Proč chce ČSSD hlasovat o důvěře TEĎ?

Kategorie:

Štítky:

ČSSD, respektive předseda Ing. Jiří Paroubek a jeho nohsledi v čele s Michalem Haškem, chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Chápu důvody, jsou opozice, ale nechápu načasování na období mezi dvěma koly doplňujících kol do senátu a do těsné blízkosti našeho předsednictví v Evropské Unii.

Nad jednáním Ing. Jiřího Paroubka a jeho nejbližších z vedení mi občas zůstává rozum stát. Díky vraždě podnikatele Kočky na recepci po křtu Paroubkovy knihy by se měl spíše dočasně stáhnout, ČSSD ať si klidně předsedá, z pozornosti médií a spolehnout se na lidskou paměť, protože pokud nebude na sebe upozorňovat, nebudou si lidé brzo tak dobře pamatovat že má v okolí dost divné postavy, jejichž postavení se rozhodně moc neslučuje s tím, jak se ČSSD opovržlivě vymezuje vůči majetným.

Reklama

ČSSD chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Chápu, je to nejsilnější opoziční strana a při defakto patové situaci v parlamentu je vcelku rozumná pravděpodobnost, že by se jim to mohlo i podařit. Nehledal jsem sice nijak důkladně, ale myslím, že vláda může požádat o vyslovení důvěry, jenže hlasování o důvěře vyvolané v parlamentu někým jiným, než vládou, je naprosto nezávazná ztráta času bez jakéhokoliv pravomocného efektu.

Načasování mezi dvě kola doplňujících voleb do Senátu Parlamentu ČR je, podle mě, zřetelným volebním tahem, protože očekávám, že ve většině volebních obvodů postoupí do druhého kola proti sobě kandidáti ODS a ČSSD. Pokud by se podařilo vyslovit vládě nedůvěru, měla by ČSSD v rukou trumf „vláda je nedůvěryhodná, proto byste měli volit naše kandidáty“, ale pokud se vyslovení nedůvěry nepodaří a nádavkem se neuspěje rozumný počet kandidátů z řad ČSSD, měl by teoreticky Ing. Jiří Paroubek mít pod sebou definitivně podříznutu větev.

Načasování před naše předsednictví Evropské Unii považuji za hodně nešťastné. Podle mě bychom měli fungovat jako stabilní země a ne jako země, kterou sžírají vnitřní spory. Nejsme Itálie, abychom měli každý rok nejméně jednu vládu.

Pokud chce Ing. Jiří Paroubek odvést pozornost od vlastních problémů a podezření, která k němu vedou, je to možná cesta. Lidé budou mluvit o hlasování a na aféry kolem Ing. Jiřího Paroubka pozapomenou. Ale možná přemýšlím špatně a tím že na sebe bude upozorňovat, budou jeho oponenti neustále připomínat jeho aféry, aby prostí občané nezapomínali.

Zajímalo by mě, jestli v případě volebního neúspěchu bude Ing. Jiří Paroubek opět morální vítěz, proti němuž se všichni spikli a vše zinscenovali tak, aby jej, a jeho stranu, poškodili těsně před volbami.

Komentáře

24 komentářů: „Proč chce ČSSD hlasovat o důvěře TEĎ?“

 1. Pavel Stěhule avatar

  Je to normální boj. ODS se v opozici chovala stejně. Nulová tolerance je výmysl ODS, ne. Nevím, s Klausem na hradě budeme stejně v EU za blbce. K těm aférám – reálně postav vedle sebe ODSku a ČSSD. Jsou úplně stejní – aféry se tu střídají tak rychle, že už ani nikoho nezajímají – už se zapomnělo na Brněnskou ODS?

 2. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Ano je to normální boj. Snad bys neviděl radši na hradě Paroubka, nebo Ratha?
  ODS Brno, zkusil jsem googlit a rozumná připomínka není, kdyžtak napiš. Pokud pro Tebe platí, že „ODS==blbci a škodiči“, tak to máš horší vidění, než já.
  Pokud se nemýlím, tak jsem napsal, co si myslím a nenutím všechny souhlasit. Ing. Jiří Paroubek ještě nevládne, tak se nemusím bát perzekucí za projev jiného názoru.

