A je to. Kromě Prahy debakl

Kategorie:

Štítky:

Proběhlo druhé kolo senátních voleb a ČSSD je vyhrála na celé čáře. Gratuluji vítězům. Šrám, který jsme utrpěli se bude chvíli hojit, protože takovýto volební debakl snad nepamatujeme, uspěli jen kandidáti v Praze, což je klasická bašta ODS, respektive Praha je tak trochu stát ve státě, kde se pracuje trochu jinak, než ve zbytku republiky a lidé nejsou tak důvěřivý vůči krásným volebním slibům, že kraj/stát bude řešit za své obyvatele vše.

Na vyhrocený boj mezi ČSSD a ODS doplatily menší strany, je až s podivem, že neuspěla KSČM, nebo KDU-ČSL, která má silné volební zázemí na Moravě a ve Slezsku. Na vyhrocenou kampaň doplatila i SNK-ED. Mám z toho vcelku nepříjemný pocit, byť vidím, jaké jsou problémy s malými stranami při tvoření koalic, ale na druhé straně bych vcelku nerad viděl parlament, nebo senát jen dvoubarevné, případně tříbarevné. 

Reklama

Dostali jsme políček a já si myslím, že je to dobře. Vláda začala reformy, jsou potřeba, ale jejich podání je strašné, bohužel. Sice bolí a v některých případech se začalo z nesprávné strany, ale budu hájit, že se začít muselo, není možné pořád prožírat zítřejší chleba, jak tomu bylo za vlád ČSSD, je potřeba dospět minimálně k vyrovnanému rozpočtu a splatit prožrané dluhy z minula. Nedalo se čekat, že ten kdo začne bude sklízet úspěch, ale tak šílený volební debakl jsem opravdu nečekal.

Považuji za vcelku tristní, že vítězným tahem ve volbách do krajů a do senátu se staly regulační poplatky u lékařů, občas se tu totiž argumentuje Švédskem, coby sociálním státem, tam se platí 250 Švédských Korun (cca 600 KČ) u lékaře a nikdo z toho sociální problém nedělá. Pravdou je, že co vidím u známých, je ve Švédsku natolik progresivní zdanění a taková výše dávek, že jsou jen minimální rozdíly v čistých příjmech mezi nepracujícími a těmi co podnikají, nebo mají více než jen jeden pracovní úvazek, to fakticky považuji za zcestné.

Výsledek voleb do senátu považuji pro náš stát za mnohem závažnější znamení, než výsledky voleb do krajů. Senát by měl být založen na osobnostech volba podle stranické příslušnosti by měla být až vcelku druhořadá. Z tohoto hlediska mě zaráží výhra odborářského šéfa Milana Štecha, který porazil pivovarníka Stanislava Bernarda, podle mě je totiž Stanislav Bernard pro svůj region mnohem důležitější osobou než Milan Štech. Špatné znamení vidím v tom, že ČSSD, respektive Ing. Jiří Paroubek, se již ani netají tím, že jsou ochotni vrátit KSČM k moci a na mnoha krajích to zrealizují.

Jsem docela zvědav, co se bude dít v mojí domovské ODS. Předpokládám, že spousta krys odejde, protože jdou jen tam kde se aktuálně vítězí a nezbývá mi, než vyčkat, kdo se stane novým předsedou. Osobně bych radši vsadil na Ing. Evžena Tošenovského, který mi připadá názorově bližší původní Klausovo ODS a se střídmějším/uváženějším vystupováním, než MUDr. Pavel Bém, i když pravdou je, že Pavel Bém dokázal spolupracovat i s Ing. Jiřím Paroubkem.

Komentáře

17 komentářů: „A je to. Kromě Prahy debakl“

 1. Pavel Stěhule avatar

  Tady asi nešlo ani o těch 30 kč. Spíš šlo o rozpor mezi řečí a činy u ODS. Na jednu stranu ordinovala úspory, nicméně sami nešli příkladem. A u zdravotnictví ODS nedokázala přesvědčit, že jí jde o reformu zdravotnictví, nikoliv o jeho privatizaci známým a kamarádům. Takže jste dostali na prdel, po zásluze. Nejde jen o dobrý program, jde taky o způsob vládnutí, o přístup. A ten je v ODS posledních 5 letech infantilní (počínaje strategií nulové tolerance, únikem Kubiceho zprávy (a pak jejím nedovyšetřením), manipulace se soudy v případu Čunek, čistky ve státních úřadech, …). Netvrdím, že ČSSD je lepší. Bohužel. Bohužel po každé vládě tu zůstává pachuť ztraceného času a prohlubujícího se společenského rozkolu. Díky dvojce ČSSD a ODS, které se navzájem blokovali, republika ustrnula a nevyužila „tučné časy“, které se pár let opakovat nebudou.

