Nejsem budoucnost národa…

Kategorie:

Štítky:

… a mnozí další, kteří mají rádi alternativní hudbu, také ne. Alespoň to měl říct programový ředitel Českého Rozhlasu Richard Medek. Nebudu chodit v tričku s nápisem „Nejsem budoucnost národa“, které je poslední dobou k vidění na příznivcích čtvrtého programu Českého Rozhlasu, rádia Wave, ale přesto se musím ohradit.

 Vím o sobě, že jsem v tom co poslouchám poměrně vybíravý, několikrát za den si pustím ČRo1 Radiožurnál, nebo ČRo Rádio Česko, kvůli zprávám a na přísun kvalitní a zajímavé hudby využívám pražskou legendu Radio1, Rádio Beat, ClassicFM, nebo třeba Rádio Wave o němž se poslední týdny mnoho píše a mluví, přitom ta počáteční zápletka je naprosto zcestná. Hudebně mi main streamové rozhlasové stanice, jako Bla(t)ník, Frekvence 1, Evropa 2, a další, naprosto nevyhovují a v oblasti zpráv jsou tyto soukromé stanice asi tak na úrovni novin Blesk, zkrátka bulvár o mnoha slovech a nulové informační hodnotě.

Reklama

Pan Medek by si měl napřed pořádně rozšířit obzory, než vypustí podobnou ptákovinu z úst. Prohlásit, že budoucnost národa není ten kdo projevuje nestádní chování a líbí se mu alternativní hudba, může jen naprostý blbec. Myslím, že právě naopak ti, kdož neprojevovali stádní chování, co vystoupili z davu sebe (a další) někam posunuli, ať již v oblasti kultury, nebo vědy, či ekonomiky. To že nejsem mainstreamový posluchač ze mě předsi nedělá podřadného člověka, jak se nám všem snaží namluvit Richard Medek.

Kapely hrající alternativní hudbu velmi často vznikají na vysokých školách, nebo mají ve svém jádře vysokoškolsky vzdělané lidi, kdežto hlavní proud dělá kdekdo, kdo má libě znějící hlas a hudební sluch, v mainstreamu není vyjímečné umělé rýmování „láska-páska“. Hodně často je v textech alternativních skupin rozumná myšlenka, ne jen opěvování cizích krásných očí a vzpomínek na dlouhé vycházky za vlahých letních večerů. V main streamu je nějaké vzdělání spíše na překážku.

Je zřejmé, že Rádio Wave nebude nějaký ekonomický zázrak, je sice široce dostupný v kabelových sítích, na internetu a ve veřejnoprávním multiplexu, ale jeho cílová skupina je dost úzká, alternativců mezi námi není tolik. ČRo je veřejnoprávní službou a jako takový by měl mít co nabídnout i těm, jimž se nelíbí hlavní proud, tj. klasickou hudbu (na ty má dvě stanice, špičkový D-Dur a trochu populárnější Vltavu), mluvené slovo (Leonardo, což je opravdu velmi povedená stanice), nebo tu alternativu, kterou vysílá na Rádiu Wave. Osobně třeba nechápu ČRo 2 jako stanici pro celou rodinu, asi jsem podivný, ale mě Praha přijde jaké rádio koncipované pro důchodce, proč to nepřiznají, když to dělají dobře a takovou stanici by měl ČRo také mít ve svém portfoliu.

Pan Richard Medek prostě přestřelil a to hodně. Já možná už nejsem budoucnot národa vzhledem k věku, ale mezi mladými znám dost takových, kteří preferují alternativní hudbu a studují obtížné obory na vysokých školách, dokonce těch alternativců je na náročných oborech výrazně větší množství, než na těch jednodušších oborech. Výrok pana Richarda Medka je na žalobu a vcelku mě překvapilo, že ji ještě nikdo nepodal, respektive o žádné nikdo neinformoval.

Mimochodem za nevítanou alternativu byl považován rock’n’roll (?říká někomu něco jméno Alan Freed?), rhythm’n’blues, jazz, nebo synthpop, tj. styly, které mají významný vliv na dnešní pop.

Komentáře

4 komentáře: „Nejsem budoucnost národa…“

 1. LuFa avatar

  To jsi mě Marku teda dost zklamal. Neposloucháš Gotta, Vondráčkovou, Zagorovou, Neckáře, Michala Davida, Dalibora Jandu, ….. ? Fakt jsem o tobě měl jiné mínění. Promiň. Myslím, že už si nemáme co říct.

  Zato Ríša Medek, to je jiná třída. Ten ví co je nejlepší. Toho se teď budu držet, abych si náhodou svou reputaci budoucnosti národa nepokazil.

  Mainstream s námi a vše ostatní pryč :-D.

 2. Zdeněk Burda avatar

  Škoda, že už tu máš ten článek podepsaný. Klidně bych se pod něj podepsal i já, protože přesně vyjadřuje můj názor.

  To LuFa: zkus použít teploměr, evidentně máš horečku a blouzníš 🙂

 3. Dalibor avatar
  Dalibor

  Ani já nejsem budoucnost národa. Naštěstí mě to už rozhodně nepálí, mám pár let do důchodu. .ale i přesto jsem se rozhodl poslouchat, co se mi líbí a ne to, co mi někdo naservíruje na stříbrném tácu ..

 4. LuFa avatar

  Zdeněk Budra: V pohodě, tak nějak mě tento Markův příspěvek pobavil, tak jsem v pobaveném duchu reagoval. Jinak stejně jako se nedívám na TV, sám si nepustím ani státní rádio.