Z1 je divná

Kategorie:

Štítky:

Nedávno jsem byl nadšen vznikem zpravodajské stanice Z1, ale mé nadšení nějak polevuje. jejich vysílání je celkem v pořádku, ale cítím se tak trochu diskriminovaný z jejich strany. Rozhovor na webu Lupa.cz, který vyšel v úterý 8. července 2008, mě docela zklamal.

Z1 je zpravodajská stanice, která se zaměřuje především na střední a bohatší vrstvu pracujícího obyvatelstva ČR, tudíž „skladník ve šroubárně“ asi nebude tou pravou cílovou skupinou této televize, byť i on by si mohl „přečíst Vergilia v originále“. Trochu tomu odpovídá i struktura zpráv, jak řekl Radim Vaculovič, „To, že se bude stavět na Rohanském ostrově, je pro nás ve srovnání s tzv. kuřimskou kauzou zpráva číslo jedna.“ Dokonce se mi tento koncept i líbí, protože bulvárních zpráv mám přebytek díky TV Nova a TV Prima, nezajímají mě a dokonce mi vadí potřeba některých (podle sledovanosti těchto jakobyzpráv a čtennosti bulváru bych řekl většiny) lidí sledovat jen skandály a neštěstí. I když podle mého názoru by takovéto profilování u zpravodajské stanice nemuselo být nejšťastnější, je lepší zasáhnout širší diváckou obec, protože lze lépe profitovat na reklamách (teď jsou na televizi vidět téměř výhradně reklamy firem ze skupiny pana Charouze, který má, mimochodem, svou vlastní televizi Sport5).

Reklama

Z1 dělá svou práci slušně (dejme jim pověstných 100 dní ať ukážou co umí), ale pouze jako televize, jejich přístup k internetovému uživateli/návštěvníkovi je velmi podivný. Jejich web vypadá sice z mého hlediska dost přehledně, ale v ničem jiném, než kombinaci MS Windows, Internet Explorer a Windows Media Player 11 rozumně nefunguje, respektive funguje, ale bez možnosti si pustit streamované vysílání. Osobně se mi tento přístup nelíbí, ne že by mi přehrávač v GNU/Linuxu neuměl přehrát WMV, ale současný stav mi vynucuje zakoupení licence na MS Windows, což zavání diskriminací uživatelů ostatních platforem, navíc mezi manažery znám uživatele počítačů Apple a systému Mac OSX, dokonce častěji, než u běžných uživatelů, takže si i svou cílovou skupinu rozdělila Z1 na ty „hodné“ s mainsteamovými MS Windows a na ty „zlé“, kteří MS Windows nepoužívají, přičemž i mezi manažery znám uživatele GNU/Linuxu, protože jim prostě vyhovuje.

Pokud se ze svého domácího počítače, nebo laptopu, pokusím vstoupit na webové stránky Z1, a zkusím spustit video, uvidím jednoduchou hlášku (viz. obrázek). GNU/Linux prý není podporován, ale na nápravě se pracuje. Dost mě pobavilo, když jsem zkusil video pustit z prohlížeče SeaMonkey v práci, kde MS Windows mám a používám, jejich kontrolní mechanismus mi sdělil, že můj přehrávač není podporovaný a mezi podporovanými je uveden „Mozilla Firefox 2.0 a novější“, vždyť ty prohlížeče mají identické renderovací jádro Gecko, nebylo by logičtější tedy kontrolovat verzi jádra, než název a verzi WWW prohlížeče? Tohle už opravdu v souvislosti s přístupností jejich webu nechápu ani omylem.

Další věcí, která se mi hrubě nelíbí je ovládní webu psané v JavaScriptu, které nejenže nebude fungovat lidem, kteří mají JavaScript v prohlížeči vypnutý, ale naprosto znemožňuje poslání odkazu na některou z reportáží dále, tj. když budu třeba chtít někoho známého na něco upozornit.

Jak to tak vypadá, ještě dlouho budu při sledování zpráv využívat ČT24, protože Z1 mnou, coby divákem, který chce odskočit ke zprávám během práce u počítače, pohrdá, neumožňuje mi sledovat jejich vysílání, aniž bych zakoupil licenci na MS Windows, kterou bych na nic jiného stejně nevyužíval. Své návštěvníky neomezuje ani síť regionálních televizí RTA, bohužel zatím tam nevidím vysílání z Ústeckého kraje. I Slovenská TA3 (čtěte jako Tatry) funguje bez nejmenších problémů pod GNU/Linuxem a vysílání zahraničních televizí, jako Euronews (to je placené, ale velmi přijatelnou částkou), nekomentuji, pokud internetové vysílání mají, nediskriminují uživatele omezením přístupu na jedinou majoritní platformu.

Celý web vypadá, jako když jej připravovali televizní profesionálové, který internetem pohrdají, protože jsou pro ně diváci sledující zprávy na svém PC podřadní. Celý web vypadá jako když jej dělali lidé, kteří tomu absolutně nerozumí a šlo jim jen o to mít alespoň nějaký web, bez ohledu na jeho přístupnost a s diskriminačním záměrem, který vynucuje zakoupení licence „toho jediného pravého operačního systému“.

Komentáře

5 komentářů: „Z1 je divná“

 1. Jiří Jakeš avatar
  Jiří Jakeš

  Marku, máš pravdu, ten javascript mě také strašně štve. I když bych to rád změnil, používám Z1 web pouze na Program.

  Stream jsem hledal a našel. http://master.nacevi.cz/asx/z1.asx . Bohužel, občas se mi zkrátka nenačte.

 2. MaReK Olšavský avatar

  Jiří Jakeš: Díky za ten link na stream Z1, určitě se bude hodit nejen mě.

 3. Vlastimil Ott avatar

  Taky mě to naštvalo, ale je to jednoduché – holt budou mít míň diváků. A získá je ta televize, která bude kvalitní servis poskytovat také přes internet, včetně archivu.

  Aktualizované odkazy na TV a podobnou havěť mám na http://www.e-ott.info/odkazy/

 4. Pavel Kout avatar

  Víte, co je sranda? Že jsem ten stream [1] načetl v Safari 3.1.2/Mac OS X 10.5.4 a díky freeware pluginu Flip4Mac WMV http://www.flip4mac.com/ ho na jablíčku mohu klidně sledovat — http://client.webface.cz/temp/z1-mac-safari.png. Takže to jsou jen hloupaté řeči; buď se jim nechce nebo to neumějí anebo platí obojí.

 5. Mirek Řehoř avatar

  Připojoji se ke komunitě, která nemá ráda web http://www.z1tv.cz. Mým nejoblíbemějším prohlížečem je Mozilla Firefox a mám nyní verzi 3.0.6, ale na zmíněné stránce si stream v tomto prohlížeči nezobrazím, jede jenom zvuk! Jede mi to v Safari, Google Chrome a IE, ale ve Firefoxu ne 🙂 Nebudu to zkoumat a použiju zmíněný stream http://master.nacevi.cz/asx/z1.asx. Díky.
  To s těmě javacriptama mě na http://www.z1tv.cz taky vytáčí. Ale existují i jiné a lépe zpracované intrernetové verze zpravodajských televizí 🙂