Sla* vlna

Kategorie:

Štítky:

Patrick Volkerding po rozumně dlouhé době vydal novou verzi své distribuce, která je skvěle funkční a dokonale konzervativní (aneb co funguje, to se nemění), Slackware 12.2. Brzo následoval 64 bitový (neoficiální) port Bluewhite64 a český minimalistický Slax.

Slackware je distribuce, která prostě funguje, někomu přijde komplikovaná, jiný ji zavrhne kvůli konzervativnosti a jiný bude nadšený, že se Slackware chová opravdu rychle a je fantasticky stabilní. Slackware byla v roce 1998 moje první distribuce GNU/Linuxu, kterou jsem používal, pak jsem zpohodlněl díky Red Hatu, který vycházel v Computer Pressu a po 5 letém pobývání u Red Hatu a Mandrake/Mandrivy jsem se dostal k dnešnímu mixu, který používám (Ubuntu, Debian, Mandriva, CentOS, FreeBSD). Dneska mi je téměř jedno, co používám, pokud to funguje a chápu balíčkovací systém, bohužel v systému balíčků jsem se poněkudsi minul s logikou Slackware.

Reklama

 Slackware 12.2

Hlavní distribucí, o které chci v tomto článku psát je Slackware 12.2, který vyšel přibližně půl roku po minulé verzi. Minulá verze byla přelomovou v přechodu na Linux řady 2.6, pokud si pamatuji dobře, Slackware byl jednou z posledních „velkých a široce používaných“ distribucí, která dlouho setrvávala u Linuxu 2.41. A novinka této verze? Snad ani není, kromě toho, že Patrik Volkerding zůstal konzervativní a Slackware setrval u posledního KDE3, tj. u verze KDE 3.5.10. Změny jsou spíše stabilizační – Linux 2.6.27.7 (myslím že Slackware používá vanilla verzi jádra, tj. bez úprav), gcc 4.2.5 s podporou C/C++/Objective-C, Fortranu-77/95 a Ada-95, aktuální Apache 2.2.10 s PHP 5.2.8, Seamonkey 1.1.13, Firefox 3.0.4, … Podrobný seznam změn je na domovských stránkách Slackware.com.

Slackware je fajn distribuce, rozumně rychlá a perfektně stabilní, bohužel mě se moc nelíbí, že standardně neobsahuje GNOME, ale pouze KDE a XFce, které se pak musí dodatečně doinstalovávat z projektu GSB. Navíc je na Slackware sice velmi pěkné, že jej lze překompilovat jak se hodí, ale praxe je taková, že nemám čas si s tím hrát.

Na Slackware vidím ještě jednu velikou slabinu. Jeho vývoj je závislý na jediném člověku – Patrickovi Volkerdingovi. Před nějakou dobou měl zdravotní problémy a Slackware vypadal jako distribuce, která umře. Takže distribuce je sice fajn, ale pro mě je produkčně nenasaditelná, pokud defakto závisí na možnostech jednoho člověka.

Bluewhite64

Slackware je vyvíjen pouze pro platformu i386, přesněji řečeno, budete potřebovat minimálně i486, ale to bude systém naprosto nepoužitelně pomalý. Uživatelé 64 bitových počítačů, přesněji napsáno x86-64/amd64, by teoreticky mohli závidět kolegům na klasické 32 bitové platformě odladěný Slackware, nebo jej používat, ale tím se ošidí o některé výhody 64 bitové platformy, prakticky mají možnost výběru mezi 2 neoficiálními porty Slackware – Slamd64 a Bluewhite64. Slamd64 občas vypadá poněkudsi mrtvě, ale Bluewhite64 je velmi dobře synchronizován s oficiálním vydáváním Slackware. Novinky nemá význam jmenovat, jsou vlastně naprosto stejné, jako u oficiálního 32 bitového Slackware.

Slax

Posledním drobečkem, který bych zmínil je opět Slackware, ale tentokrát trochu jinak. Malé liveCD (opravdu to malé 8 cm, Slax má 190 MB), od českého vývojáře Tomáše Matějíčka, Slax je ukázkou, jak moc se dá udělat na malém prostoru a pokud se uživatel naučí využívat možností modulů, může si vybudovat špičkový systém podle vlastních představ.

Slax 6.0.9 vychází z aktuálního Slackware 12.2, obsahuje jádro Linux 2.6.27.8 (o krůček novější, než ve velkém Slackware), KDE 3.5.10 (pamatuji, jak Tomáš Matějíček psal, že Slax 6 bude až s použitelným KDE4), odstraněné balíčky bluez* pro modrý zub, opravený unsquashfs, …

Slax se mi líbí a míval jsem období, kdy jsem jej měl na flash klíčence pro případ potřeby pracovat na stroji bez nainstalovaného GNU/Linuxu.

Reklama:

Distribuce Slackware 12.2 a Bluewhite64 12.2 jsem zařadil do nabídky Linux CD Shopu. Slax vzhledem ke své malé velikosti (to je ale divné spojení slov) a ceně 8 cm médií nezařadím, nevyplatí se to.


1/ Linux je jádro, použití názvu Linux je zde naprosto správné.

Komentáře

Jeden komentář: „Sla* vlna“

  1. LuFa avatar

    Dnes bych tedy Marku raději článek o openSUSE. Vychází verze 11.1 a já se těším, že na ní přehodím rodinný počítač.