Menší růst HDP, terno pro ČSSD

Kategorie:

Štítky:

ČSSD (Česká Strana Sociálně Demokratická, byť se současným vedením spíše Česká Strana Socialisticko Demagogická) dostala další vodu na svůj předvolební mlýn. Menší růst HDP (Hrubý Domácí Produkt), než tomu bylo několik posledních let.

Teď čekám na články a vystoupení Ing. Jiřího Paroubka, kde bude neustále omíláno, jak za všechno mohou modří a že kdyby byli u vlády socialisté, tak se nic takového nestalo. ČSSD by přeci nezavedla daňové a další reformy, vesele by zvýšila dávky, tvářila se, že je vše v pořádku, protože by HDP rostlo trochu více díky zvýšené spotřebě (mezi lidem by se pohybovalo trochu více peněz) a jaké dopady by takovéto chování mělo na budoucnost je nezajímavé, přeci jde o volební preference do dalších voleb, potenciální průšvih v dalších letech je nezajímavý.

Reklama

Česká ekonomika rostla o 4,6%. Je to méně, než v předchozích letech, ale výrazně více, než ostatní státy Evropské Unie, celkový růst HDP v EU by měl být v rozmezí 1,3-1,7%. Pomalejší růst je způsoben celkovou celosvětovou recesí, kterou rozjela hypoteční krize v USA. Vzhledem k tomu, jak je celosvětová ekonomika propojena, má tato krize vliv i na Evropu. V ČR, potažmo v celé EU, se bankéři nechovali tak neprozřetelně, jako v USA a není zde předluženost a neschopnost splácet rozšířena v takové míře. Evropský konzervatismus nás uchránil před klesáním HDP.

Není to ale jen hypoteční krize, která způsobila pomalejší růst HDP. Nemalou měrou přispěla nepříjemně silná koruna a vysoká cena ropy.

Ekonomika se vyvíjí, naštěstí, sama, nezávisle na politickém vedení toho kterého státu, respektive žádná vláda na světě ekonomickému vývoji nemůže výrazně pomoci, ale pokud zbytečně utrácí a pak musí platit drahé dluhy, nedostává se financí na údržbu infrastruktury, což může vývoj ekonomiky ovlivnit negativně, nebo jej stáhnout do červených čísel.

Nevěřte proto ČSSD speciálně Bohuslavu Sobotkovi a Jiřímu Paroubkovi, že za nich by se nic takového nestalo a že růst by byl výraznější, kdyby vládli. Vláda současné koalice se snaží co nejméně překážet firmám, což se projevuje na jejich růstu. Volby se blíží, tak by mě nepřekvapilo, kdyby Paroubek se svými nohsledy nezačal jako trumf vyhazovat čísla o pomalejším růstu HDP, než tomu bylo v předchozích letech, kdo se v problematice alespoň malinko neorientuje, snadno mu uvěří, že za vše může zlotřilá koalice.

Komentáře

11 komentářů: „Menší růst HDP, terno pro ČSSD“

 1. Pavel Stěhule avatar

  Jsi docela srandista – evropsky konzervatismus nas uchranil pred americkym konzervatismem – rekl bych, ze v tom mas docela zmatek, resp. vidis svet prilis jednoduse. Koalice neni tak uplne bez viny – minimalne rozhodila fungujici danovou strukturu v tom nejhorsim moznem case. Navic rozbila chod nekolika instituci a ministerstev – viz Tlusteho pobyt na MF.

