JavaFX! Zabije Flash a další podivnosti?

Kategorie:

Webové stránky nejsou jen staticky vygenerované a ostylované HTML, případně s decentní grafikou, ale i mnohé animované a interaktivní doplňky, které jsou na můj vkus příliš často vytvořeny v proprietárním formátu Flashe, toho flashe, který vytvořila kdysi před léty firma Macromedia, ale dnes je díky akvizici vlastněn firmou Adobe. Konkurence vůči technologii flash je minoritní, prozatím.

O své místo na slunc, s technologií Silverlight pro .NET, kterou pomáhá portovat na platformu Mono pod názvem Moonlight, se snaží prosadit Microsoft, ale jak mnohé zlé jazyky mezi vvojáři poznamenají, nejde o nic jiného, než upevnění závislosti uzivatelů na platformách Microsoftu. Mnohem zajímavějším hráčem je SUN Microsystems a jeho platforma Java.

Reklama

SUN Microsystems uvedl Javu na trh v roce 1995 a vzbudil tím velké nadšení u vývojářů i obrovskou pozornost ze strany uživatelů, kteří mohli přestat být závislí na operačním systému. Pravdou je, že Java se neetablovala v takové šíři, jak se na počátku očekávalo, běžných desktopových aplikací, jenž jsou použitelné pro každého, je relativně malá množina, ale v korporátní sféře je J2EE využívána. Mobilní Java (J2ME) je na okraji pozornosti, protože vývojáři radši píší software pro Symbian, nebo Windows Mobile, a setkat se dnes s applety je téměř nemožné.

SUN Microsystems však nelení a připravil svým vývojářům platformu JavaFX, kterou jsem zaznamenal již v jednom ze starších CZ podcastů. Koncept vypadá velmi zajímavě, uživatel nainstaluje pouze malé jádro (cca 3MB) a pokud vývojář ve svém programu využije některý z modulů mimo tento základ, měl by si jej engine sám stáhnout na pozadí a doinstalovat (podrobně jsem to zatím nestudoval). JavaFX by mohla reuscitovat technologii appletů, ale nasaditená by měla být i na normálních desktopech, nebo mobilních zařízeních. Že by měla Java konečně šanci na rozumné prosazení i na koncových zařízeních a nebyla k vidění téměř výhradně v enterprise sféře?

Já sám jsem Javovský vývojář na baterky, nějaké základy mám, několik GUI aplikací jsem napsal a udržuji, ale k pokročilým znalostem jsem se zatím nedostal, uniká mi většina pokročilých technik, asi k mé vlastní škodě. Bohužel nemám potřebu se Javu pořádně naučit, protože nemám pro ni využití. Teď trochu zkoumám nové NetBeans 6.0 a v tomto fantastickém IDE, ne-li přímo nejlepším na Java platformě, jsem potkal plugin a příklady na JavuFX.

Pokud se nad tím zamyslím, má JavaFX obrovské šance na úspěch. SUN Microsystems poskytuje zdrojové kódy ke svému software, mj. i k Java platformě. Java běží téměř na libovolném operačním systému, takže se uživatel nestává nuceným vazalem jediné firmy. A v neposlední řadě je méně náročná a průhlednější než ostatní technologie.

V roce 2008 očekávám fragmentaci trhu ovládaného Adobe Flashem (mimochodem, Adobe buduje sám Flashi konkurenci v podobě Flexu), soupeři budou JavaFX a Silverlight/Moonlight. Doufám, že JavaFX se stane zajímavou platformou pro náročnější aplikace a výrazně naruší monopol Flashe.