 2. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: ČSSD operovala především tímto poplatkem a referendem o vládě. Peníze, které budou z krajů platit budou zákonitě chybět na jiných projektech. Na chyby vedení doplatili hejtmané, kteří svou práci dělali dobře, Ústecký kraj je trochu bohem zapomenutý a teprve poslední 4 roky se tu začalo se zlepšováním infrastruktury a lákáním menších firem, které doplňují nabídku pracovních příležitostí vedle obřích kolosů, mimo jiné Ústecká univerzita má konečně peníze od kraje na budování kampusu.
  Postup v případě Čunek je mi také zcela nepochopitelný a myslím že i on bude odejít z vedení KDU-ČSL.
  Kubiceho správa vyslala několik varování, ale nebereme je vážně. Kdybychom brali, podezření byla vyšetřena a došlo na tresty, nemusel být minulý týden v Praze monstrpohřeb.
  Program je základ, pak je to na lidech a pro mé rozhodnutí, zda být v ODS nebo ne a zda ODS podporovat, je program klíčový. Víš, že jsem s vedením nespokojený a myslím, že na změny dojde, zatím nechci jít nahoru, je mi na to málo let a nemám zkušennosti a znalosti.

 3. Pavel Stěhule avatar

  Věřím tomu, že leckde hejtmani dělali svou práci dobře – v loni přešel Čechy, a bylo vidět, že se docela daří. Na druhou stranu ale, když se spojíš s nějakou partou, tak s ní zažíváš dobré i špatné. Je nesmysl, a hejtmani se o to velice snažili, že ta ODS v Praze je jiná ODS, než ta tady.

  a) p. Langer před volbama 2006 bral Kubiceho zprávu velice vážně (pamatuju si, jak třesoucím hlasem o ni referoval), a jestliže není dodnes vyšetřená – padá to jen na jeho hlavu (potažmo ODS), která má v rukou ministerstvo vnitra. Takže fakt nevím, jestli to před dvěma lety nebylo krapet divadlo.

  b) program bez důvěryhodných lidí je a dvě věci. To možná jen ODS věří, že pravicový program je Božstvo, a na všem ostatním nezáleží – a ti, kdo to v ně nevěří je potřeba ukřižovat, pohanět, označit za sociály a lenochy. Jenomže sama víra nepostaví školy, silnice, nerozpohybuje ekonomiku, a nevede lidi k důstojnějšímu životu (moralizuju, nehledám regulace, stačí mi Masarykovský přístup – jít příkladem – nelhat, nekrást, pracovat). Navíc tu je možná krize – nevím, v tomto budu asi osamocený, zvlášť na tvém blogu – ale v recesi bych nerad viděl konzervativce u moci – v historii ještě nikdy nedokázali překonat krizi – naopak ji prohloubili. Kromě programu bych si dal záležet i na tom, s kým se dávám dohromady.

  c) Zbytečně se podceňuješ. Morava je určitě mladší než ty, a zkušenosti a znalosti jinak než aktivní politikou nezískáš – a každý člověk zdola, který se musí sám živit, pomůže nejen ODS, ale i ČR.

 4. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: S těmi hejtmany jsme se shodli. Praha to je asi dost komplikovaná problematika, především se tam odráží jiný způsob práce a života, než tady „na venkově“.
  Ad a: To by měla být ale práce policie, nikoliv ministra vnitra a tímpádem tato otázka je spíše na velení policie. Po zešměšnění Kubiceho zprávy z úst Ing. Jiřího Paroubka mě laxní přístup nepřekvapuje.
  Ad b: Těžko reagovat. 2 poválečná Německa mohou být příkladem rozdílů mezi otevřenou tržní ekonomikou a svázanou centrální ekonomikou. Pravé a levé vlády se střídají ve všech demokratických státech, opomíná se jeden detail, to jak vláda rozhoduje řadu věcí se projevuje v horizontu 3—5 let, tipuji, že „bezvládí“ z roku 2006 se pořádně projeví v letech 2009/2010.
  (Zajímavé je, že pravicoví lidé jsou většinou vzdělanější a často tací, kteří měli tvrdší začátky ve své kariéře, ale to je jen poznámka bokem.)
  Ad c: K Moravovi nepřirovnávat. Já vím ještě jeden důvod, proč do politiky nemůžu moc aktivně – mám děsně prořízlou hubu.

 5. Pavel Stěhule avatar

  ad a) nesmysl. Pak tam nemá Langer, co pohledávat. Navíc, pokud je Kubiceho zpráva natolik významná, pak je to úkol i pro BIS.