 2. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Však on ten článek nebyl myšlen úplně vážně. Jinak co se týče konzervatismu, ano v evropě jsme konzervativnější, co se týče zadlužování a to dost. V USA si lze půjčit téměř na obličej a to teď dělá problémy. Chtěli příliš snadný přístup k penězům pro masy a drobet se jim to vymklo z ruky.
  Ano koalice rozhodila fungující daňovou strukturu tím, že nastavila pravidla (zatím ne úplně, ta rovná sazba je nabouraná daňovým bonusem) tak, že není privilegovaná vrstva, která neplatí daně a přitom využívá státní instituce a infrastrukturu stejným způsobem, jako já, nebo dokonce ještě více, protože já úředníky kvůli sociálním dávkám a příspěvkům nepotřebuji, ale přispívám na jejich mzdu. Zrovna Vlastu Tlustého kritizovat nebudu, je vidět, že jsi jeho koncept daňové reformy viděl jen na předvolebních plakátech, vychází z modelu, který skvěle funguje na Slovensku a v Litvě (těch států s rovnou daní je trochu více). Jo zezačátku to bolí a dost. Osobně bych uvítal, kdyby daň z příjmu klesla ještě více a byl větší důraz na spotřební daně, protože složení svého nákupního koše si zreguluji sám a dost by se omezilo plýtvání.
  Ještě mi poraď, kdy by byla vhodná doba začít reformy veřejných financí. To predikovat nejde a o moc to odkládat nejde.
  Pavle my dva se neshodneme :-). Je vidět, že jsi nepobral to koncové rýpnutí do toho, co vše může posloužit ČSSD.

 3. Pavel Stěhule avatar

  Napadl jsem tvojí argumentaci, která mi přijde dětinská. Ve chvíli, kdy jsou nějaké potíže, tak místo toho, aby se tyto potíže řešily, nebo se alespoň minimalizovali negativní dopady, tak se argumentuje ve stylu: my za nic nemůžeme a to zlé ještě konkurence zneužije proti nám. Je mi jasné, že česká vláda, ať už je jakákoliv, těžko co udělá s rostoucí korunou nebo s cenou ropy. Pokud je ovšem okolo chaos, tak je potřeba stabilní řízení s jasnými a reálnými cíli. Což se o obou vládách ODS nedá říci ani náhodou. Viz aktuální Topolánkovo lavírování mezi zelenými a omezením kamiónové dopravy a kamiónovou lobby. Pokud jediným programem vlády je rezignace na vládnutí (řízení) – což je program ODS, tak říkám, že taková vláda je na prd. Stejně jako manager v podniku, který jen počítá a checkuje cash-flow, a kašle na řízení. Vláda musí být proaktivní – určitě jsem idealista. Rezignace vlády na vládnutí a utlum znamená krizi státu. Což se těžce nevyplatí – už teď se bere poslanec horší než uklízečka. Časem bude ČR převálcována těmi státy, které mají strategii a řízení.

 4. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: No Ty vydíš potíže? Já mám za to, že rosteme a bohatneme rychleji, než zbytek EU, což vidím pozitivně. Jen jsem napsal, co čekám, a to že se brzo dočteme, proč není růst takový jako býval. Dokonce si myslím, že kdyby vlády ČSSD místo do nejrůznějších dávek investovaly do infrastruktury, tak jsme měli růst daleko větší, dobře s poklesem způsobeným celosvětovou recesí.
  Ad lavírování: Jsem pro kamiónovou lobby, trochu se motám kolem větší firmy a vím, že by téměř každý musel řešit velké sklady apod. Teď se vozí materiál téměř na pás. Oblíbený argument, že železniční doprava je řešení bych nazval blbostí, protože ta není tak operativní.
  ODS musela kvůli koalici téměř rezignovat na svůj program, uvědom si to. Ty reformy měly být mnohem větší. Jsem zastánce toho, že je lepší se mít dočasně hůře, než riskovat další a další zadlužování, nebo časem se blížit státnímu bankrotu. Asi jsem málo sociální.
  Nevím, jestli si pořád naivně myslíš, že souhlasím se vším, co vláda dělá. Jen jsou věci, které psát nechci. Osobně bych rád viděl výměnu některých lidí. No bude velké grémium a možná se leccos pohne.

 5. Pavel Stěhule avatar

  Potíže vidím: A to ať v gradující sestupné úrovni vysokých škol, zhoršení dopravní obslužnosti – zkus jet ráno do Prahy autem. Hospodářský růst není jediné kritérium. Kritéria jako kvalita života, kvalita soudů, kultura podnikového prostředí (ČR je stále kritizována za neprůhlednost a vysokou korupci), úroveň politické kultury. To také vnímáš pozitivně?

