Paralela mezi Mnichovem 1938 a Lisabonskou smlouvou

Kategorie:

Štítky:

Přijde vám název tohoto článku nesmyslný? Je sice přehnaný, ale ne tak nesmyslný, jak by se zdálo na první pohled. Z jednoho pohledu rozhodli 4 nejsilnější státy v Evropě o osudu dalšího méně mocného, ale bohatého. Lisabonská smlouva mimo jiné mění poměry sil v Evropě natolik, že by mohlo několik silných států rozhodovat o osudu dalších, menších a slabších.

Je až zarážející, jak si téměř nikdo na počátku listopadu 2008 nevšiml, že leadeři Německa, Itálie, Velké Británie a Francie řeší ekonomickou krizi v Evropě. Leadeři těch států, které v roce 1938 zpečetili osud Československa na nejbližších 7 let. Návrh opatření a jejich realizace budou nejspíše potřeba, ale absolutně se mi nelíbí, že několik nejmocnějších států protlačuje své návrhy bez jakékoliv konzultace, nebo vlivu, menších států, smutným historickým paradoxem je, že to jsou státy, které podepsali Mnichovskou dohodu.

Reklama

Ratifikace Lisabonské smouvy, po které tak mocně volá Ing. Jiří Paroubek, se mi nelíbí. Ona by totiž, mimo jiné, značně posílila pravomoce několika největších států Evropské unie a menší státy by v řadě případů jen přihlížet, co se rozhoduje bez šance těch menších ovlivnit rozhodnutí několika nejsilnějších států (opět mi vychází, že o Evropě by rozhodovali státy, které o nás rozhodli podpisem Mnichovské dohody).

Jsme sice posledním státem EU, který nevyjádřil své stanovisko k Lisabonské smlouvě a jsem docela rád, že před její ratifikací je dána k posouzení 3. komoře parlamentu (ano to je přesná charakteristika ústavního soudu). Nejsem sice špičkově vybaven znalostí cizích jazyků, ale s mírnými obtížemi jsem dokázal přečíst i části nepřeložené do češtiny. Ratifikace Lisabonské smlouvy připraví menší státy o kus suverenity, bohužel, je to snad potřebné pro vývoj EU?

Lisabonská smlouva zavádí dost absurdní práva pro menšiny, opět doporučuji k prostudování. V podstatě bude stačit pár občanů, kteří se přihlásí k nějaké absurdní menšině a pokud budou chtít, bude muset stát zařídit úřad/odbor pro tuto menšinu. Přijde Vám to přitažené za vlasy? Mně také, ale je to v Lisabonské smlouvě a je to docela dobře schované.

Nejsem euroskeptik, já jsem náš vstup do EU uvítal, už jen proto, že ČR jako ostrůvek uprostřed Evropy je dost divná představa. Patříme mezi vyspělé státy a přijetí balkánských zemí je mi vcelka proti srsti, nemyslím si, že by se EU měla rozšiřovat za každou cenu.

Možná nemám dostatečný rozhled, nebo trpím nedostatkem informací, ale využívám svobody slova a miniaturní čtenářské obce tohoto blogu, k vyjádření mého názoru.

Komentáře

8 komentářů: „Paralela mezi Mnichovem 1938 a Lisabonskou smlouvou“

 1. Pavel Stěhule avatar

  Nemáš dostatečný rozhled

 2. Pavel Stěhule avatar

  Sorry, ale tohle může napsat jenom vůl. Že s takovou demagogií přijde taťka Klaus, to se dalo čekat – ostatně od něj se už nic jiného nečeká, ale že i ty. Srovnej podmínky vzniku Mnichova a Lisabonu, dobu a úsilí přípravy obou smluv, politické klima, způsob podepsání i metody ratifikace a ptej se sám sebe, jestli za hranicemi stojí nabuzený wehrmacht, který jen před pár měsíci obsadil Rakousko. Prostě demagogie.

  Řekl bych, že tahle rétorika není o ČR versus Lisabon, ale o ODS versus Lisabon. ODS je ideologicky dost minoritní a po přechodu poměrový počet hlasů její význam se vytratí. Takže přijetím, podporou Lisabonu by si pod sebou podřezala větev – je třeba nahlas říct, že vedení ODS si to uvědomuje, a je evidentně proti evropské.

