ODS neprohrála volby, tohle je naprostý debakl

Kategorie:

Štítky:

Výsledek krajských voleb roku 2008 byl pro mě překvapením a to hodně nepříjemným. Že se neobhájí výsledek z roku 2004 se dalo čekat, téměř 100% vedení krajů jednou stranou je neobhajitelné, ale že bude výsledek takový, jaký je, jsem opravdu nečekal. Myslím si, že se ODS zatraceně otřese a bude se měnit nejen vedení.

Ing. Jiří Paroubek hrál vabank, vsadil na populismus, vsadil na celostátní témata a vyhrál, první volby od chvíle, kdy se stal předsedou. Po tomto velkém vítězství předsedou zůstane a MUDr. David Rath si výrazně upevní svou pozici ve straně, takže populismus a hulvátství tu budeme vídat ještě dlouhou dobu. Docela mě zajímá, jak chtějí celostátní témata řešit na úrovni krajů, především jejich hlavní kartu, že zastaví poplatky u lékařů (a lidé si budou moci zase chodit k lékaři popovídat, nebo pro paralen, který stojí 20,- KČ), pokud to vyřeší úředníky, kteří budou vše proplácet, bude to stát více, jak víceméně dokazuje obyčejný výpočet, ale to přeci půjde mimo přímou kapsu občana, takže samozřejmě prostý občan to bude vítat a že se ty peníze stáhnou z jiných projektů je jen nezajímavý detail, prostě na regulační poplatky bude přispívat ten, kdo jde k lékaři 1× za rok těm, kdož si tam jdou popovídat a pro Paralen. Regulační poplatky jsou zatím řešeny ne zcela správně, měly být vynechány některé skupiny občanů, ale to je na tématem pro doladění, ne pro celkové zrušení.

Reklama

ČSSD ukázala prapodivnou volební taktiku, kdy nepředstavila vlastní program pro krajské volby, přesněji řečeno pro jednotlivé kraje, ale celou svou propagaci postavila na negaci celostátního vládnutí ODS a koaličních partnerů. Je až nepříjemně zarážející, jak snadno taková taktika zvítězila. Ale v podstatě jsme jim to velmi usnadnili, naší vnitřní rozhádaností (různé názorové proudy jsou jedna věc, ale rozhádanost je horší) především. Vedení ODS (pravděpodobně) ztratilo kontakt s běžným životem, s problémy, které řešíme jako běžní občané a debakl v krajských volbách bychom měli především pochopit jako impuls k tomu co dělat lépe, případně jak to dělat. Dokonce mám pocit, že naše vedení neplní vlastní volební program a to včetně bodů, které nejsou omezeny díky koaličním partnerům, což vidím jako hlavní chybu, protože tím se otrávili i klasičtí voliči. O hrubém a místy arogantním stylu předsedy Mirka Topolánka asi nemá cenu psát, to vidí každý.

Určitě se zatřeseme a to hodně. Myslím si, že debakl v krajských volbách lze jednoznačně chápat impuls k výměně vedení. Bohužel a bohudík. Nejednou jsem na tomto blogu psal o věcech, které mě na našem vedení štvou a možná nejsem jediný s tímto názorem. Další věc, kterou vnímám dost nepřijatelnou, je komunikace a prezentace toho co chceme dělat a proč to chceme dělat. Psát o konkrétních případech by byl nesmyslně dlouhý seznam. Bohužel jsme blízko našeho předsednictví EU a nestabilní vláda je to poslední, co potřebujeme, vrhá to na nás špatné světlo, je totiž zvykem, že předseda vládní stany je zároveň členem vlády, takže změna předsedy by téměř nutně znamenala i přestavbu vlády a nutné vyslovení důvěry nové vládě.

Sám za sebe bych rád viděl ve vedení ODS, přesněji řečeno na postu předsedy, Ing. Evžena Tošenovského, nebo MUDr. Pavla Béma. Jenže já jsem příliš málo významný člen ODS, než abych mohl mé přání transformovat do hlasu pro jednoho z nich. Pavel Bém několikrát naznačil, že se popereme po volbách, tak ještě pár dní a můžeme se pohádat, určitě nejen o místa ve vedení.