  ODS a koalice – můj děda kovář trochu od podlahy prohlašoval, že je lepší se na práci vysrat než kurvit železo. Schovávání se za koalici je alibismus. To opět dokáže každý. Neschopný manager si jen dokáže postěžovat na neschopné zaměstnance. Odkaz na budoucí státní bankrot je opět alibismus a škatulkování. V USA se konzervativní vláda zadlužila jako žádná jiná. Ke státnímu bankrotu se naopak tato vláda jen blíž přiblížila, protože oddálila naplnění služebního zákona – tudíž ve státní správě zůstanou jen břídilové nebo pohůnci ve službě ODS nebo ČSSD (podle toho, kdo bude zrovna u moci).

  Ad poslední odstavec – ju, tomu rozumím, ale zrovna to je, v podstatě, přizdisraní. Aby se náhodou nevědělo, že mám jiný názor, že s něčím nesouhlasím, nebo bych něco dělal jinak. I ODS nerada pere prádlo na veřejnosti.

 6. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: To jsou ale potíže, které se řeší nejméně posledních 20 let, skokem to neuděláš. Jinak podfinancování vědy a školství se mi hodně nelíbí, to je vše co s tím mohu dělat. To co jsi psal naše generace nezmění, to je na dlouho, mám za to, že spousta z toho je následek dění mezi lety 1945 až 1989, především následovaný dost divokým startem kapitalismu. Rozumné prostředí se bude kultivovat roky, dokonce se obávám, že vyjma korupce jsou jakékoliv zásahy škodlivé. Já bych řekl, že ten samočistící efekt vidět je, kdo podnikal jen aby zbohatl je mimo záhy a kdo to dělá poctivě, tomu firma prosperuje dlouhodobě a trvale nějakým způsobem roste, byť ne skokově.
  Koalice musí být, na to aby nebyla nutná by se musel změnit volební systém a dost razantně. V současném volebním systému není možné, aby vznikla větší převaha jedné, či druhé, strany.
  Za poslední odstavec neděkuji. Oni i kolegové z Teplické ODS vědí, že jsem huba prořízlá a řeknu/napíšu co si myslím. Do voleb se v tom nehodlám patlat i proto, že jsem tak trochu insider, navíc mohu napsat, jak to vidím já, ale nemám všechny relevantní informace, a myslím, že teď se toho poprdělo dost v několika dnech. Jen malá nápověda, čteš tu pravidelně, tak Ti už muselo docvaknout, že nejsem ten kdo tupě velebí vedení, ale že spíše mám v úctě Vlastu Tlustého, třeba protože jeho koncept pomohl k vítězství. Mimochodem, na jeho místě bych udělal totéž, kdybych se dozvěděl, že mě chce někdo diskreditovat, postaral bych se mu o materiály, kterými se zesměšní sám. Člověče ODS není jen Topolánek a Langr, koukni se do regionů, třeba na Petra Fialu, Jiřího Nekudu, Jaroslava Kuberu, … (jo je to region Teplice).

 7. Dalibor avatar
  Dalibor

  Co se týká důrazu na spotřební daně, s tím mohu jedině souhlasit. Spotřební daň člověk do určité míry ovlivní (co si koupí) a má možnost uspořit, ale nepřímou daň ovlivnit nemůže.
  Na druhou stranu, pokud přesuneme daňové zatížení do oblasti nepřímých daní, je nutné zohlednit subjekty, které daně neplatí a tudíž by přišly o značné prostředky (zejména penzisté a postižení).

 8. Pavel Stěhule avatar

  Počkej, ale ty sám se tady opíráš do ČSSD, jako by byl v ČSSD jenom Paroubek. Mně je jasné, že třeba KDU-ČSL není jen Čunek, že všude se najdou lidi, kterých je možné si vážit. Lišíme se asi hlavně v to, že ty posuzuješ lidi podle potenciálu, a já podle toho co udělali. Strana se profiluje vedením a poslanci, případně zastupiteli – ODS je Topolánek, Tlustý, Langr a Klaus, stejně tak jako ČSSD je Paroubek, Ráth nebo Jandák, případně Zeman.