  Nemá cenu věcně argumentovat s demagogií. Já vidím jinou paralelu – s Klausovým postojem a rétorikou (potažmo pak rétorikou ODS) v době těsně před referendem o vstupu do unie. Každý může posoudit přesnost úsudku Václava Klause.

 3. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Jasně, trefil jsi hřebíček na hlavičku, píšu pouze to, co mi nadiktuje vedení ODS.
  Nevím, kdo mi tu kdysi psal, že hledám v kdečem positiva, v LS vydím i negativa a proč bych o nich nepsal? Že posílí státy bývalé mnichovské dohody je docela šílená souhra náhod, tak si do toho také píchnu a proč ne?
  Je zřejmé, že dějinný kontext je jiný, ale prostě se mi dost věcí nelíbí. Všiml sis někdy, že do češtiny není oficiálně přeložená celá? To by se lidem nelíbilo víc věcí. Mě se nelíbí třeba nároky, které by vznikly menšinám, byly by potenciálně sakra drahé.
  Nechápu, proč tolik lidí tleská vzniku Lisabonské smlouvy, aniž ji četli, a volají po ratifikaci. Byli by dost překvapeni a mimochodem, pokud čteš někdy i ABCLinuxu, tam se o LS v blozích zakoplo, většinou zazněl odmítavý postoj, takže nejsem jediný kdo je pro ne ve stávající podobě. Jen pro zajímavost, ona už je to putna, jestli ji přijmeme, protože zatím je potřebný souhlas všech států (tohle také LS v mnoha případech mění).

 4. Pavel Stěhule avatar

  L.S. je kompromis, a do dokonalosti má dost daleko. Nicméně na tom kompromisu se podílela i ČR (a je otázkou, co si vyhádala a co ne), a také Polsko, Rakousko, … a další malé země. ČR není jedinou malou zemí v EU. Je mi jasné, že ČR L.S. přijde o dost velký podíl na moci, ale přijde mi to spravedlivější, a demokratičtější – nevím, proč by můj hlas měl mít větší váhu než hlas Němce nebo Francouze. Stávající režim nepovažuji za demokratický – i když výhodný pro ČR. Jenomže ČR není jediná malá země, a EU není monolit.

 5. Dalibor avatar
  Dalibor

  Problém stojí ve dvou rovinách:
  první je v tom, zda nekoliduje text L.S. s ústavou ČR a kdyby ji prezident podepsal, mohl by být vlastizrádce. Druhá rovina je spočívá v kompetentnosti našich poslanců v Bruselu: pokud je L.S. v rozporu s ústavou, proč včas tyto rozpory poslanci nezveřejnili?

 6. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Nechci aby hlas Čecha měl větší váhu, než hlas Němce, chci stejnou váhu, ale nelíbí se mi, že L.S. mimo jiné upravuje pravidla, tak, že celá EU bude moci být řízena pouhými 4 státy, protože dokáží přehlasovat cokoliv.
  Mimochodem, skeptickým je i Jirka Hlavenka, nemyslím si, že píše pod diktátem ODS (že tak píšu já mi vyznívá z Tvého komentáře :D) a že by byl euroskeptikem. Kdo se pokusil si L.S. přečíst, tak je většinou proti.
  To víš, když to správně zabalíš, tak prodáš, těm co pořádně nečtou, i předání Sudet Německu pod nálepkou „lepší integrace příhraničních oblastí do evropských struktur“. (Myšleno jako narážka, Sudety nechci odtrhávat)

 7. Pavel Stěhule avatar

  Marek: byli byste nespokojeni i kdyby to bylo 5 nebo 6 statu – 4 je jen obycejne cislo.

 8. MaReK Olšavský avatar

  Pavel: OMG. Ano byl bych nespokojen, protože dění by ovlivňovala výrazně méně, než polovina států EU. Potíž je, že v ten moment, kdy bych to považoval za přijatelné máš menší váhu zástupce hlasu lidnatého státu. Triviální řešení neexistuje, já vím, a ani jedna varianta se nelíbí každému.
  Vadí mi posilování centrální vlády v Bruselu, ale to neznamená, že jsem proti EU. Jsem z těch, co by uvítali Euro, protože současné převody mě stojí opravdu hodně peněz.