Den softwarové svobody

Kategorie:

Štítky:

 Dnes, tj. 20. září 2008 je „Software Freedom Day“, neboli den věnovaný oslavě svobodného software.

Pojem free software je často špatně chápán, protože slovo „free“ má v angličtině několik významů. Richard M. Stallman (zakladatel GNU) vysvětluje význam, jak by free mělo být chápáno slovy „To understand the concept, you should think of free as in free speech, not as in free beer“ (Free byste měli chápat jako svobodu slova, nikoliv pivo zdarma). Já sám používám radši termín svobodný software, protože je přístup ke zdrojovým kódům, než free software, protože ne všechen svobodný software je za všech okolností zdarma, dvojznačnost slova free je v tomto případě zhoubnou. Ano jsem z těch, kteří některé svobodné projekty kupují, nebo jinak dotují.

Reklama

Svobodný software využívám rád a jsem potěšen postupným nárůstem uživatelů svobodného software, který je již dávno konkurenceschopný i ve vysoce profesionálním nasazení, namátkou jmenujme NetBeans, PostgreSQL, JBoss, Tomcat, OpenOffice.org, nebo Apache.

Komentáře

2 komentáře: „Den softwarové svobody“

  1. Jiří Jakeš avatar
    Jiří Jakeš

    Ha, to mi uniklo. Co takový den obnáší? A jaký je cíl tohoto dne?

    Malý rýpanec: namátkou jsme mohli jmenovat i Linux/BSD 😉

  2. MaReK Olšavský avatar

    Jiří Jakeš: No kdybych napsal i Linux/*BSD, tak by někdo jiný mohl přidat třeba MPlayer a někdo další OpenArenu. Ten seznam by jel do nekonečna :).