NetBeans 6.5 jsou tu

Kategorie:

SUN Microsystems má nemalé problémy a propouští téměř 20% svých pracovníků, ale především v divizi, která se zabývá hardwarem. Software a služby jim naštěstí fungují, jak mají. Příjemnou novinkou z jejich portfólia je nová verze IDE a platformy NetBeans 6.5.

NetBeans jsou pro mě to nejlepší vývojové prostředí, jaké znám. V dobách, kdy jsem pracoval v Unicornu jsem byl nucen dočasně přejít na WebSphere, což v podstatě není nic jiného, než opluginovaná Eclipse, ale pak jsem se k NetBeans zase vrátil, nevypadají sice tak pohledně, nicméně mi připadají nepoměrně funkčnější a nevnucují závislosti na SWT. Sice Javu neprovozuji aktivně již několik let, respektive jen minimálně, ale NetBeans IDE podporuje i vývoj v dalších jazycích, takže je to pro mě univerzální vývojové prostředí na vše, kromě firmy, kde využívám Microsoft VisualStudio.NET 2008.

Reklama

Nové NetBeans se vylepšovaly především v oblasti podpory scriptovacích jazyků – PHP, JavaSrcipt, Ruby/JRuby, Groovy, …, ale stranou nezůstaly ani části týkající se toho hlavního zaměření NetBeans na platformu Java. Z podporovaných serverů bych vypíchl především Tomcat, JBoss a Glassfish. Subjektivně mám pocit, že se zlepšila podpora MySQL, mě docela chybí takto pěkně vestavěná podpora konkurenční a lepší PostgreSQL. Co jsem uvítal, protože v tom vidím asi nejsilnějšího soupeře Adobe Flashe, je snad kompletní podpora JavaFX, už s ní trošičku experimentuji a považuji ji za vynikající nápad.

Bohužel Eclipse musím mít také, protože si oťukávám platformu Android a pro Eclipse existují nástroje, kdežto pro NetBeans (zatím) ne. NetBeans, i Eclipse, nejsou jen IDE, vývojovým prostředím, ale i platformou, kterou ocení spíše vývojáři pracující na větších projektech, pro malé projekty mi platforma přišla jako dost zbytečný overkill.

Uživatelé NetBeans vědí kde hledat kvalitní prostředí. Za nejbližšího konkurenta lze považovat Eclipse. IntelliJ Idea je sice hodně chválené IDE, ale kromě vývojářů Open Source Software a škol se k němu nikdo nedostane zadarmo, byť cena je velmi přijatelná.

Zdroj: netbeans.org

Tuto zprávičku jsem v trochu učesanější podobě napsal i pro Živě.