2008-1939=49

Kategorie:

Štítky:

Díky Televizním Novinám jsem se utvrdil v tom, že evidentně neumím v jejich stylu, nebo neznám dějiny a ještě v roce 1959 tu řádili Nacisté.

17. listopadu je v ČR státní svátek, „Den boje za svobodu a demokracii“, který je připomínkou událostí roku 1939 (především, rok 1989 je trochu v ústraní). Poslání více než 1000 stdentů do koncentračního tábora a popravě 9 dalších předcházely demonstrace studentů po pohřbu Jana Opletala, který zemřel na následky postřelení z 28. října 1938. 17. listopad je díky těmto událostem Mezinárodním dnem studentstva.

Reklama

17. listopad 1989 byl zlomovým okamžikem v našich poválečných dějinách, protože studentský průvod k výročí popravy 9 studentů přerostl v demonstraci za změnu režimu. Demonstrace byla potlačena a odstartovala naši cestu od vlády jediné strany k pluralitnímu systému, od cenzury ke svobodě slova, od jistot k potřebě snažit se sám si zajistit svou existenci, vybojovat si své místo na slunci.

TV Nova všechny své diváky opakovaně přesvědčovala, že 17. listopad je připomínkou událostí před 19 a 49 lety. Přemýšlím, jestli neumím počítat, nebo mám špatně nadefinovánu aritmetiku, anebo tu byli Nacisté v roce 1959, kdy zavřeli vysoké školy, popravili studenty a další poslali do koncentračního tábora. Kdyby to bylo jen v jediných zprávách, mávl bych nad tím rukou, je to přeřek, ale pokud takovouto blbost zopakují několikrát za den, není to přeřek, ale naprosté diletantství při přípravě zpravodajství.

Komentáře

6 komentářů: „2008-1939=49“

 1. LuFa avatar

  Zas jsi mě Marku utvrdil v tom, že dělám velmi dobře, když TV nesleduji. Díky.

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: No já na zprávy běžně koukám na Z1, nebo ČT24. TV N@va doma hrála a nějak podprahově jsem to vnímal, kdykolivěk jsem šel okolo.

 3. Dalibor avatar
  Dalibor

  Nova je také primárně určena takovým divákům, kteří nejenže nedokážou rozpoznat číslici 49 od
  69, ale ani nevědí, proč vůbec je volno. Tak proč se pozastavovat nad detaily. :-). Nedávno bylo 90. výročí samostatného státu, lidé nakupovali v supermarketu a na dotaz reportéra, proč mají volno, ani netušili. Natož chtít po někom nějaké konkrétní číslice ..

 4. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: Malý protest – 49 a 69 jsou čísla, nikoliv číslice.

 5. Dalibor avatar
  Dalibor

  jo 🙂 souhlas. chtěl jsem napsat,
  že neumějí rozeznat číslice 4,6,9
  a nikoliv 46 a 69

 6. Dalibor avatar
  Dalibor

  nebo 49 .. co se mě týče, mám nejraději číslo 69 🙂