Godson 3 bude konkurovat na x86 trhu?

Kategorie:

Štítky:

V roce 2002 jsem poprvé zaznamenal čínské mikroprocesory Godson a v létě 2006 jsem psal na pro magazín LinuxSoft.cz zprávičky o novém nástupci Godson 2 a nettopu Municator. Godson plánuje na rok 2009 další generaci mikroprocesoru, která bude 64 bitová a 4 jádrová. Může takovýmto procesorem konkurovat na trhu pro běžné počítače?

Je poměrně oblíbenou fámou, že trh mikroprocesorů je rozdělen jen mezi výrobce Intel a AMD, ale pravda je úplně jiná. Kdyby se spočítali čísla napříč platformami, tak by Intel byl smeten z trůnu největšího výrobce někým z tria Samsung, Atmel, Microchip, protože ti produkují jednako vlastní řešení (oblíbené jsou mikrokontrolery Microchip) a druhako se vyrábí ARM (ARM vyvíjí architektury, výrobci si je licencují) procesory, kterých se prodává nepoměrně více, než všech x86 dohromady. ARM naleznete v nejrůznějších PDA, routerech, síťových přepínačích, telefonech a mnohé další domácí elektronice.

Reklama

Vedle ARM a x86 je početná rodina MIPS, do níž patří i mikroprocesor Godson 2. MIPS je, stejně jako ARM, RISCovým mikroprocesorem a jeho instrukční sada je kontruována tak, aby se jedna instrukce vykonávala právě jeden cyklus, takže 400 MHz mikroprocesor vykoná 400 000 000 instrukcí za sekundu. MIPSy jsme dříve mohli potkat v počítačích firmy SGI, ale kdeže loňské sněhy jsou. Možná bude pro někoho překvapivá informace, že Sony Playstation 1 (možná i PS2) je postavena právě kolem MIPSu. A podobně jako v případě ARMů lze potkat mikroprocesory MIPS v mnoha routerech a další elektronice.

Mikroprocesory Godson (se stejnou četností lze potkat jméno Loongson a občas i Dragon čip) víceméně patří do rodiny MIPS procesorů. Slovo „víceméně“ píšu, protože si pamatuji, a snad dobře, že Godson neobsahoval několik instrukcí, aby byl 100% MIPS. MIPS architektura je totiž licencovaná. Godson 3 má mít ale jinou zajímavost, jeho architekti přidali 200 nových instrukcí, které by měli dát možnost spouštět aplikace napsané pro architekturu x86. Není mi tedy 100% jasné, jak to má fungovat, protože jen instrukční sada i386 má více instrukcí, než je těch 200, které by měly umožnit spouštění x86 aplikací.

Godson 3 by se měl později objevit i v 8 jádrové verzi, ale nebudou to zcela rovnocenná jádra, jak je obvyklé u platformy x86, Godson 3 by měl být heterogenní procesor, jako Cell od IBM, tj. další jádra by mohly být víceméně sofistikovanými DSP. Koncept heterogenního procesoru není tak zcestný, jak by se někomu mohlo zdát, je to však koncept, který je nepoměrně náročnější pro programátory, kteří takovýchto možností chtějí využít 100%. Jen pro zajímavost doplním, že Cell by se mohl dostat některým uživatelům do počítačů díky PCI-X kartě Leadtek WinFast PxVC1100, která by měla být akcelerátorem pro náročné výpočty při zpracování videa, ale myslím si, že využití by mohlo být podstatně větší, svou roli bude hrát především cena a dostupnost nástrojů pro vývojáře.

Mikroprocesory Godson jsou zajímavé, nejen proto, že jde o MIPSy. Po relativně dlouhé době se někdo snaží na stoly koncových uživatelů dostat něco jiného, než je platforma x86/x86-64. Tak trochu lituji, že PowerPC a Power mizí v propadlišti dějin, Power používá snad jen IBM a Terra Soft, PowerPC opustil Apple a platforma skomírá jen v malých počítačích, jako Efika od Genesi, nebo CherryPal (navzdory oznámením se stále neprodává). Godsony jsou, podle špatně dohledatelné dokumentace, malé a úsporné, vnímám je jako hráče, který by mohl být velmi silným vyzyvatelem pro Intel na poli, jež si vytyčil mikroprocesorem Atom (binární kompatibilita není dobré měřítko, pokud funguje kompatibilita na úrovni souborů a protokolů, je vše OK). Pak je to jen otázka výrobců a dodavatelů, jestli technologie Godsonu zůstanou „jen“ čínskou záležitostí, nebo jestli se dostanou i do našich končin.

Operační systém, který na Godsonech běží je GNU/Linux. Zkušenosti se systémem tedy mám dobré a pokud je distribuce dobře udržována, je dostatek nástrojů na všechny potřebné práce.

Mimochodem, čínský výrobce Lemote má několik zajímavých produktů s mikroprocesory Godson 2, o budouci nabidce s Godsonem 3 nepochybuji, ale zatím jsem v Evropě nenašel shop, kde by jej měli, Fuloong Mini jako vývojový webserver si dovedu velmi dobře představit a koupil bych jej, stejně tam jede jen Apache s PHP a Pythonem, a databáze PostgreSQL i MySQL. Časem se hodlám zabývat JSP, ale do té doby snad bude Java rozumně přeložitelná i na něco jiného, než je x86.

Komentáře

2 komentáře: „Godson 3 bude konkurovat na x86 trhu?“

  1. LuFa avatar

    Díky Marku za super článek. I když jsem o jednotlivých věcech tak nějak slyšel, chyběl mi tento náhled.

  2. MaReK Olšavský avatar

    LuFa: Tak mě se tyhle alternativní technologie líbí, rád bych pořídil nějaký nenáročný „server“ právě na technologii MIPS, ARM, nebo PowerPC. Však to potřebuji defacto jen na LAMP a NFS. Když u nás v Evropě se těžko dostaneš k zajímavostem z Číny a je to škoda. Ne že by x86/x86-64 bylo špatné řešení, ale na dost věcí je to overkill, nepotřebuji vývojový server, který by utáhnul výkonostně nejeden hosting, pro vývoj mi stačí něco úspornějšího a podle toho co vidím bych i386 nepreferoval (ony ty MIPSy, ARMy apod. nebudou výkonější, ale budou úsporné a nebude potřeba nějaké výkonné chlazení).