 3. Dalibor avatar
  Dalibor

  Také mě překvapil pokus o vyslovení nedůvěry vládě. Řekl bych, že Paroubek hraje vabank.
  Buďto všechno nebo nic. Začíná ztrácet nervy. Jinak by nechal všechno vyčpět (další kauzy se hrnou – viz Kundera apod.) a na tu patálii s pistolkou v baru se časem zapomene – aspoň u Paroubkových příznivců – a zase to bude ten starý sebevědomý Paroubek. Takže tenhle tah ho vynese nahoru nebo definitivně do propadliště dějin. V jeho konkrétním případě bych viděl raději tu druhou možnost a přál bych socdem nějaké modernější vedení.

 4. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: Koukám že se shodneme. Ing. Jiřímu Paroubkovi by prospělo, kdyby chvíli na sebe neupozorňoval, no jo, ale když ODS si tu vraždu v jeho okolí načasovala na dobu před volbami. Hraje vabank a doufám, že prohraje, protože bych jim přál racionálnější vedení, znám z ČSSD pár lidí a jsou naprosto normální, až jsem překvapen, že úspěch a majetek pro ně není důvodem k opovržení, jaké předvádí Ing. Jiří Paroubek. Fakt bych jim přál někoho průbojného, jako byl Miloš Zeman a přitom umírněného v tom co říká, jako byl Vladimír Špidla. I když teď už nedám dohromady, za koho byli odejíti Pavel Mertlík a Jiří Rusnok, kteří viděli potřebu začít dělat reformy a neprožírat rozpočet. Nemá ČSSD rovnou ve stanovách, že kdo nesouhlasí s rozhazováním, musí odejít?

 5. Pavel Stěhule avatar

  To co vidím na hradě a ve vládě mně hluboce zarmucuje – Klaus je opička jako Bush, a Topolánek mu pomohl do úřadu. Navíc Topolánkovi nemůžu odpustit lhaní – nemám rád, když někdo tvrdí, že máme nejlepší vládu, jakou jsme měli a za půl roku pak prohlásí o svém ministru, že na ministerstvu řádil, jako černá ruka. Prohra ODS znamená šanci, že tahle stará garnitura odejde na smetiště. Jinak se Langera, Topolánka, Klause nezbavíme. A horší to snad už být nemůže.

 6. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Vidíš a Klause beru spíše, než ty co kandidovali proti němu, s Bobošíkovou to bylo dost trapné vystoupení a Švejnar bylo narychlo vytažené jméno člověka, který se snad s politikou nikdy nepotkal. Víc beru člověka, který umí říct i svůj názor, než aby jen papouškoval názory vlády, nebo mluvil podle toho, co vyšlo v průzkumech oblíbenosti.
  Prohra ODS a nejlépe její rozmetání a pozavírání všech, viď? Pokud ČSSD vyhraje, tak stejně půjdu do basy, takže co. Prohra ODS znamená šanci pro KSČM, takže bych byl pro změnu potenciálně kriminalizovatelný nejen za názory, ale i za živnost. SUPER věci mi přeješ :D.
  Horší to být nemůže, to je pravda. Spadli jsme do reality kdy musíme dělat nepříjemná opatření v období, kdy se celosvětově vše vyvíjí divně, ale ČSSD, teda spíše Ing. Jiří Paroubek, má alespoň zřetelného viníka, ODS může za celosvětovou krizi. Nejspíše jsme ještě měli na prožírání budoucího chleba.

 7. Pavel Stěhule avatar

  Plácáš nesmysly – asi zjitřená fantazie ODSáka. Víš kreacionisti v USA se také svým názorem, že Země byla stvořena během týdne před pár tisíci lety liší od zbytku světa, a to, že mají originální a vlastní názor, berou jako argument pro sebe. Jak ČSSD, tak ODS během svého trvání ve vládě nevyšetřily vůbec nic, a že těch kauz bylo – tak se neboj, na zavírání asi nedojde. Komunisti jsou pasé, zatím byli užiteční ve dvou případech – pomohli Klausovi na hrad, a slouží jako strašák ODS.

