Inflace a deflace, co je horší?

Kategorie:

Štítky:

Zatímco běžní lidé se bojí inflace, výrobci a ekonomové varují před deflací, která by mohla zničit celou řadu vybudovaných firem. Deflaci vnímám jako větší nebezpečí, než inflaci.

Inflace se obvykle definuje jako všeobecný vzestup celkové cenové hladiny a je vnímána jako negativní jev, kdy se v hospodářství pohybuje stále vice peněz, aniž by stoupala životní úroveň. Obyvatelé vnímají inflaci negativně, protože za stejné zboží vydají větší množství peněz. Většinou je inflace přibližně kopírována růstem mezd.

Reklama

Deflace je klasicky definována jako všeobecný pokles celkové cenové hladiny a opticky je vnímána jako pozitivní jev, protože zákazník za stejný nákupní koš nakoupí více. Zní to skvěle, ale realita je dost drsná. Aby byla deflace opravdu pozitivní, respektive aby neškodila, musel by klesnout objem peněz, které se v hospodářství pohybují, tj. musely by klesnout mzdy, snížit se výrobní náklady a spadnout veškeré náklady, což se při deflaci běžně neděje.

Snižování cen neškodí pouze v jediném případě, když jde ruku v ruce se snížením výrobních nákladů, neboli při stejných nákladech se zvětší výroba. Pokud náklady na výrobu zůstanou stejné a výrobce dostane za zboží méně peněz, bude mít brzo velké problémy, začne propouštět a možná ukončí výrobu. Pokud jde opravdu o deflaci, a nikoliv o zlevnění jediného výrobce, může se stát, že se postupně zastaví výroba a penězi budeme moci leda topit v kamnech, jelikož za ně nebude možné koupit žádnou protihodnotu.

Inflace je nepříjemná, ale podle toho co zatím vím je lepší než deflace. Nemám ekonomické vzdělání a jsem hodně amatérský ekonom, což mi bývá často vyčítáno, ale snad si dovedu udělat rozumný obraz v některých oblastech. Zatím mi připadá, že deflace začala v automobilovém průmyslu (Která významnější a masová značka za poslední měsíce výrazně nezlevnila?), ale vzhledem k rozsahu tohoto průmyslu se snadno může rozjet deflační spirála po celém světě.

Člověk si fakt nevybere a jak tak koukám o deflaci teď píší všichni. Já se z peněz už vydal a teď bude další nákup toho co chci, až když mi přitečou nějaké finance mimo rozpočet.

Mimochodem, někde jsem zaznamenal krásný krátký příběh o přežití krize:
Vnuk se ptá: „Dědečku, jak jsi přežil velkou krizi ve 30. letech, vždyť jsi truhlář a neměl jsi úspory?
Dědeček odpovídá: „Dělal jsem dobře svou práci, snažil se být nejlepší a těch nejlepších se krize netýká.“
Doufám, že i v současné krizi bude fungovat, že ti kdož se budou snažit dělat perfektně svou práci, na tom budou dobře a po krizi budou tahouny hospodářství s trochu rozumnějšími a přísnějšími pravidly, bez nereálných šroubování očekávání růstu.

Komentáře

27 komentářů: „Inflace a deflace, co je horší?“

 1. LuFa avatar

  Hlasuji pro deflaci ;-).

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Podle toho, co jsem zatím přeluštil mi příjde inflace podstatně méně zkázonosná. Deflace je vlastně užitečná jen pokud je výrobní boom (v učebnicích udávají když byla průmyslová revoluce) a nižší ceny jsou důsledkem levnější výroby a ne snahy prodat i na hranici prodělku.

 3. Dalibor avatar
  Dalibor

  Inflace má někdy pozitivní dopad, je to předevší v dobách technické revoluce, kdy se zvyšuje objem výroby díky technickým novinkám a objem peněz zatím neroste. Tento stav byl ve 2. polovině 19. století, ovšem v současné době je to známkou těžké hospodářské recese. Klesá poptávka a z toho důvodu musí jít výrobce dolu s cenou. Do nekonečna to nejde a dříve nebo později zkrachuje. Mírná inflace je dobrá věc a hýbe ekonomikou, vysoká inflace ovšem také působí negativně.
  Ale deflace je skutečně horší ..

