Vláda odborníků? Těžko odpovědět jednoznačně.

Kategorie:

Štítky:

Ač nerad musím pro jednou souhlasit s Jiřím Paroubkem, respektive s jeho výrokem, že naší zemi by prospěla vláda odborníků. Nesouhlasím úplně jednoznačně, protože už jsem několikrát četl pro a proti úřednické vládě.

Je to delší dobu, když jsem četl o řešení problémů některého ze států Latinské Ameriky, kde byla situace blízká státnímu krachu a vnitřnímu rozvratu. Po volbách byl premiérem jmenován předseda vítězné strany a dalším krokem bylo najmutí špičkových headhunterů (lovci mozků, tj. personálních agentur), které měli za úkol najít špičkové odborníky pro jednotlivá ministerstva. Prý to prospělo a země se z nejhoršího vzpamatovala. Možná je to jen legenda, pravdou je, že jsem neměl moc chuť googlit potřebné informace a důvěryhodnost je na úrovni agentury JPP.

Reklama

Až na pár výjimek je vedení jednotlivých ministerstev spíše ekonomickou, než odborovou záležitostí, takže na ministerstvu zdravotnictví by lépe posloužil člověk, který je ekonomem ze zdravotnického odvětví, než lékař, na ministerstvu zemědělství by lépe vládl ekonom specializovaný na zemědělství, než zemědělec, atd. Možná jediná místa, která považuji za obsaditelná čistě politicky je premiérské křeslo, ministr zahraničí a ministerstvo kultury. Hodně sporné by bylo ministerstvo spravedlnosti, kdyby se obsazovalo odborně, tak se bude extrémně těžce hledat člověk, který je právně vzdělán, ale není specializován, protože znalosti práva a porozumění mu v plné šíři je úkol, který jednoznačně přesahuje možnosti jednotlivce.

Ano vím, že ministr je jen člověkem na vrcholku pyramidy toho kterého ministerstva a (téměř) veškerou odbornou práci dělají, respektive by měli dělat, náměstci a další odborníci pracující pro ministerstvo, vcelku konstantně bez ohledu na to, kdo stojí v čele. Ministra jako takového považuji za reprezentativní osobu daného ministerstva a podle mého názoru by měl ministr mít určitý nadhled a určovat základní koncepty, ale neřešit detaily, jestli tato škola dostane o 0,5% více a tomuto zemědělci zkrátíme dotace o 5%, protože neudělal to a to. Ministr by měl umět práci ministerstva prezentovat rozumným způsobem.

Můj názor je, že Karel Schwarzenberg je rozumným ministrem, ale třeba Tomáš Julínek a Ivan Langer už tuto roli jaksi nezvládají, možná je správný směr, ale podání je strašné a dost naštvávací. Speciálně u ministerstva zdravotnictví vidí drtivá většina obyvatel jen tu negativní část (poplatky), ale už nejsou plněni srozumněni s tím, proč se to dělá, prostě tomu nerozumí, protože prezentace těch „proč“ byla špatná.

Úřednická vláda není všelék. O problému výběru ministra spravedlnosti jsem napsal o několik řádků výše a teď zkusím zakopnout o ministerstvo, které si podle mne měla podržet vítězná strana, alespoň tak to obvykle ve světě bývá, a tím je ministerstvo financí, které u nás ovládá jeden z koaličních partnerů. I kdyby našli toho nejschopnějšího dostupného ekonoma, nemusí s jeho kroky souhlasit jedna, nebo druhá strana, zatímco jeden ekonom bude razit otevřenější a tržnější pojetí s menším profinancováním sociální sféry, jiný může být výrazněji orientovaný na sociální sféru a za cenu přibrždění rozvoje firem (vezme jim víc na daních) podpoří i ty, co prostě pracovat nikdy nechtějí. Stejné je to s postojem k dluhu, jeden bude optimista a povolí dočasné zadlužování (jenže je ekonom, tak nebude povolovat tak šílené schodky, jako tu byli za vlád ČSSD) a druhý bude opatrnější, byť i dluh může být užitečný (můj názor na zadlužování domácností je ale stále stejný, jak jsem jej už několikrát napsal).

Komentáře

4 komentáře: „Vláda odborníků? Těžko odpovědět jednoznačně.“

 1. Jiří Jakeš avatar
  Jiří Jakeš

  Marku, co je vlastně úkolem úřednické vlády u nás? Nějak to udržet do voleb, nebo být aktivní?

 2. MaReK Olšavský avatar

  Jiří Jakeš: Zatím to pokaždé byla jen udržovací vláda, ale kupodivu si ji dovedu představit jako plnohodnotnou, byť s tím by asi dost lidí nesouhlasilo. Odbornost by měla nahradit politiku, byť by hlavním určujícím prvkem pro orientaci byl program vítězné strany. Hodně blbě se to píše, protože by někdo mohl odpovědět, že bychom mohli volby zrušit a na chod státu zajišťovat pouze odborníky, které by vydírali špičkoví headhunteři. A především na takovéto názory jsem moc neviditelný člověk.

 3. Jiří Jakeš avatar
  Jiří Jakeš

  Což o to, představit si to dokážu také 🙂 Ale mezi tvým návrhem a dnešním stavem v podstatě nevidím rozdíl. Až na dva – dnes se musí složitě (bohužel) lepit různé koalice a mezi odborníky a veřejností stojí reprezentant ve formě ministra…

 4. Pavel Stěhule avatar

  Úřednická vláda ani nemusí být, i když si ji dovedu také představit jako vládu nejlepších z nejlepších – nicméně není ten, co by se zavděčil všem. Stačila by nezávislost státního aparátu na vládě – myslím personální nezávislost. Jinak hrozí a bude hrozit to co se stalo několikrát a bude se stávat, že ministerstva jsou nefunkční půl roku před volbami a půl roku po volbách (nebo také rok čehož jsme byli svědky). Stačili by odborníci na úrovni náměstků ministerstev – pokud by byli odborníky. Problém je, že dneska mezi desítkami expertů jsou dva, tři, kteří jsou v obraze.