 8. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Zjitřená fantazie? Jako v tom, že si víc cením člověka, který umí říct i své a nemá stádní chování?
  Komunisti tím, jak vypadají rozumně jsou dost nebezpeční, šedá eminence se tomu říká, nakonec ovládá vše a není to moc vidět. Alespon jsou pro mně průhlednější, než ČSSD, protože se nerozhodují o tom co říkat podle průzkumů veřejného mínění.
  Občas mi fakt přijde, že si myslíš, že každý ODSák musí být padlý na hlavu. Kdyby bylo každé město vedené jako Teplice, kterým už dlouho vládne téměř výhradně ODS, nejen každé město, ale i stát, bylo by to fajn. Minimálně stojí za povšimnutí, že město nemá dluhy, protože na co nemá, na to primátor nechce půjčky, lepší je počkat. Bohužel se to nedá říct o dalších městech, to je především v lidech, program nic takového nezakazuje, nebo nepřikazuje, bohužel.
  Zkrátka, současná ČSSD je nedůvěryhodná a to díky svému vedení, které se chová diktátorsky vůči vlastním lidem. Tento blog čteš, tak víš, že bych i v ODS uvítal změny a ony se stanou, bohužel asi ne v tom měřítku a duchu, jak bych chtěl.

 9. Pavel Stěhule avatar

  Rozhodně si nemyslím, že každý ODSák je padlý na hlavu – a je mi jasné, že se najdou i v ODS slušní lidé – v každé straně. Různorodost názorů na život, společnost, politiku vítám a respektuji. Nicméně aktuálně ODS nevedou lidé, které mohu respektovat – v tom se ostatně shodneme. Bohužel důvěryhodnost velkých stran (jak ČSSD, tak ODS) je mizivá. Primárně ovšem za to viním ODS – je u moci, takže svůj díl viny má, prezidenta za zpackané parlamentní volby. A i to bych dokázal překousnout, co ale mi vadí nejvíc je mentální dogmatismus a zkostnatělost – drobet primitivismus – prostě máte svoji teorii „trh je vše“ a s tim si vystačíte – nemlich stejně jako komunisté „se svojí dělnickou revolucí“. To už i ty konzervativci za západě mají trochu otevřenější oči.

 10. Dalibor avatar
  Dalibor

  Vidím, že Paroubek může čelit dalšímu problému – viz včerejší obnovená premiéra filmu „Kočka na rozpálené plechové střeše“, která se konala na pražském Výstavišti. Po této takřka národní tragédii by měl být ještě opatrnější.

 11. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Jenže trh se umí regulovat sám, ale to by nesměly centrální banky uměle snižovat cenu peněz a vymýšlet se stále další a další regulace bez omezení, v EU máme přeregulováno a občas musíš pro splnění jedné regulace jinou obcházet. Samozřejmě že běžná malá firma o regulace moc nezakopává.
  Občas mám pocit, že bych asi měl zapracovat na tom, abych mohl mít větší slovo, než řadový občan a člen ODSky, zatím mě ale víc baví IT, než cesta do vyšší politiky, a možnost komentovat co se mi (ne)líbí.
  Dalibor: Nehodlám komentovat a do vyšetření všeho je hloupost psát jakákoliv obvinění. Kdyby nebyl Václav Kočka ml. minulý týden zastřelen, tak si nikdo na spojení Kočků s Výstavištěm nevzpoměl.

 12. Dalibor avatar
  Dalibor

  Marek: Samozřejmě, že psát obvinění je nesmysl, večer jsem poslouchal Béma, který prohlásil, že jej tato spojitost napadla, ale závěry vyvozovat žádné nechce.
  Nicméně anekdota o premiéře fimu, kterou jsem včera na netu uviděl byla trefná .. 🙂

 13. Pavel Stěhule avatar

  Pro EU je potřeba rozlišovat mezi regulacemi a normami. Řada euroskeptiků běžné normy označuje jako regulace. Sám z IT víš jak jsou normy nutné. Regulace jsou něco jiného – např. to, že se v ČR jezdí vpravo je opět regulace. Osobně zkušenost s regulacemi v EU nemám – ty ano? Něco jiného je norma, např. standardizace školských systémů dost rozhodila české vysoké školství – i když to je možná tím, kdo se snažil aplikovat tyto standardy. Určitě trh má určitou samoregulaci, a i kdyby ji neměl – jelikož je to socioekonomický systém podědí regulaci (samoregulaci) z okolí. Nicméně život není jen ekonomika – což je právě to příliš jednoduché, co mi na ODS vadí. a) nelámou si hlavu s etikou, bez které volný trh nefunguje (ať už je to prokazování příjmů, nastavení pravidel lobbingu aktuálně), b) cokoliv neziskového je pro ni podezřelé, něco co ohrožuje trh – ať už je to přístup k ekologii (trh (byznys není ekologický a bez ohledů na důsledky)) a nebo přístup k neziskovkám, které by Klaus nejraději zakázal. Sorry, neříkám že tací jsou všichni ODSácí – ale z mého pohledu to je opravdu strana elegantních dutých sobců (když to trochu přeženu). Primárním cílem ODS je ochrana byznysu nikoliv řízení, vedení státu ve prospěch jeho občanů.