  Nemám nic proti koalicím – to jsi mne špatně pochopil. Ale vadí mi, že když se koalice používají jako alibi vlastní neschopnosti. Posledních deset – patnáct let měli politici těžký život – stále ta nevypočitatelná koalice a nekonstruktivní opozice (s trochou nadsázky, jediné na čem se poslanci shodnou jsou poslanecké platy a poslanecká imunita). Ale to přeci k tomu patří. To není argument. Ve výsledku máme vystresované politiky, kterým všichni škodí (Topolánek se v tomhle Paroubkovi náramně podobá – že by destrukce osobnosti mocí).

 9. MaReK Olšavský avatar

  Pavel Stěhule: Souhlas, že ČSSD perzonifikuji na Paroubka a jeho pár nohsledů. Jenže se podívej jak vystupují, v podstatě Paroubek nepřímo říká „já jsem ČSSD“. Vnitrostranickou opozici zavčasu likvidují a kromě nich není nikdo výrazně vidět. Znám pár lidí z ČSSD, ale ti nemohou být vidět, protože nejsou pouzí přikyvovači. U nás vidím kritiky a u ČSSD si to nedovolí, pak by totiž byli evidentně vyloučeni. Mimochodem, zlatý Zeman, to byla ČSSD vnímatelná jako velká a rozumná strana, nikoliv jako skupina pár nejbližších panu předsedovi.
  Koalice vždycky je a bude jakési „poloviční zvíře“. Každá strana tam bude mít kus toho co chtěli prosadit a přitom tam nikdo nebude mít nic. Navíc poslední volby daly tak debilní rozložení sil, že žádná koalice by neměla dostatek síly prosadit něco razantního, ale to jsme zpět u toho, že je třeba změnit volební systém. Roli opozice uznávám, jenže co je teď je běs, kupodivu ČSSD hlasovala, protože musela být v opozici, i proti zákonu, který ulehčuje papírování živnostníkům a zjednodušuje systém živnostenských listů, to je pak opozice za každou cenu a nemá to nic společného s rozumem. Z opozice vzcházejí užitečné návrhy, proč ne, vždyť jsou to zákonodárci. Co vnímám jako prů*er je přezákonování v ČR, ono by se při studiu přišlo asi i na to, že si některé zákony odporují, bylo by potřeba spíše některé zákony zružit, či je zjednodušit.
  Vládnoucí koalice by měla určovat především hlavní rámec financování veřejných služeb i infrastruktury, určovat správnou daňovou strukturu a na úrovních ministerstev se starat o vědu, výzkum, kulturu a právo. Vládní koalice by měla určovat orientaci státu buď sociálnějším, nebo tržnějším směrem. Osobně si myslím, že ministerstva změdělství a průmyslu se jednou sloučí, stejně tak ministerstva kultury a školství.
  Ale jak jsem nesčetněkrát napsal, toto je můj názor a nemusím mít pravdu, protože úplné informace prostě nemám.
  Když už jsem to nakousl, radši bych jiného předsedu, než Mirka Topolánka, ale to je na debatu jinde, případně to někdy napíšu.

 10. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: Souhlas. Myslím si, že na postižené a důchodce by se peníze našly, spíše je to o odvaze říznout do zbytečně štědrého systému sociálních dávek.
  OT: Dokud byli u vlády socialisti, stalo se, že jsem nějakou dobu byl bez práce (odešel jsem z Unicornu, protože mě to cestování ničilo). Úřad práce mě odmít zaregistrovat i když jsem nechtěl peníze, jen pomoci s nalezením nové práce. Když mi někdo vypráví, jak se sociální systém teď zhoršil, tak se směju, protože před 5 lety byl evidentně také jen pro vyvolené.

 11. Luboš avatar

  MaReK Olšavský: Sorry za menší vybočení z této diskuze a za komentář trochu mimo téma. Jen ti chci říct, že mám podobné názory jako ty, ale jestli budou procházet zákony viz. mnou odkazovaný článek, tak se mé volební preference asi změní.
  http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008091001