  Pravicovost vzdělaných lidí je možná jen české specifikum, a to nejspíš v reakci na komunistickou éru. Kdekoliv ve světě se naopak hrozí levicových intelektuálů. Když už jsi to ale nakousl, levice pravice jsou pojmy 19 a 20 století. Aktuálně mi dělení na pravici a levici přijde jako naprostý nesmysl, když většina obyvatelstva je čím dál víc zaměstnána ve službách. Spíš bych vyděl dělení na pokrokové strany (ve smyslu – snažící se pozitivně ovlivňovat okolní systém) a konzervativce (viz dnešní vystoupení p. prezidenta – lepší systém než aktuální kapitalismus nemůže existovat a nikdy nebude, to že se sem tam zhroutí je holt už jeho vlastnost a s tím se musíme smířit, o tom se diskutovat nedá :)). Kdybych měl stejný přístup jako ekonomové (coby stavař), že se mi sem tam cca každých 30 let zhroutí most, tak by mně hnali svinským krokem.

  ad c) pak je to s politikou fakt blbe – dokud se politika bude dělat tak, že upřímnost je mínusem, tak budeme ve sračkách pořád – politika musí být pravý opak, maximálně otevřená, maximálně upřímná. Teď v těch „sračkách“ jsme – první a základní povinností každého straníka (ČSSD a ODS) – ty to potvrzuješ, který chce udělat kariéru je držet hubu a krok.

 6. MaReK Olšavský avatar

  Ad a) Nesmysl? Myslím, že ministr by neměl zasahovat do vyšetřování čehokoliv, policejní tým ministra tu už jednou byl.
  Jaký znáš lepší systém, než kapitalismus, který mimo jiné znamená monost svobodného podnikání a vlastní odpovědnost za to co děláš a jak to děláš? Nerad bych žil v systému, který mi bude určovat co musím dělat a proč nemohu prodat vlastní nápady, protože to zrovna nikdo nikde nenaplánoval jako potřebné. Ano, jsme zase u toho, že jsem zastánce svobodného trhu.
  Ad c) Je rozdíl mezi upřímnou otevřeností a nevymáchanou hubou. Natvrdo: Já nejsem diplomat, umím nas*at a můj střed s takovým MUDr. Davidem Rathem by asi brzo skončil inzultací mé osoby. Už pochopil??

 7. Pavel Stěhule avatar

  a) Minimálně BIS spadá přímo pod vládu – jestli se nepletu. Pokud jsou důležité kauzy, pak by se měly vyšetřit.

  b) Neznám lepší systém než ten stávající – na druhou stranu,určitě to není konec historie, a určitě se bude tento systém vyvíjet a měnit – minimálně musí reagovat na rostoucí produktivitu, a zároveň energetickou náročnost, a určitě časem přijde jiný systém, který se už nebude označovat jako kapitalismus. Pokud se nezmění, tak skončí jednou velkou rvačkou o zdroje, o trhy.

  Vážně jsi paranoidní – to si myslíš, že někoho natolik zajímáš, aby ti někdo něco plánoval nebo určoval? To je už na léčbu – buďto to bude u moci ODS, a nebo tu bude striktní diktatura. Možná proto prohrála ODS volby, protože lidi už tahle paranoia nebaví. Buďto tu bude ODS nebo nedej Bože komunisti, že byli ale pro ODS komunisti dobří pro Klause na hrad už se zapomíná. Buďto tu bude ODS, nebo to bude armagedon, konec světa – všechno se prožere, vyhází, cikáni nás převálcují. Buďto tu bude ODS nebo ekologové zničí průmysl, … a takhle bych mohl pokračovat. Není to příšerný, žít v takovém světě, kde je jen pár rozumných a zbytek se těší jen na to, jak člověka vysát, okrást a využít.

