Asi budu muset přestat programovat

Pokud se nechci dostat do vězení, budu nejspíše muset přestat s programováním. Zní to jako žert, ale pokud by nějaký žalobce dodržel doslova zákon, který chce trestat vězením nepozorné správce, jsou ohroženi mimo jiné i programátoři.

Podrobný článek o připravovaném zákonu vyšel na zpravodajském webu Novinky.cz. Pochopitelně se jedná o všeobecný server, tak jeden z bodů připravovaného zákona není dostatečně zdůrazněn. Dotčený bod říká následující:

Reklama

Trestné má být dokonce i pouhé přechovávání nástrojů, které mohou být zneužity k hackingu a trestné činnosti.

Protože tento blog čtou i nepočítačníci, vysvětlím kámen úrazu tohoto bodu. Tím nástrojem, který může být zneužit k hackingu, je mimo jiné i vývojové prostředí a překladač, ve kterém programátor běžně pracuje. Vývojáři, kteří dbají na bezpečnost svých aplikací často využívají i opravdu crackerské nástroje, pro testování svých aplikací a Ti budou ještě více postihnutelnější, protože zcela záměrně útočí na software/počítače.

Přijde takováto presumpce viny někomu normální? Jako by nestačilo, že jsem obviňován z nákupu médií pro pirátské vypalování a díky tomu, že provozuji Linuxový obchůdek na stránkách LinuxSoft.cz, přispívám docela slušnými částkami do kapes organizací jako OSA.

Docela jsem návrhem znechucen, ještě pár takových zákonů a jediný, kdo se bude legálně živit bude dělník u montážní linky. Asi bude nutné otravovat zákonodárce, protože takto napsaný zákon je naprostý nesmysl a staví mimo zákon nádherné a velmi náročné povolání, jakým je softwarový vývoj.

Zákon by měl vstoupit v platnost v roce 2010. Do té doby máme čas si najít jiné povolání, třeba mě nakonec uživí počítačová novinařina. Mimochodem, co hackeři, kteří se věnují vývoji GNU/Linuxu a BSD? Zákonodárci také smíchali páté přes deváté a nerozlišují mezi hackerem a crackerem.

Komentáře

3 komentáře: „Asi budu muset přestat programovat“

 1. LuFa avatar

  Je to bohužel smutné, ale zatím je to tak :-(. Doufám, že se to během pár měsíců změní a zákon bude jakž takž přijatelný.

 2. Dalibor avatar
  Dalibor

  Já se obávám, že asi půjdu před soud pro znásilnění. Abych to upřesnil: sice jsem nikoho neznásilnil, ale nástroj mám 🙂
  Takže bych měl odinstalovat ftp, ssh a podobné nástroje, kterými bych se mohl dostat do cizího počítače, abych nebyl v rozporu se zákonem… docela by mě to pobavilo, kdyby situace nebyla tak vážná ..

 3. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: To je dobré, včera mě také napadlo, že jde o aplikaci tohoto vtipu a dokonce jsem jej měl v jedné verzi článečku napsaný.