 14. Dalibor avatar
  Dalibor

  Primárním cílem ODS je ochrana byznysu nikoliv řízení, vedení státu ve prospěch jeho občanů.>
  Abychom mohli problém analyzovat, je třeba se dopídit, co je skutečným zdrojem bohatství země a životní úrovně obyvatelstva. Komunisté říkali: poctivá práce. Ano, měli pravdu. K tomu je ale dodat, v jaké formě ta práce je. Jsou to především výsledky podnikatelských subjektů ať již v naturální podobě nebo ve formě peněz (vybraných daní, atd.). Jakákoliv podpora zdravého a zákonného podnikání má za důsledek i zvýšení životní úrovně.

 15. Pavel Stěhule avatar

  Jakákoliv podpora zdravého a zákonného podnikání má za důsledek i zvýšení životní úrovně. Říkám snad něco jiného? Jenomže nejen to. Jsou to především výsledky podnikatelských subjektů ať již v naturální podobě nebo ve formě peněz (vybraných daní, atd.) – to znamená, že doktoři, právníci, záchranáři, umělci, popeláři, uklízečky, učitelé, inženýři se flákaji a nepřispívají k zvyšování životní úrovně?

 16. Dalibor avatar
  Dalibor

  Pavel Stěhule: To jsme si nerozuměli: Řada lidí je placena z daní (učitelé, stavitelé dálnice, atd), jiní jsou součástí firem, které přinášejí užitek (i ty uklízečky a podnikoví právníci).
  Zaměstnanci firem také nepřímo přispívají k zvyšování životní úrovně, ale konečný účet vždy nese podnikatel. Zda je ve ztrátě či v zisku. Pokud má zisk, zaplatí daně. A tyto daně jsou výsledkem poctivé práce i těch zaměstnanců. Vtip je v tom, že ne každý, kdo poctivě pracuje, přináší hodnoty: jestliže subjekt (třeba i státní) zaměstnává člověka, který sice pilně pracuje, ale výsledky jeho práce nejsou využity pro konečný cíl třeba z důvodu špatné organizace práce v podniku, promrhává toto úsilí
  pilného pracovníka …
  Proto tvrdím, že konečný účet přináší až ten podnikatel (ředitel, atd…)

 17. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: Já jako hlavní myšlenku normálních ODSáků cítím „Pracuj jak umíš a podle toho se budeš mít“. Proč se asi neslibuje, že se postaráme, aby za občana stát/kraj/obec řešila to, to a tamto. Podle někoho jsem asociál, ale sociální cítění u mě končí důchodci a těmi co opravdu nemohou. Jak se to dělalo posledních 8 let je nemyslitelné.
  Pavel Stěhule: Nějak ses netrefi, většina zaměstnání, co’s vyjmenoval, se týká především soukromé sféry a na nich stojí úspěch a neúspěch firmy, ale jak napsal Dalibor správně, oni účty neskládají, když něco pokazí nehrozí jim, že přijdou o vše. Nechtěj radši vědět, co si myslím o některých bodech zákoníku práce a jsem rád, že neobsahuje ptákoviny, jako Francouzský zákon o prvním zaměstnání (v podstatě nemůžeš z prvního zaměstnání vyhodit absoloventa i kdyby jen seděl s nohama na stole). Takže taky: jsem lidový odsud podsud.

 18. Pavel Stěhule avatar

  Dalibor: jaké účty složili bankéři kteří položili ČSOB, komerční banku? Pokud by to bylo tak, že podnikatel zbankrotuje a buďto zaplatí dluhy nebo se zastřelí, tak to beru – ale realita je jiná.

 19. Dalibor avatar
  Dalibor

  Naše banky byly (a ještě částečně jsou) polostátní. Došlo k jejich systematickému tunelování – viz IPB – ČSOB. Tam také mizely peníze ze skláren, stačí se zeptat ve Světlé 🙁 . Šlo to přes fiktivní firmy, ve které mizely státnípeníze …

 20. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: A dovedeš si představit co by se dělo, kdyby ty banky nechal stát zkrachovat? „Too big to fail“ platí po celém světě a víš, že já zastánce této myšlenky nejsem. ČSOB nevypadá jako banka, kterou někdo položil, ale někdejší IPB jo, spíš si myslím, že nebýt hromadných výběrů, tak by fungovala dále, nebo by byla prodána podstatně méně dramaticky, „run na banku“ neustojí žádná.
  Před lety jsem měl peníze v záložně, zkrachovala, její vedení je před soudy, nebo už odsouzené. Nebyla to dost velká instituce na sanaci státem a prodej s pokračováním beze ztrát u klientů.