 4. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: Tipuji správně, že první slovo mělo být „deflace“? Ještě by mě zajímalo, co je to mírná inflace, nedávno jsme byli na 10% a dneska vyšilujeme, když je kolem 5%. No dobře, Zimbabwe s 238 000 000% za poslední rok je příklad opravdu vysoké inflace, která nemůže svědčit.
  Jo někomu se deflace bude ze začátku líbit, protože budou ceny padat, ale až bude moci penězi leda topit, protože nebude zboží, bude to průšvih.

 5. Pavel Stěhule avatar

  Tak konečně mi někdo pořádně vysvětlil, proč ČEZ zdražuje – bojuje proti deflaci – skutečně nelze snižovat ceny, pokud rostou ceny vstupů o 10 a více procent

 6. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Odpověděl jsi poněkudsi mimo mísu, ale budiž. Cenu elektřiny určuje pouze poptávka, ekologické poplatky/odpustky, podivně dotovaná výkupní cena elektřiny z větrníků a bohužel do toho promlouvá budoucí potřeba stavby nových zdrojů. Ziskově ČEZ není žádný zázrak, viděl jsem číslo které tvrdilo něco o 9%—10%. Pokud nejsi takto velká firma, tak taková ziskovost je docela neefektivní, stačí docela malý výpadek, abys to mohl zavřít.
  Navíc je to monopol a ten si defakto může s cenami dělat co chce. Bohužel je to fakt, na který nemáme vliv.

 7. Vratislav Boch avatar
  Vratislav Boch

  Inflace i deflace je důsledek pouze dvou faktorů které lze snadno ošetřit – bohužel není politická vůle. Těmi dvěmi parametry jsou 1) úroky z půjček (teď si sám sobě podřezávám větev ale tak to je a já vždy říkám podložená fakta) 2) krytí peněz dluhem nikoliv například zlatem jak to bylo dříve. Kdyby byly peníze pouhým prostředkem směny a ne předmětem obchodu a to ze zákona pak by nemohla nastat inflace ani deflace. Peníze by měli stále stejnou cenu. Největší problém jsou ovšem úroky a vytváření peněz z ničeho. Doporučuji film „Peníze jako dluh“ který je sice udělám ve stylu Southpark ale defakto vše v něm uvedené je pravdivé a snadno pochopitelné. Opravdu tento film všem doporučuji jelikož je to poučné.

 8. Pavel Stěhule avatar

  Nepoznáš ironii? Jinak, když píšeš o ekonomii, tak se fakt bavím.

 9. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Tak tentokrát jsem ironii nepobral.
  O ekonomii, nebo ekonomice? Nejsem odborník a mohu napsat jak co vnímám, nebo ne? Psát jen o GNU/Linuxu mě fakt nebaví a kupodivu nějak vnímám i co se děje kolem mě. Zajímavé je, že nadávání na blbnutí lidí s dluhy Ti nevadí a přitom jde vlastně o stejný obor.

 10. Pavel Stěhule avatar

  Marek: Zadlužit se kvůli televizi nebo dovolené je fakt očividná blbost, a vystačím si na to s obyčejným selským rozumem. Řešit ale, co je horší – jestli inflace nebo deflace, to chce už něco o ekonomii vědět.

 11. MaReK Olšavský avatar

  Pavel: Něco mi uniklo, nebo mylně považuji blog za místo pro můj názor? Já píši co si myslím a jak to vnímám. Pletu se? OKi, tak mě lze opravit. Nebo smí něco takového napsat jen odborník a nejlépe jen naprosto odbornou terminologií, aby mu rozuměl pouze druhý odborník? Prostě si tyto články píšu z pohledu mého a co vnímám v prostředí, kde se pohybuji. Je na malinko delší vyprávění, co slyším, když se pohybuji po firmách a většinou jde o různě velké výrobce.

 12. Pavel Stěhule avatar

  Marek: sorry, tvuj blog je fakt prostor pro tve nazory. Problem je ve mne, uz jsem presyceny z radoby odborniku (kteri na rozdil od tebe neupozorni, na fakt, ze jsou amateri), kteri jen melou a melou – ohledne krize se toho hodne napsalo, a jen minimum z toho stoji za precteni.