Nepřekvapilo mě, že se nepovedlo obhájit výsledek minulých krajských voleb, i v případě naprosté spokojenosti s vládou ODS by to byla nejspíš utopie a v naprosto stejné pozici budou za 4 roky kandidáti ČSSD, protože 100% obhajoba takovéhoto vítězství patří spíše do říše pohádek. Jenže on je výsledek naprosto tristní, ČSSD jsme odevzdali 100% krajů, vyjma hlavního města Prahy, kde se teď nevolilo.

Z výsledku nejsem nadšen, byť v mém životě se nic nezmění. Neodejdu z ODS, přestože docela čekám odliv členů, teď nejsme vítěznou stranou, a do ČSSD možná přijdou noví členové, kteří se přidávají; doufajíce že se tam vyšvihnou nahoru; k těm co vítězí, neboli pokus o úspěch po vzoru MUDr. Davida Ratha.

ČSSD najednou hodlá spolupracovat i s KSČM, čímž je postupně vrátí k moci, kraje jsou jen začátek a příště bude schopná a ochotná je vytáhnout do vlády. Tímto krokem si plivli na bývalé vedení, které spolupráci na vládní s KSČM odmítlo, leč dotyčné usnesení není možné na webu ČSSD najednou najít. Kraj sice není stát, ale vize postupné rehabilitace KSČM a možnost jejich postupného návratu k vládnutí se mi pranic nelíbí, postačí si přečíst jejich volební program.

„Jenom politicky naprosto stupidní člověk by volil proti ČSSD.“ – Ing. Jiří Paroubek. Děkuji, alespoň vím, že jsem politicky naprosto stupidní. Nebo to lze chápat jako výhrůžku, že ten kdo nebude volit ČSSD bude potrestán?. Lepší být podle Ing. Jiřího Paroubka stupidní, než se přidávat k vítězům a svůj názor měnit podle toho, kdo je zrovna vítěz. Nejsem MUDr. David Rath, abych běhal ze strany do strany podle toho, kde se skýtá lepší naděje na koryto.

Komentáře

3 komentáře: „ODS neprohrála volby, tohle je naprostý debakl“

 1. Dalibor avatar
  Dalibor

  Jestli jsi Marku politicky stupidní, nic si z toho nedělej. Zjistil jsem, že já jsem taky.
  Jinak mě ty výsledky dost šokovaly, ale prohru jsem očekával. Ze strany ODS bylo mnoho zbytečných chyb, přeběhlíci také udělali svoje. Doufám, že se z toho ODS poučí a do parlamentních voleb půjde lépe vybavena.

 2. Jiří Jakeš avatar
  Jiří Jakeš

  Jo, Marku, čekal to zřejmě málokdo. Názor, že „… naše vedení neplní vlastní volební program a to včetně bodů, které nejsou omezeny díky koaličním partnerům“ čtu na různých místech poněkolikáté. Můžeš, prosím, vyjmenovat některé body? Příliš do toho nevidím. A ještě by mne zajímala jedna věc – proč dle tebe P. Bém? Kdysi na LPT jsi poznamenal, že jsi spíš bémovec, zaměřoval jsem se na něj tedy více, ale bohužel mi ten člověk také moc nesedí… Díky.

 3. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: Prohru jsem čekal, ale ne takovýhle debakl. ODS se musí poučit, na jaře budou volby do Evropského Parlamentu a na podzim čekám volby do Parlamentu, ano bohužel čekám předčasné volby. Pokud nechceme KSČM u vlády a víme, že je nutné udělat reformy, musíme se zkonsolidovat.

  Jiří Jakeš: Proč Pavel Bém? Sice není takový diplomat jako Evžen Tošenovský, ale je nejvýraznější tváří a nějak se mu vyhýbají přůšvihy, nápad s olympiádou budiž prohlášen za hloupost; výlet na Mount Everest si platil sám, jen málokdy je něco organizované tak, aby to jistou dobu fungovalo bez nejvyššího šéfa, ale ono by to tak být mělo, co kdyby šéf byl na delší dobu nemocen?
  Body co se neplní:

  1. Jednodušší a přehledný daňový systém bez komplikovaných výjimek, daňové přiznání na jediné A4.
  2. Více policistů v ulicích (zatím naopak ubývají díky víceméně neřešenému služebnímu zákonu)
  3. Zjednodušení Zákoníku práce
  4. Ekonomický a daňový systém, kde pracovat i za nízkou mzdu bude výhodnější, než zůstávat na sociálních dávkách

  Zkus kouknout na volební program a uvidíš sám. Čekám, kdy někdo napíše, abych odešel, když jsem nespokojen :-/.