Léto skončilo

Kategorie:

,

Štítky:

Víkend byl asi pro lecjakého řidiče překvapující, trochu nasněžilo a leckdo zjistil, že na letních pneumatikách se jezdit nedá. Když havaruje hovádko na letních pneumatikách, říkám si, že dobře mu tak, ale pokud někoho nevezmou s sebou, pokud taková hovada uškodí někomu dalšímu, zaslouží si vězení, protože ublížili na zraví/majetku z nedbalosti.

O víkendu jsem zase trochu cestoval autem, moje malinká Suzuki Swift naswištěla cca 400 km, z větší části po dálnici D8, dá-li se takovému kousku už dálnice říkat. V neděli byla dálnice pěkně suchá, ale v sobotu večer místy sněžilo a celkově bylo docela mokro. Já jsem vyměnil kola za zimní přibližně v polovině října, to ještě nebyla moc zima, ale bylo evidentní, že později by se to už podařit nemuselo kvůli rostoucímu náporu na pneuservisy.

Reklama

Bohužel ne každý přezul a co jsem viděl, klasikou byli obyvatelé Prahy. Když můžete jet v klidu rychlosí 100 km/h (trochu pomaleji, než je na dálnici obvyklé, protože nasněžilo), ale musíte se pořád strachovat, kdy se vám přimotá do cesty auto, jedoucí stěží 50 km/h a klouzající od strany ke straně, je to fakticky nepříjemné. Co by se asi dělo, kdyby nasněžilo více, než současných pár centimetrů a dálnice nebyla slušně projetá, ale byla na ní vrstva ujetého sněhu, si radši ani nepředstavuji.

Vůbec nějaké povědomí o tom, jaký je rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami je dost nízké. Hodně řidičů neprofesionálů se bude hádat, že mají jen jiný vzorek a postačí letní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem. Někdo mě přesvědčoval, že má univerzální pneumatiky, ale ty se podle mne už nevyrábí, protože kompromis znamená, že nefungují perfektně ani v zimě, ani v létě. Přátelé, největší rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami je v jiném materiálu a nějakých menších konstrukčních odlišnostech, ale vzorek je ta menší změna.

Já sám bych zakázal vjezd automobilů, v zimě, bez zimních pneumatik na dálnice, rychlostní silnice a významnou část silnic první třídy. Jak bylo vidět poslední dny ve zprávách, jeden blbec na letních pneumatikách stačí, aby způsobil hromadnou havárii, což je i daň za hustotu provozu na takovýchto silnicích.

Komentáře

4 komentáře: „Léto skončilo“

 1. LuFa avatar

  Mám přezuto ;-). Povině bych nic nenařizoval. Každopádně řidiči by měli mít rozum, kam ještě na letních a kam už ne.

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Když si jezdí po dvorku, je to jeho věc, ale pokud ohrožuje kohokoliv dalšího, končí sranda.

 3. Dalibor avatar
  Dalibor

  V pátek kolem 14. hodiny jsem přezul. O dvě hodiny později začalo sněžit. Tomu se říká správné načasování 🙂

 4. Heda avatar
  Heda

  No vidíš… a já dnes tlačila auto na zimních pneu…. asi byly nějaké jiné, než mají ostatní…. kopec jsme vyjeli a rovina byla naše konečná…. ještě, že byl po ruce hodný řidič, který zastavil a pomohl mi…
  Ale jinak souhlasím…. např. cesta v pátek večer z TP, kdy bylo vše jeden led, byla nejpomalejší, co jsem zažila…. a nakonec na suchém kruháku v UL byly dva magoři v sobě…