 13. MaReK Olšavský avatar

  Pavel: Spíš já se omlouvám, vyjel jsem zbytečně. Já nemám problém se přiznat, že jsem amatér bez odborného vzdělání, jen mě to zajímá a tak nějak se na mě lepí informace z okolí. Občas mě mrzí, že nevím víc, ale na pořádné studium prostě není čas. Prostě jsem ITčko makající ve firmě, kterou živí mzdy, účetnictví a tak podobně, občas přiznávám, že je to hnus fialovej, znáš zákony, znáš postupy a zjistíš, že to místy docela postrádá logiku.

 14. Pavel Stěhule avatar

  Marek: Osobně si myslím, že kdokoliv, kdo studoval ekonomii ještě před rokem může na hodně teorií zapomenout. Trochu závidím ekonomům – v příštích pěti, deseti letech bude ekonomii fakt dost zajímavá věda – a hrozím se těch stávajících, kteří se budou pokoušet řídit stát, podniky podle toho, co se naučili ve škole v devadesátých létech.

 15. MaReK Olšavský avatar

  Pavel: S těmi znalostmi máš bohužel evidentně pravdu. Po této krizi nejspíš zůstane základ několika definic pojmů, ale budou úplně jiné vztahy a podmínky. Neláká mě studovat ekonomii a ekonomiku do hloubky, zůstanu tím IT, zajímá mě zákon, prováděcí předpis, tj. defakto postup výpočtu a to se snažím zalgoritmizovat, což není vždy zcela triviální. Komentovat jak co vidím budu dál a dál se budu snažit stavět především na tom, co umím, protože to je jediný způsob jak minimalizovat rizika krizí na svou firmu a potažmo na sebe.
  Tipuji, že v horizontu 1—3 let přijde ještě jedna drsná krize. Tuto nazývejme hypoteční, protože začala špatně krytými hypotékami a tu další nazvěme kreditní, protože tu odpálí nesplácené kreditní karty a další „malé“ půjčky. Docela mě zajímá, jak se pak vše přizpůsobí, jaké vzniknou regulace, jak a jestli budou fungovat centrální banky, …

 16. Pavel Stěhule avatar

  Marek: to co popisuješ, vnímám jen jako projevy hlubších problémů – a ať už je to nesplácení hypoték v USA, nebo extrémně nestabilní ceny ropy, případně rostoucí nezaměstnanost v Číně. Prostě klesající HDP generuje nekryté hypotéky, a ty zase generují klesající HDP – je to uzavřený kruh – který postupně vyvolává vlny – což je právě hypoteční krize, nebo za pár měsíců třeba krize kreditní, pokud by lidem došly úspory. Důležité je, aby stát zabránil (třeba stavěním hladových zdí) aby nezaměstnanost přesáhla nějakých 15-20%. Pak by to byl teprve průšvih – z toho by se všichni dostávali zas 10 let.

 17. Vratislav Boch avatar
  Vratislav Boch

  Jsou bohužel jen dvě možnosti pokud jde o regulace. Buďto neregulovat vůbec a nechat trh a společnost ať si dělá co chce a nebu regulovat trochu s tím, že potom ty následky budou naprosto nepředvídatelné a 1000x horší. Ono totiž kdyby se stanovili základní jasná pravidla (jako že se nesmí zabíjet lidi a tak podobně) a zbytek se nechal ať se to vyvine samo tak by to fungovalo velmi dobře a velmi dlouho. Ale k čemu bychom potom měli politiky že? Takže definitivní řešení se nehodí a ekonomika mám velkou setrvačnost takže problém nastane až v příštím volebním období nebo třeba až za 40 let a to už bude všechno jinak a hlavně ten kdo to způsobil bude někde uplně jinde. Současné intervence do trhu a nalévání peněz nezpůsobí nic jiného než totální kolaps a to velmi brzy. Už nyní je úroková sazba dolaru na nule a tím FED přišel o jedinou možnost regulace a podporu trhu. Dál už není žádná páka krom tištění hotových peněz a až k tomu dojde tak to bude totální konec USA. Aspoň ve středně dobém horizontu. Stačí se podívat na Argentinu, Zimbabve, Německo (předválečné) a vždy byl postup stejný a výsledek taky. Nejlépe se takové problémy řeší válkou nebo revolucí. To zatím fungovalo vždy a velmi dobře. Lidi v sobě v rámci sociálního cítění utlačují své vlastní pudy – tedy i agresivitu – a pak si to vybijí během krátkých pár let a výsledkem je civilizace v troskách a miliony mrtvých. Kdyby v Rusku Car nechal pořádně postřílet revolucionáře tak by se ušetřily životy milionům obětí komunistického řežimu. Takže co je dobře? Vždy je něco za něco a platí to obecně ve všech oborech a i v přírodě. Někdy je lepší když pár lidí zemře. To je sice kruté ale je to realita a bojovat s tím je velmi špatný nápad a brzda vývoje. Problém světa je v tom, že nejsou jasná a jednoduchá pravidla na jejichž dodržování se bez výjimek bazíruje.