 8. MaReK Olšavský avatar

  Nepochopil :-). Oba jsme skončili VŠ po roce 1989. Kdyby předtím, zažili bychom nafasování umístěnky a moc šancí jít jinam bychom neměli, alespoň ne zpočátku. V dnešním systému jsi si Ty mohl vybrat, že budeš budovat akademickou kariéru a já odešel do soukromého sektoru. Třeba tohle vnímám jako jeden z rozdílů mezi tím, jak jednal stát dokud tu vládla KSČ (vím, že takovéto rozhodování se nikdy vrátit nemůže) a tím, co je po roce 1989.
  Není jen ODS, musíš si myslet, že jsem hodně naivní. Konec světa nebude, teda s cikánama jsi to kupodivu trefil, na Slovensku by měli kolem roku 2035 tvořit většinu obyvatelstva, prostě oni počet dětí neřeší, jako my.
  Energie, respektive jejich budoucí horší dosažitelnost (až nebudou jednoduše těžitelná fosilní paliva) se řeší, ale tohle řešení přeci nijak neovlivňuje společenské zřízení, nebo jo? Samozřejmě, doufám, že energie nepovedou k válkám.
  Podívej se třeba na daňovou otázku, já jsem pro menší, podstatně menší, daně z příjmů a navýšení DPH, protože DPH znamená zdanění spotřeby, kterou mám víceméně ve svých rukou. I tohle je jeden z programových bodů ODSky a teď to neber, že nic jiného, než ODS nevidím. Je tam i něco o zjednodušení daňového přiznání, což má v programu kdekdo, ale na to se nějak pozapomělo po vytlačení Vlasty Tlustého, respektive on jediný s tím chtěl něco dělat.
  Pořád nějak cítím, že ODS, SNK-ED a další pravicové strany (vím, jak moc se ti tento pojem nelíbí) mají jako hlavní bod odpovědnost občana za sebe sama s co nejmenšími zásahy státu, kdežto ČSSD a KSČM nabízí co největší vliv státu na lidi, co nejmenší rozdíly mezi úspěšnými a neuspěšnými, případně poslední roky viděný systém dnes se pomějeme na dluh.

 9. MaReK Olšavský avatar

  Pavel: Mimochodem, ekologové jsou občas opravdu na kopnutí do zadnice. Jejich blokování D8 pěkně zatěžuje okresky, nechtěl bych bydlet ve Velemíně, nebo Bořislavi. Ekologií neopovrhuji, ale některé jejich akce postrádají zdravý rozum.

 10. Pavel Stěhule avatar

  Je to o úhlu pohledu – to co ty nazýváš vlivem státu, já beru jako podporu – a ať už je to podpora na úrovni státu nebo podpora na úrovni obce, což mimochodem není nový nápad – nebo nápad komunistů – život obce byl základem společnosti od začátku civilizace. Jde o to, jestli společnost bude individualistická nebo komunitní. Ty v podpoře vidíš jen „podporu v nezaměstnanosti“, já něco jiného. Samozřejmě, když se tato podpora přežene, tak je zle – viz úpadek školství v Anglii, kde je systém příliš měkký. A když se příliš kašle na tuto podporu, tak se to projeví také – viz úpadek školství v USA, kde děti po základní škole jsou pologramotní. A je opět to, co člověk bere jako život na dluh. V podstatě v konzervativním pojetí Marie Terezie zavedením povinné školní docházky těžce zasáhla do života občana (takže to je podle tebe špatně – je fakt, nutit děti chodit do školy je násilí, není ti špatně při myšlence, že tě stát nutil v nejkrásnějších letech chodit do školy, zatím co ty, už jsi si mohl vydávat a už jsi mohl mít svůj první milión). A je pravda, že se to tehdy konzervativcům těžce nelíbilo, neb je to proti bohu. Osobně si myslím, že upřílišněný individualismus není dobrý – v té společnosti musíš být bohatý, jinak jsi nula a nula budeš. Kdežto v kulturách, kde je potlačený, tak nezáleží jestli jsi nebo nejsi chudák – důležité je, jestli patříš někam. Tam, kde je individualismus potlačený je zle také. Takže jde o to najít a sledovat přirozenou hranici, mezi individualismem a kolektivismem, která je vlastní v každé kultuře. Já vidím ideál v první republice – jakkoliv reálně ideální nebyla určitě také. Nicméně každý dostal opravdu dobré základní vzdělání, pro schopné nebylo vysokoškolské vzdělání nedosažitelné. Živobytí bylo o dost těžší a skromnější – nicméně nebyly přetrhány vazby mezi obcí, občanem, státem a občanem.

