za svého prezidenta, 44. v pořadí a prvního černého, nejen proto bude velmi ohroženým mužem. Možná přísaha na bibli Abrahama Lincolna bude i předzvěstí jeho osudu, ale nerad bych se tu zabýval nějakými temnými věštbami.

Přímý přenos jeho inaugurace bylo možné sledovat i na internetu, streamovala se. Já v USA  nežiji a tak je mi to teoreticky jedno, přístup ke zprávám mám bezproblémový, ale pokud bych byl v USA a chtěl sledovat inauguraci z internetového streamu, mohl bych. Přestože bylo zvolené nesvobodné, proprietární řešení Microsoftu a stream by teoreticky mohli sledovat pouze uživatelé majoritního systému MS Windows s nainstalovanou technologií Silverlight.

Reklama

Jenže ono se tak nestalo, vývojáři projektu Moonlight, což je Silverlight nad svobodnou implementací .NETu nazvanou Mono, si dali tu práci, že na poslední chvíli dotáhli projekt do verze 1.0 a umožnili sledování inaugurace i těm, kteří MS Windows nechtějí, nebo nemohou, používat. Ať už jsou jejich důvody jakékoliv. Kdyby se nepodařilo do inaugurace dotáhnout vývoj Moonlightu do verze 1.0, nezůstali by bez možnosti sledování přímého přenosu jen uživatelé svobodných operačních systémů (GNU/Linux, *BSD), ale velmi pravděpodobně i uživatelé Apple (stav .NETu a Silverlightu na Mac OSX neznám), což by v USA opravdu nevypadalo moc dobře.

Chtěl bych jim za tuto práci poděkovat a hned při nejbližším kole Extraligy Ledního Hokeje vyzkouším, jestli mohu konečně sledovat některý z přenosů na TV.Hokej.cz.

Web Z1 v GNU/LinuxuJeště by se konečně mohla polepšit Zpravodajská jednička, neboli Z1. Ještě stále mají na webu naprosto dementní ovládaní plné JavaScriptů, takže poslat odkaz na zajímavou zprávu v podstatě nehrozí, a hlášku o nepodpoře GNU/Linuxu, přičemž pokud otevřu adresu jejich streamu, mohu TV bez nejmenších problémů sledovat, a přiznat že se mi jejich zpravodajství velmi líbí.