Novinky ze světa svobodného software (3)

Kategorie:

Štítky:

Po nějaké době je tu opět další díl mého nepravidelníku o novinkách ze světa svobodného software, protože tento díl vychází ve stejný den jako Softwarových Novinkách, které připravuji pro web LinuxSoft.cz, jde jen o drobky, které mi přišly nezajímavé pro čtenáře.

Kiwi Linux 8.08

Kiwi Linux jsem až donedávna neznal, vlastně nebylo ani proč. V distribuci, jíž používám na svém domácím vývojářském desktopu, Ubuntu Linux 8.04, mám nainstalované vše co potřebuji pro svou práci a zábavu, tj. nejen vývojové nástroje pro Python/PHP a Javu, ale i kompletní podporu všemožných kodeků (v době psaní tohoto blogspotu jsem poslouchal rádio ClassicFM, které je streamované ve WMA) pro audio a video. Forky Ubuntu předpřipravené pro okamžité nasazení na domácí desktopu moc nesleduji, s jedinou výjimkou, občas někomu nainstaluji Linux Mint. Kiwi Linux se snaží Linux Mintu konkurovat, přichází o něco později, takže by mohl zahrnovat i bezpečnostní aktualizace, ale především obsahuje kompletní nabídku software zajímavého pro běžného domácího uživatele. Aktuální verze, která vyšla v srpnu 2008, nese číslo 8.08, před instalací si však rozmyslete, jestli není rozumnější trochu laborovat s instalací všeho do Ubuntu Linuxu, nebo využít již ověřený Linux Mint.

Reklama

SmartSVN 4.0.4

Nedávno jsem hledal relativně přehledného klienta pro subversion (SVN), který by měl rozumné GUI, na příkazovou řádku začínám být docela líný, byť vím, že její možnosti jsou téměř neomezené. V dávnějších dobách jsem se setkal s klientem SmartCVS, určeným pro dnes již poměrně zastaralý CVS, jen jsem si nepamatoval jméno. Pro přípravu seriálu Softwarové Novinky na portál LinuxSoft.cz používám mnoho zdrojů a na jednom z nich se objevila krátká poznámka o nové verzi SmartSVN, což byl software, který jsem delší dobu hledal a nemohl najít, přesněji řečeno byl to ten klient, na jehož jméno jsem si nemohl vzpomenout.

SmartSVN je klient napsaný nad platformou Java, takže jej mohu využívat na libovolném počítači, kde je JRE nainstalované. SmartSVN existuje ve verzi placené i ve verzi, která je ke stažení zdarma, zatím mi postačuje ta volně stažitelná, ale pokud bude potřeba klienta využívat výrazně intenzivněji a pravidelněji, bude rozumné pořídit jeho placenou verzi, ne pro přidanou funkčnost, ale kvůli podpoře vývojářů, kteří odvádějí velmi dobrou práci. Pokud se ptáte, prož používám Javovského klienta, když existují verze v GTK+ (GNOME/XFce/LXDE) i Qt (KDE), nebo pro platformu MS Windows, odpovím jednoduše, chtěl jsem klienta, který vypadá a chová se stejně napříč všemi platformami, které využívám.

Závěrem

Tímto dílem jsem se moc nevytáhl, ani tady na blogu, ani na stránkách LinuxSoft.cz. Přes léto byl čas dost chaotický a teprve teď se vracím k normálnímu pracovnímu rytmu.