Změny na blogu

Kategorie:

Štítky:

Pro blogování používám takřka od počátku open source CMS (redakční systém) WordPress, který sice někteří kritizují, že není zcela intuitivní při instalaci, ale funguje, jak bych chtěl.

WordPress je pravděpodobně nejpoužívanější CMS, přesněji řečeno blogovací systém, okamžitě po instalaci toho umí vcelku dost a pomocí pluginů si jej lze přizpůsobit ku obrazu svému. Určitě budou existovat i mnohem vyspělejší a mocnější systémy, ale WordPress mi plně vyhovuje a nehodlám jej v dohledné době nahrazovat konkurenčním projektem, možná, díky tomu že sám weby trochu dělám, jej časem nahradím vlastním CMS, které zatím bohužel nepodporuje všechno co potřebuje (konkrétně jsem zatím nenapsal podporu komentářů a generování RSS, protože weby, kde jej používám takové věci nepotřebují).

Reklama

WordPress na mém blogu jel víceméně neudržovaný, od léta 2007 jsem měl neustále stejnou verzi, poslední z řady 2.3, a do přechodu na novější jsem se nijak aktivně nehrnul. Důvodem je nutnost následné reinstalace všech pluginů a hlavně se mi při testování nelíbily změny v administrační části WordPressu. Bohužel o víkendu 25.-26. října jsem se zničehož nic nemohl přihlásit a přestala fungovat i uživatelská část, přičemž já jsem předtím do systému nevrtal. Přihlásil jsem se do phpMyAdmina na hostingu Klenot.cz, stáhnul kompletní data, otestoval aktuální WordPress, zaktualizoval pluginy a vše nahrál na hosting. Následovat bude ještě aktualizace šablony, Travis Quinnelly ji mezitím několikrát aktualizoval.

Jak jste si asi povšimli, přidal jsem tlačítko pro uložení blospotů na nejrůznější odkazové služby, pokud jej někdo občas využije a upozorní potenciální čtenáře na některý z blogspotů, budu rád. Pro tlačítko jsem využil službu přidej.cz, za níž stojí Lukáš Zapletal, protože nevynucuje mít vedle blogspotu řadu tlačítek, ale postačí jen jediné. Bohužel jsem to trochu nepohlídal kam to dávám a tlačítko přidej je nesystematicky i na hlavní stránce, ale to snadno napravím při aktualizaci šablony.

Zaktualizoval jsem pluginy, které na blogu používám a těmi jsou:

 • All in One SEO Plugin, jímž doplnuji klíčová slova k článkům a stručný popis. Ano, snažím se na blogu dosáhnout co nejlepší optimalizace pro full textové vyhledávače.
 • Dean’s FCKEditor For WordPress, FCKEditor mi plně vyhovuje a posledních několik verzí konečně funguje i v prohlížeči Opera 9.50 a novější.
 • Google XML Sitemaps, další optimalizace pro vyhledávače, významně usnadnuje vyhledávačům práci, díky němu mám evidentně velmi často nový obsah zaindexovaný do přibližně 25 minut od zveřejnění.
 • WP-Cache ulehčuje hostingu, protože mi Klenot.cz vychází maximálně vstříct, optimalizuji na všemožných místech, abych ušetřil alespon několik kapek zatížení jejich serverů.

S WordPressem jsem spokojen a i těch malinko pluginů jej upravilo přesně ku obrazu mému. Snad jsem nikoho tímto článečkem o ničem neotrávil a snad se mi bude i nadála dařit zvětšovat čtenářskou obec.

Komentáře

5 komentářů: „Změny na blogu“

 1. MaReK Olšavský avatar

  Článek editovat nebudu, jedna věc mi ve WordPressu chybí, nebo ji nemohu najít – přechod mezi zimním a letním časem, tj. ukládat GMT a podle ročního období posouvat zobrazovaný čas.

 2. Luboš avatar

  To tam opravdu zatím není, ale čas se dá v nastavení posunout ručně.

 3. MaReK Olšavský avatar

  Luboš: No to je to co bych radši viděl řešené automaticky, je to sice hloupost, ale pokud by měl být WordPress pro každého, je potřeba mít vyřešené i takovéto drobnosti.

 4. DanQ avatar

  A v rámci aktualizace bys taky mohl opravit to zarovnání odrážek ~_^

 5. Vlastimil Ott avatar

  Horní menu se překrývá a je nečitelné,

  Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092903 Mandriva/1.9.0.3-1mdv2009.0 (2009.0) Firefox/3.0.3

  Jinak dělej změny, aspoň se něco přiučím. 🙂 Čtu pravidelně.