 21. Pavel Stěhule avatar

  Proč sem taháš pomoc bankám. Já jsem argumentoval, že řadě „podnikatelů“ se nic nestalo. Znám i „podnikatele“, co skutečně přišli o majetek, ale to jsou jen ty malé ryby. Jde o to, že trh může fungovat pokud se v něm vyskytují pouze skuteční podnikatelé, jinak prostě nefunguje. Postrádá jakoukoliv odolnost vůči parazitům – komerční banku sestřelilo pár konkrétních lidí, zrovna tak ČSOB, nikoliv bankovní socialismus. Tuto bankovní svobodu, kdy bylo dovoleno prakticky všechno hájila a hájí ODS. Může to fungovat – možná v Anglii, možná v USA, kde skutečně zloději jdou sedět. Tady je idea absolutní svobody a víra v trh v podstatě jen podaná ruka zlodějům. Za předpokladu, že se tak dělo v dobré víře.

 22. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Od koho je tu první poznámka o bankách? Jestli chceš vědět jaké účty složili dotyční, tak to je jiná a to jen těžko dosledujeme. Minimálně u těch menších hráčů byli viníci potrestáni, nebo se to řeší (viz. Ústecká Universal Banka).
  Skuteční podnikatelé tu jen tak nebudou, ještě dlouho budeme doplácet na to, že kultura podnikání byla zcela zničena děním po roce 1945. Dost dnešních větších podnikatelů nemá k firmě vztah, protože k ní přišli, jako slepec k houslím. Na lepší časy se blýská, ale pomalu, to ještě bude tak jednu generaci trvat.
  Jasně, ODS hájila vždy vše špatné.
  Asi by bylo lepší, vše hlídat a všude určovat centrálně, co kdo smí a co ne. Takže, když bude chtít někdo napsat web, tak půjdeme před komisi, která povolí, jestli jej smím dělat já, nebo jestli jej přenechám konkurentovi, protože teď nemá zakázky? Jo i tohle je ujetá představa o hlídání trhu a věř mi, že už jsem jí viděl vyřčenu, bohužel. Víra v trh je klíčová, nebo jsi optimista, že úřední dozor dokáže vše plánovat, určit co budou zákazníci chtít, atd? Vždycky bude platit že nabídka sleduje poptávku a tohle nikdo nemůže regulovat. Je důležité mít mantinely, ale to co je u nás je bordel, v minulých letech snad někdo myslel, že hodně zákonů nás spasí a je v nich bordel, jaký svět neviděl, je jich prostě moc a často se v tom nevyznají ani právníci.
  Mimochodem, je každý, komu firma zkrachovala a zůstaly po ní dluhy zloděj?

 23. Dalibor avatar
  Dalibor

  Ano, tržní kultura společnosti vzniká a utváří se dlouho a je to velmi bolestivá cesta. V Anglii a USA byla tato cesta nepřerušena dalším vývoje, zatímco u nás nemá tradici a proto to tu vypadá jako na Klondiku. Kdejaký ambiciozní buran se stal v roce 1990 podnikatelem, který když někoho neokradl tak ten den nespal a těch poctivých bylo málo. Teprve další generace (ten buran poslal své děti do řádných škol) postupně mohou budovat nějakou kulturu a civilizaci. Tak tomu bylo v Americe i Austrálii. Dneska nová generace teprve začíná a uvidíme až za pár let, zda se situace zlepší. Chce to ovšem dost trpělivosti, ten proces urychlit nelze.

 24. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: Zlepší, já tomu věřím. Jen to potřebuje neházet lidem klacky pod nohy, ať již ty, které jsou dané špatnými zákony, nebo ty typicky české, kdy řekneš něco o svých plánech a 95% lidí Tě bude odrazovat, že to nemůžeš dokázat, podle pravidla že když nic nedosáhli oni, je špatné aby se to povedlo někomu jinému.
  Pánové díky za pokec, koukám, že i krátký blogspot, moje zamyšlení, dovede rozjet docela zajímavou diskuzi.