Proč nafta/benzím nezlevňují podle ropy

Kategorie:

Štítky:

Poslední týdny mám postaráno o zábavu od neznalých motoristů, kteří naříkají nad tím, že benzín a nafta nezlevňují přesně podle ceny ropy, tj. když ropa stojí polovinu toho, co stála v létě, proč nestojí benzín/nafta také 50% letních cen.

Jsem motorista, byť asi ne moc zuřivý, ročně najedu kolem 25 000 km, osobními automobily, z čehož připadá zhruba 80% na mojí oblíbenou soukromou Suzuku Swifta (maximální spokojenost, mám ještě originálního Japonce a přes téměř nulovou údržbu je to naprosto nezničitelné vozítko). Umím jezdit s rozumem a nejsem z těch, kteří benzín nakupují u nejlevnějších pump, radši si připlatím na pumpách Shell, ÖMV, Benzina, nebo EuroOil (síť patřící Čepro), paradoxem je, že při vyšší ceně benzínu jedu levněji, než když tankuji u levných hypermaketových pump.

Reklama

Z ceny benzínu je placena spotřební daň, podobně jako u alkoholu, nebo cigaret/tabáku, spotřební daň je podle obsahu olova, ale vzhledem k tomu, že dnes se používají téměř výhradně bezolovnatá paliva, je pro nás zajímavá sazba 11,84 Kč/l (pokud by palivo obsahovalo více, než 0,013 g/l olova, je sazba 13,71 Kč/l). Pak je ještě potřeba přičíst 19% DPH, ale to až na konci řetězce, defakto u pumpy.

Trochu to váženým čtenářům usnadním, při ceně 30,50 Kč/l Naturalu je pouhých cca 13,80 Kč/l tvořeno náklady na výrobu benzínu, marže výrobce, prodejce a náklady na dopravu. Pokud budu optimista a 4,- Kč/l z ceny odečtu, na marže, dopravu a energie, tak na ropu zbývá přibližně 9,80 Kč/l benzínu. To není moc velký vliv na koncovou cenu benzínu, když ropa zlevní třeba na polovinu.

Prostě nářek nad tím, že cena ropných produktů by měla klesat přesně podle ceny ropy, je naprostá hloupost a nesmyslný nářek těch, kteří si ani nechtějí dohledat základní informace o cenových složkách za jeden litr benzínu. Nářek demagoga, který se plácá nesmysle aniž má ověřená základní fakta.

Komentáře

2 komentáře: „Proč nafta/benzím nezlevňují podle ropy“

 1. Lukáš Hakoš avatar

  No, hlavně nejpodstatnější věc je ta, že to, co hovoří média – že ropa stojí tolik je cena, se kterou se teprve BUDE obchodovat na světových trzích, tj. to ještě není back-end cena, která se projeví ve spotřebitelských koších.

  Když řeknou, že nyní stojí ropa $70/barel, tak za tuto cenu se bude projevovat snížení ceny cca o 3-4 CZK/l až za dobu kolem 2-3 měsíců.

  Viz Worldwide OPEC organization: Case-study for pricing

 2. Dalibor avatar
  Dalibor

  A ještě něco: Sledujete současný kurz Kč? Kurz dolaru od léta
  zpevnil z 14 Kč na 20 Kč ..