 11. MaReK Olšavský avatar

  Pavel: Souhlas je to o úhlu pohledu a ten do kterého se opírám je „přehvízdnutá finanční podpora v nejrůznějších dávkách“. Někam patřím, samozřejmě že platím daně nelíbí se mi, kam většina z nich mizí.
  Naše školství nevidím jen pozitivně, bohužel jsem produktem pedagogické fakulty a ve všech didaktikách bylo nosným tématem „aby si žáci pamatovali“ a nikoliv aby uměli s informacemi pracovat. Možná se to změnilo za posledních 10 let a dnešní lidé na pedagogických fakultách jsou trochu jinde.
  Vzdělání vidím jako extrémně důležité, však víš v jakém jsem oboru, tam se učíš pořád a bez slušných znalostí z ostatních oborů jsi v těch místech, kde záda ztrácejí slušné jméno. Rozhodně investici do vzdělání normální člověk neupřednostní před vyděláváním peněz. Život na dluh bych viděl u vzdělání jako hodně špatný příklad.
  V první republice lidé nebyli takoví materialisté. Možná tak mohu vypadat já, ale kdo mě zná, pochopil opak. Chci věci funkční a třeba doma opravdu neřeším, co jak vypadá a jak je staré, především, že to funguje, jak chci. Drobné gadgety jsou mi snad odpuštěny. Možná už sis všiml, že jsem dost Teplický patriot, byť jsem tu naplavenina, jsem rád, že tohle město slušně vzkvétá a i třeba za to, že část mých daní končí právě tady. Nemám vztah přetrhaný ani ke státu, jinak bych se před lety nevrátil ze Sillicon Valley, jen jsem evidentně příliš soběstačný na to, abych se jen díval, jak se někdo snaží vzít co nejvíce z toho, co vydělám a přerozdělit to do míst, kam bych neinvestoval ani jako charita…

 12. Pavel Stěhule avatar

  Školství jde dolů, hlavně proto, že se rezignovalo na kvalitu. Paradoxně, díky komunistům jsem měl asi nejlepší možné vzdělání (a díky tomu, že to v 89 zabalili). Na průmyslovce bylo dost špičkových lidí, kteří měli nějaký ten prohřešek (chlast, politika, další průser), a jedině mohli učit na technikách – nicméně měli fakt dobrou kvalifikaci (a školství ještě nebylo nabořený podbízivostí vůči studentům – nechceš se učit – jdeš na učňák, stop). Na výšce jsem už nechytil Marxismus/Leninismus ale chytil jsem ještě pár špičkových lidí, kteří ještě nestačili naskočit na 100% do byznysu. Měl jsem kliku, jak na lidi, tak na školy – na stavební průmyslovce fakt nešlo o mentorování (na stavbách jde o život, a když něco spadne je to fakt průser), na ČVUT na SI nás učili hlavně myslet (i když SI byl trochu specifický obor).

  Školství šlo dolů, hlavně proto, že se kamsi vytratila autorita učitelů a respekt studentů. Nikoho nic nenaučíš bez autority. Což neznamená zavedení tělesných trestů – i když u nás na vesnici se bralo, že lepší byla výchovná facka od učitele v soukromý než nářez doma v reakci na poznámku v žákovský :).

 13. MaReK Olšavský avatar

  Pavel: V životopise to mám, 3 roky jsem to ve školství zkoušel a radši jsem odešel, na krocení divé zvěře nemám povahu, zvláště ne na škole, kde byla 1/3 studentstva fotbalisti (teplické AGC, respektive dříve Glaverbel). Neměl jsem na to.
  Takže je to zřejmé, vzdělával jsem se v učitelství oboru Ma-Fy pro střední školy, ale programování a IT mě pohltilo, k čemuž se znalosti matematiky maximálně hodí.

 14. Pavel Stěhule avatar

  hmm, potom se ani nedivím, že se z člověka stane zavilý pravičák 🙂

 15. Dalibor avatar
  Dalibor

  Našinci vyhovuje socialismus, bez ohledu na to, zda je s lidskou tváří nebo ne. Musí to být takový socialismus, ve kterém je všechno k dostání a v televizi se hrají krváky a cajdáky a na dovolenou se může jezdit do Bibione v Itálii, kde se našinec domluví u tamních obchodníků česky. Takový socialismus, ve kterém se v novinách píše o tom, kdo se s kým vyspal a kdo koho zapíchl. ..:-)

 16. Dalibor avatar
  Dalibor

  Ještě dodatek: já jsem prožil velkou část života v době komunismu. Vystudoval jsem a netvrdím, že bych byl režimem perzekuován. Ale jednou jsem si pořídil video a soudruzi se to domákli. Pozvali mě na výbor a domlouvali mi, že jako tak mladý
  (bylo mi jen přes třicet) se zásobuji výrobky západní provenience. Ty ty ty … ještě jednou! (o peníze nešlo – věděli, že je mám legálně)
  To mi došlo, co je to za režim. Každý byl voděn za ručičku, určovali mu co smí a nesmí i v intimním soukromí. Socialisté prostě skutečně rádi plánují a určují – oni vědí, co člověk potřebuje. Ne já sám. Tohle mi prostě vadí nejvíc.

 17. pavel stehule avatar

  15: je to smutne, ale je to tak. A je uplne jedno, jestli to je socialismus, nebo kapitalismus.