 18. Dalibor avatar
  Dalibor

  Samozřejmě, první slovo mělo být deflace (jinak by to nemělo smysl :-))
  Co se týká míry inflace, obvykle se udává ideální 2 %, ale to je individuální. S inflací mám své zkušenosti, když jsem v 80. letech dostával v zahraničí část platu v jugoslávských dinárech, abych si mohl nakoupit základní potraviny (v Albánii byl téměř hladomor). Když se vyjelo za nákupy, ráno stála láhev rakije 3000 dinárů, odpoledne táž lahev už 7500 .. cenovky se přelepovaly za chodu, kdo vzal zboží před přelepením, měl ho levnější …

 19. Dalibor avatar
  Dalibor

  hrozím se těch stávajících, kteří se budou pokoušet řídit stát, podniky podle toho, co se naučili ve škole v devadesátých létech >
  Já jsem studoval ekonomiku v 70. letech :-). Měl jsem ale jedno štěstí – studoval jsem obor zahraničního obchodu. Tam nám říkali věci dost na rovinu, které se do novin nedostaly. A mimochodem, tehdejší kantoři varovali před rychlým zadlužováním Západu, který může jednou z neschopnosti splácet půjčky zkolabovat …Bez ohledu na to, že škola měla povinně marxistickou patinu, řadu věcí říkali zcela pravdivě.
  Předpokládalo se totiž, že budoucí absolventi mohou řídit zahraniční afilace, což je ve skutečnosti kapitalistický podnik. A pravdivé informace o Západu dostat museli.

 20. Vratislav Boch avatar
  Vratislav Boch

  Lidi jsou nepoučitelní a pořád opakují stejné chyby (centrální banky, nekrytí peněz zlatem, regulace všeho možného, čekání na pečené holuby…s otevřenou hubou) Lidi zachrání jedině to že vyvinou inteligenci vyšší než je ta jejich a ta se o ně postará a nakrmí je. Pokud ovšem se dříve nestihne lidstvo vyhubit nebo se o to nepostará nějaká přírodní katastrofa. Lidé prostě potřebují boha který se o ně postará. Celé věky ho hledají, miliardy lidí v něho věří a čekáním stráví celý život. Doufám, že se vyvine nějaká samostatně myslící inteligence na elektronické bázi a konečně vhodným způsobem lidstvo zachrání a sama se vydá poznávat vesmír.

 21. Pavel Stěhule avatar

  Vratislav Boch: Na kolik to myslis vazne?

 22. Vratislav Boch avatar
  Vratislav Boch

  co konkrétně? že je lidstvo nepoučitelné? Vycházím ze známé historie, že většina chce něco za nic? to je snad vidět všude. Že většina lidí na téhle planetě (to neznamená ve vašem nejbližším okolí) chce aby se o ně někdo postaral a věří v nesmysly typu náboženství? No tak se podívejte kamkoliv a uvidíte to. Smutná realita. Inteligentní a schopní za sebou táhnou ty neschopné kteří by jim do všeho pořád nejraději žvanili.

