Vyšla nová Mandriva 2009.0

Kategorie:

Štítky:

Vyšla GNU/Linuxová distribuce Mandriva Linux 2009.0. Mandriva se v ČR a SR řadí mezi nejoblíbenější distribuce GNU/Linuxu, což je především zásluha Ivana Bíbra. Já jsem si Mandrivu oblíbil na laptopu a přestože jsem spíše Debianista, jsou místa, kde mi perfektně vyhovuje.

Mandriva Linux již tradičně přichází v edicích Free (obsahuje pouze svobodný software), One (instalovatelné liveCD, na němž je i proprietární software) a Powerpack (komerční verze s podporou). Výchozí desktop je KDE 4.1, KDE 3 je možné nainstalovat z internetových zdrojů; a přepracovaný je i instalátor a ovládací (nastavovací) centrum Mandrivy.
Další novinky:

Reklama
 • jádro 2.6.27, X.org 7.3, GNOME 2.24, XFce 4.4.2
 • ovladače grafických karet: nVidia 177.70, ATI fglrx 8.522, OpenChrome, SiS-media. Další ovladače jsou nativní z X.org
 • OpenOffice.org 3 a Mozilla Firefox 3

Uživatelé verze Mandriva 2008.1 mohou využít síťového upgrade, z již běžícího systému, který jim zachová i KDE3, používají-li jej. Ostatní si mohou stáhnout CD/DVD, které jim bude vyhovovat.

Laptop už na novou verzi upgradovaný mám a zatím jsem nezakopl o žádný problém, vše funguje jak má, možná jen trochu pomaleji, než když jsem na laptopu měl nainstalované a udržované Ubuntu. Uživatelé laptopů si možná všimnou, že v repozitářích není speciální laptopová verze jádra, ona již totiž není potřebná.

Ještě si počkám na knížku a připravená média Ivana Bíbra, budou-li, hodlám zase po delší době napsat nějakou recenzi, už začínám být docela nepružný v testování.

Komentáře

4 komentáře: „Vyšla nová Mandriva 2009.0“

 1. LuFa avatar

  Díky Marku za zprávičku. Na MDV bych pro samé očekávání nového Ubuntu zapomněl. Máme se to ale hezky. Tolik skvělých systémů. Příznivci poněkud zastaralých systému od kluků z Redmontu nám mohou tiše závidět :-D.

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Už mě předvolební boj začíná unavovat, tak se začínám zase věnovat technice. Ještě týden, pak zhruba 2 měsíce oraz a začne boj o Evropský parlament.
  Tuhle zprávičku jsem původně psal pro Živě.cz, ale nějak to pošta nepobrala a než jim došel mail, vyšla verze od Zdeňka Večeři.

 3. LuFa avatar

  Njn, volby. Koho teda letos volit fakt nevím. Lépe se věnovat Linuxovým distrům.

 4. Dalibor avatar
  Dalibor

  LuFa: Souhlas. Teďka vychází OpenOffice 3.0, budu si v době marodění mít s čím hrát. 🙂