2009 rokem Linuxu?

Kategorie:

Štítky:

Počátkem každého roku se lze na mnoha zahraničních i českých webech dočíst o očekáváních, že tento rok bude konečně tím správným rokem, kdy GNU/Linux výrazně prorazí na desktopy. Ono se to stále ale neděje a nemyslím si, že by tento rok byl výrazně jiný.

V roce 2008 výrazně promluvila do podílu GNU/Linuxu na desktopech popularita „nové“ generace nenáročných počítačů – nettopů a mini-laptopů*. První vlna málo výkonných, ale pro internet a spouštění office dostatečných, počítačů se nesla téměř výhradně pod vlajkou GNU/Linuxu, teprve o něco později se objevila možnost nákupu počítače s Microsoft Windows XP, který Microsoft neustále prodlužuje život. Osobně si myslím, že na takovýchto počítačích se GNU/Linux ukázal ve velmi dobrém světle a významně přibylo uživatelů, kteří využívají GNU/Linux.

Reklama

GNU/Linuxu, i *BSD, stále cosi chybí, aby bylo možné masivní prosazení na desktopy. Rozhodujícím argumentem není cena, už jsem psal, že porovnávat GNU/Linux a MS Windows podle ceny za OS je hloupost, ale použitelnost a existence klíčových aplikací. V ČR se objevila perfektní nabídka účetnictví WinStrom 10, které díky platformě Java běží bez nejmenších problémů běží i pod GNU/Linuxem, ale obory jako tvorba hudby, grafika, nebo konstruktérské práce jsou trochu v ústraní. Pro běžné domácí uživatele je velmi častým argumentem nedostatek her, což sice není úplně pravda,  ale nabídka funkčních her není tak bohatá jako pro platformu MS Windows. Já sám hry nějak neřeším, protože jsem zastáncem názoru, že na hry jsou konzole, kdežto PC je na práci.

Současná světová ekonomická krize by mírně mohla pomoci rozšíření svobodného software na desktopy, ale svobodný software nestojí jen na operačních systémech GNU/Linux a *BSD, nýbrž je použitelný i na platformě MS Windows. Firmy i domácnosti zváží, jestli potřebují na všechny desktopy kupovat MS Office a zda jim stejně dobře neposlouží OpenOffice.org, nebo zda nasazovat databázové servery firem Microsoft, či Oracle, pokud by jim stejné služby prokázalo třeba PostgreSQL. Rozšíření GNU/Linuxu na desktopy však krize pomoci nemůže.

Tipuji, že rozšířenost GNU/Linuxu se bude měnit stejně jako v roce 2008. Postupný nárůst, který možná dosáhne kritického množství koncových uživatelů a podpora GNU/Linuxu se stane zajímavá i pro tvůrce komerčních aplikací, ale žádné drama a podíl GNU/Linuxu zůstane hluboko pod MacOSem. Já sám jsem se současným stavem a vývojem GNU/Linuxu velmi spokojen, na svém domácím PC a laptopu mi 100% vyhovuje pro práci, kterou dělám mimo mé HPP.

Rok 2009 (opět) nebude rokem GNU/Linuxu a možná je to dobře, protože lepší postupný nástup díky špičkové kvalitě systému, než obrovský hype a řešení problému skokového nárůstu počtu neznalých uživatelů.


*/ Protože Psion má práva na jméno „netbook“, budu radši tuto třídu titulovat jako mini-laptopy.

Komentáře

6 komentářů: „2009 rokem Linuxu?“

 1. Pavel Stěhule avatar

  Zdarek – osobně nemám moc rád mudrování o tom, zda O.S. převálcuje nebo nepřeválcuje komerční sw. Smyslem O.S. není převálcovat komerční sw. O.S. je tu především a díky programátorům, kteří chtějí psát kvalitně, psát pěkně a dělat, to co je baví, a tak si myslí, že to je nejlepší. Snaha změnit poměry na Desktopu vede jen k jednomu – kopírování MS Windows. O.S. by neměl stát Windows zadarmo – což si, bohužel, masy BFU myslí. O.S. je pro ty, kteří jej chtějí používat, ne pro ty, kteří chtějí za každou cenu ušetřit, jakkoliv je, minimálně možná už pět let, bezpečnější alternativou komerčnímu sw. Asi všichni máme zkušenost, že pokud se i totálním začátečníkům o.s. nainstaluje a ukáže se jim, jak se má používat, tak nemají nejmenší problém. Jedna moje příbuzná používá Linux pět, šest let, a je spokojeným a šťastným uživatelem – hlavním argumentem je neexistence virů – její nejdůležitější aplikací je Firefox.

 2. Vlastimil Ott avatar

  Myslím, že se neshodneme (http://www.e-ott.info/2008/06/18/rok-linuxu-a-svobodneho-softwaru) v tom, jak Rok Linuxu vlastně definovat. Pro mě to byl 2008 díky netbookům a dozrání mnoha programů do stavu, kdy se stírá fakt, že „jsou ze světa Linuxu“ (zjednodušeně řečeno). Takže už to bylo, nastává práce, evangelizace skončila. Ted už musíme uspět (my, kdo o tom píšeme).

  Který článek je za rok 2008 nejčtenější na Živě.cz, asi největším IT portále v ČR?

  Článek o Linuxu… Co si přát víc? 🙂

 3. Dalibor avatar
  Dalibor

  Když se tak kolem sebe dívám, tak vidím trochu jiný trend (v článku to bylo již naznačeno): nejde o používání Linuxu, ale o používání ostatních programů open source. BFU si kupují počítače s již nainstalovaným OS – a tím je některá verze Windows. Ale již se rozhlížejí, jak si pořídit Open Office, Firefox, Gimp místo toho, aby pálili placky s MS Office a Adobe Photoshop. I to je velmi pozitivní trend oproti minulým letům, kde takové věci BFU neřešili. Doba, kdy bude Linux rozšířen i na desktopu u BFU určitě příjde, je to zákonitý trend. Ale letos to podle mě určitě ještě nebude …

 4. goldenfish avatar
  goldenfish

  Podepisi se za to, co napsal Vlastimil Ott.

  Podle me je to jeste na 2 roky prace, co se tyce dodelani software. A to je dolni odhad.

  Behem pul roku budou dalsi velmi zajimave zmeny, co se tyce podpory HW (wifi, video,kamery,dvb-*), jak v kernelu, tak potom i v distribucich.

  Ted to bude hlavne o doladovani software. Zejmena chyby a chybejici vlastnosti. Je to o tahu na branku.

  Jedna z dulezitych mezniku je ten, ze se na linux zacina nadavat => tudiz jde do mainstreamu.

  bye gf

 5. MaReK Olšavský avatar

  Vlasta Ott a Goldefish: Myslím, že si neodporujeme a doufal jsem, že z tohoto blogspotu to zaznělo, já si myslím, že prostě evoluční postup a dokonce ani nějak nečekám, že by podíl na desktopech mohl nějak ještě narůst.
  Mě spíš k této úvaze vedlo asi tak milión předpovědí, které se na mě vyvalily za poslední měsíc v RSS čtečce.

 6. Dalibor avatar
  Dalibor

  Marek: musím se přiznat, že při čtení o předpovědích jsem se musel pousmát. Viděl jsem předpovědi na začátku roku 2008 o ekonomickém růstu a růstu cen ropy, o akciích … tak jestli předpovědi v oblasti IT budou stejně kvalitní, tak potěš koště .. 🙂