 23. Pavel Stěhule avatar

  Vratislav Boch, Ju, tak to možná je, ale obyčejně je to ještě horší, pokud ti schopní rezignují na to pokusit pozitivně ovlivňovat svou společnost. Dneska by Střední Evropa nebyla tak příjemným místem pro život, kdyby se Marie Terezie nerozhodla nahnat děti svých poddaných do škol. Tam, kde elity zvlčí nebo rezignují na svou roli, tam dochází ke kolapsu společnosti – a biti jsou pak všichni. Realita je smutná, ale není stálá – doba osvícení střídá dobu temna a naopak. Jinak máte možnost odjet do Ameriky, koupit si pustý ostrov, a nechat ty neschopné, nemocné, staré někde daleko. A doba temna je právě v tom, že každý hraje sám na sebe, že společnost – kultura není schopná táhnout za jeden provaz, stvořit něco geniálního, že život se omezí na pouhé přežívání. Proto nemáte pravdu – byla tu renesance, osvícenství, předválečná doba. A i když je těch neschopných pořád stejně, tak minimálně tady ve střední Evropě víceméně můžete počítat s tím že cestu z práce a do práce přežijete ve zdraví, že se Vás nikdo nepokusí zabít, že Vám nikdo nijak zvlášť nekecá do Vašeho osobního života.

 24. Dalibor avatar
  Dalibor

  Doufám, že se vyvine nějaká samostatně myslící inteligence na elektronické bázi >
  Myslím si, že na ní již Microsoft intenzivně pracuje 😀 😀

 25. Vratislav Boch avatar
  Vratislav Boch

  No tak já nevím ale pořád někdo se snaží číst mezi řádky a ne to co je napsáno. Už opravdu nemám sílu pořád někomu vysvětlovat, že jsem napsal něco jiného. Takže naposled. Lidstvo je nepoučitelné – příklad centrální banky, nekrytí peněz, snaha přerozdělovat všechno atd…) To jsou příklady kdy se stále opakuje dokola za posledních několik tisíc let to samé se stejnými důsledky a vždy znova a znova vznikne stejný problém ze stejných příčin. Nikdo neříká že by elity měly někam utíkat na pustý ostrov ikdyž popravdě kdyby opravdu schopní někam utekli a vytvořili by civilizaci svou a ten zbytek nechali svému osudu posunulo by se lidstvo o několik století kupředu – ta větší polovina by asi zemřela hlady a zimou. No ale já to nenavrhuju proboha – aby mi to zase někdo nepodsunul. Jinak samozřejmě je to o vzdělání. A na to jde v ČR ze státního rozpočtu asi 40mld (tuším) a na sociální dávky a důchody asi 333mld (taky tuším) ty čísla nemusí být přesné ale něco je tu špatně. Samozřejmě že mezi sociálními dávkami jsou i důchody ale to je taky špatně. Důchody jsou špatně. Člověk by se o sebe měl postarat i v důchodu – neříkám v invalidním proboha – myslím normální starobní. Ne pracovat do smrti ale za život si nashromáždit prostředky na stáří protože když je dáte státu aby je přerozdělil tak se někde stratí to snad je každému jasné – proto se prodlužuje odchod do důchodu. Stát to těžce nezvládá. Kdyby se o to nestaral a nechal to na lidech udělal by lépe. Stejně jako zdravotnictví tak jak je je špatně. Stát by měl platit pouze takové výkony které si člověk nemůže normálně zaplatit – třeba operaci za 10.000.000. Ale po pravdě ono kdyby bylo zdravotnictví důsledně soukromé tak by taková operace stála klidně 10x méne. Myslíte že ne? Já o tom něco vím, vím jak se dělají léky a různé zdravotnické chemikálie a nevěřili by jste jaká je tam přidaná hodnota i když započtete náklady na vývoj. Prostě stát nezvládá. Měl by se starat maximálně o stanovování pravidel (tj funkce zákonodárná) a vymáhání zákonů. Rozhodně by neměl opravovat silnice – ty by měly být striktně soukromé a placené (stejně se jednou a nebude to dlouho trvat bude platit i pro osobáky za jízdu po obyč. silnici – problém je že už se to platí ve spotřební dani) atd. atd. atd. Stát = zákony a dodržování zákonů. Ostatní soukromé. A už to dál nerozebírám.

 26. Pavel Stěhule avatar

  Vratislav Boch: Středověk, díky, nechci!

 27. Vratislav Boch avatar
  Vratislav Boch

  Jé to je tak jednoduchý něco plácnout a tvářit se přitom jako mistr světa. Horší je když se tak někdo nejen tváří ale ještě tomu věří. konec diskuse musim vydělávat na něčí důchod co na tom že já už žádný nedostanu, tak ještě na ten svůj.