Lenovo se odklonilo od GNU/Linuxu

Kategorie:

Štítky:

Tak trochu smutné zprávy o postoji výrobce Lenovo ke GNU/Linuxu jsem četl v poslední době. Zhruba před měsícem vše začalo případem Kamila Párala, který se pokoušel získat zpět peníze za MS Windows a v podstatě uspěl, byť se rozhodl nepřevzít vrácené peníze, ale radši o všem psal, přičemž i uživateli GNU/Linuxu vytvořil dva tábory, jedni mu vyjadřovali podporu a druzí (třeba já a Lukáš Faltýnek) jsme zůstali skeptici, protože celá akce nám přišla velmi nešťastně provedena.

Jen abych uvedl čtenáře do mého vidění reality. Kamil Páral koupil laptop Lenovo a když jej poprvé spustil, dočetl se v EULA o právu vrátit licenci MS Windows a inkasovat zpět peníze od Lenova. Pustil se do boje a navrácení licence mu bylo přiznáno, pod podmínkou, že tato informace zůstane pouze mezi ním a Lenovem, čemuž se nedivím. Proč by třeba nemohl někdo vyžádat peníze zpět, když bude používat nelegálně MS Windows, softwarové pirátství je u soukromých osob oblíbeným „sportem“. Za této podmínky refundaci od Lenova odmítl a vše sepsal na svém blogu, který má i na portálu ABCLinuxu, na svůj příspěvek upozornil snad všechny významnější weby zabývající se děním kolem počítačů a podařilo se mu vzbudit poměrně značný zájem. Na jednu stranu mám pochopení pro to, že chtěl vrátit peníze za něco, co nechtěl, ale na druhé straně mi jeho počínání přišlo silně nevhodné.

Reklama

Lenovo před pár lety převzalo od IBM celou divizi zabývající se výrobou osobních počítačů, tj. desktopů i laptopů. Postupně se logo IBM vytratilo, ale minimálně u těch seriozních řad zůstalo velmi kvalitní provedení a design Thinkpadů se drží klasického, jaký u této řady nastolilo IBM. Levnější řady laptopů už jsou čistě záležitostí Lenova.

IBM je vcelku známé svým velmi dobrým postojem ke GNU/Linuxu, vždyť jen do vývoje údajně investuje kolem 1 mld. US$ ročně. Lenovo ale není IBM a především nedisponuje tolika lidskými zdroji, jako „Velká Modrá“ IBM.

Začátkem září 2008 se začalo na mnoha zahraničních serverech psát o ukončení dodávek počítačů s GNU/Linuxem od Lenova. Ještě nedávno bylo možné koupit Lenovo s předinstalovaným SLED 10, ale to už je pro koncové zákazníky hudba minulosti, počítače od Lenova lze koupit již jen s předinstalovanými MS Windows. Jako chybu vnímám, že není možné koupit počítač zcela bez systému, respektive to není možné pro koncové spotřebitele, firmy v tomto mají docela velké výjimky, třeba proto, že když už chtějí MS Windows, tak mají multilicenční program a je zbytěčné platit dražší MS Windows u počítače.

Pokud dodávali počítače s GNU/Linuxem a pro tyto dodávky museli mít i podporu, tak ta stojí nemalé peníze, které jsou vzhledem k poměru takto prodaných počítačů naprosto neadekvátně vysokou částkou. Stejně by se dalo chápat, že kdo kupuje počítač s předinstalovaným GNU/Linuxem, již nějakou svou oblíbenou distribuci má a SLED odinstaloval. Kolem GNU/Linuxu se pohybuji již několik let a moc uživatelů SLEDu jsem zatím neviděl. Kupříkladu mě SUSE jako takové nesedlo ani při jednom testu a nedovedu si představit, že bych jej dlouhodobě používal, na notebooku mi perfektně vyhovuje Mandriva Linux, byť na desktopech jsem uživatel Debianovských distribucí. Vzhledem k tomu, kolik je GNU/Linuxových distribucí a že většině uživatelů vyhovuje jiná, než jakou předinstaloval dodavatel hardware, je nedodávání počítačů s nainstalovaným GNU/Linuxem docela logickým řešením.

Rezignaci na dodávky hardware s předinstalovaným GNU/Linuxem chápu v plném rozsahu. Co bych však považoval za rozumný ústupek, těm kteří chtějí používat nemajoritní operační systém, nebo mají licence, které by mohli využít, by byly dodávky hardware bez operačního systému. V tomto Lenovo selhává, ale to je problém, který řeší konkurence, existují kvalitní dodavatelé, jako HP, Fujitsu-Siemens, kteří dodávají hardware i bez operačního systému. Já nemám fóbii z dodavatelů, jako Acer, Asus, nebo MSI, jejich kvalita se dost vylepšila a možnost dodávky počítače bez MS Windows je u nich standardní volbou.

Komentáře

3 komentáře: „Lenovo se odklonilo od GNU/Linuxu“

 1. Dalibor avatar
  Dalibor

  Já osobně bych dal přednost možnosti prodeje notebooku bez operačního systému. Prodej s Linuxem není pode mě moc šťastný již jen proto, že každý uživatel Linuxu je zvyklý na jinou distribuci. Jestliže například používám Debian, předinstalovaný SuSe mi nebude vyhovovat (a pochopitelně obráceně). Je pravdou, že pro méně zkušeného uživatele počítače by to mohl být problém a sám by si Linux asi nenainstaloval. A jemu asi výběr distribuce by nečinila problém, protože jinou nezná 🙂

 2. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: Vidíme to stejně, já vítám dodávku bez OS i kdybych chtěl MS Win, tak mám nějaké licence díky MSDN. Kupodivu SUSE u Lenova byla lepší volba, než Linpus u Aceru, přestože Linpus je forkem Fedory, ale hodně divným forkem. A začátečník, který chce GNU/Linux si snad dovede najít někoho, kdo to umí a rozběhá mu jej.

 3. Pike avatar

  Taky bych ocenil nabídku stroje bez OS právě z důvodu existence mnoha distribucí, protože drtivá většina „linuxáků“ předinstalovaný OS ihned smaže. Na druhou stranu jsem názoru, že silný pokles softwarového pirátství u nás je důsledkem právě politiky výrobců notebooků týkající se prodeje s OS (a pokles pirátství jako takový pozitivní je).