Ne pro Severočeši.cz

Kategorie:

Štítky:

V ústeckém kraji se objevila relativně nová strana, která slibuje, že vymete korupci, špatně nastavené zakázky atd. No sliby zní hezky, ale strana se mi v nejmenším nelíbí a rozhodně to není proto, že velmi úzce spolupracují s KSČM.

Vím, že můj blog se trochu čte i za hranicemi Ústeckého regionu, takže napřed si dopřejme malinkou historickou exkurci k období voleb do místních zastupitelstev, které se konaly poměrně nedávno. Ve volbách se v Mostě prosadilo sdružení „Mostečané Mostu“ a po menších tahanicích si prosadili i své vedení radnice města Most. Jejich úspěch byl dost velikým překvapením, ale ne tak nečekaným, jak by se mohlo jevit, protože lidé často volí iracionálně, postačí se zavčasu zviditelnit, i velmi prapodivným způsobem, a strana/uskupení se může stát vítězem voleb, aniž má rozumný program a bez ohledu na to, jací lidé tam jsou. Protože nejsem z Mostu, tak jsem jejich předvolební kampaň nevnímal v plné síle, ale základní gró informací se ke mně dostalo. Mostečané Mostu údajně neprovozovali klasickou billboardovou a meatingovou kampaň, ale pořádali pouze loterie o ceny; završené hlavní výhrou – automobilem; k možnosti se zůčastnit loterie stačilo jen prokázat, že jste je volili, je zřejmé, jak se to jednoduše dokáže (odevzdáte volební lístky, kde bude chybět jen ten jejich). Podle jejich slov byla takováto kampaň levnější, než klasická, prakticky musela slavit úspěch i kdyby to nechtěli, protože běžný člověk často jedná předpovídatelně ve smyslu „lepší nová televize teď a šance vyhrát auto, než rozvoj města, který se může projevit za 10 let“.

Reklama

Strana/hnutí „Severočeši.cz“ sama sebe označuje za rozsáhlejší pokračování „Mostečané Mostu“ a slibuje, že „Rozdá, co jiní ukradnou“. Ano, nové koště dobře mete, zpočátku se budou snažit předvést, že své sliby plní, minimálně i proto, aby si zajistili popularitu do dalších voleb, nepřekvapilo by mě, kdyby se chystali do i do příštích parlamentních voleb, třeba pod jménem „Češi Čechům“ (to by ale asi pěkně naštvali Moravany, Slezany a další nečechy). Historii nemají žádnou, téměř jediné co lze rozumně dohledat je osoba podnikatele Jiřího Zelenky, který za stranou stojí a měl údajně potvrdit, že je připraven investovat 20 milionů na to, aby vyhnal ODS z vedení kraje. Při pohledu na kandidátku se to jen hemží jmény starostů menších obcí a podnikateli, našel jsem i jména neúspěšných kandidátů z předchozích voleb do obecních zastupitelstev a senátu.

Strana Severočeši.cz ve mně budí dojem pouze zájmového sdružení, které se chce pod pláštíkem lidské politiky dostat k zajímavým zakázkám za krajské peníze. Žádná jiná strana nemá ve svých řadách tolik relativně úspěšných podnikatelů a pro mě osobně se vylučuje možnost být dobrým zastupitelem a dobrým podnikatelem současně, protože obojí vyžaduje nemalé množství času a práce. Jejich volební program vypadá rozumně, ale selský rozum mi velí, že je nesplnitelný. Severořeši.cz se snaží brnknkout na populistickou strunu a třeba se v Ústeckém kraji dočkáme mnoha loterií o elektroniku a auta, ale pro mně jde o krajně neprůhledné lobystické sdružení, jehož vstup do vyšší politiky může hraničit s průšvihem.

K té jejich slavné loterii si dovolím poznamenat jen jediné. Volby jsou ze zákona tajné a to, že po někom chtějí prokázat, že je volil je za hranicí zákona. Divím se, že z toho nebyly tahanice na vysokých soudních dvorech.

Komentáře

2 komentáře: „Ne pro Severočeši.cz“

 1. Hutárek avatar

  Vážený pane!
  Jsem společník ing. Zelenky. Po přečtení vašeho článku je mi naprosto jasné, že máte hodně málo informací.
  Nabízím vám osobní schůzku v sídle naší firmy a jsem připraven vám odpovědět na vaše otázky.
  (adresa na našich http://www.bisczech.cz)

  S pozdravem

  Hutárek

 2. MaReK Olšavský avatar

  Hutárek: Mám tolik informací, kolik má běžný člověk, který čte noviny a sleduje dění ve svém kraji. Reaguji na to, co vidím a čtu, reprodukuji zde názory tak jak je vnímám a pořád ještě doufám, že se to smí. Pokud se nemýlím, tak jsem standarně napsal co je vidět a přidal své mínění.
  Já nepíšu pod diktátem libovolné strany, byť jsem členem jedné z těch významějších, jen u nás nefunguje; jako u ČSSD a KSČM; vylučování za jiný názor, než má vedení.
  Osobně se mi nelíbí způsob jakým organizovali „Mostečané Mostu“ svou volební kampaň, výše je napsané proč. Očekávám, možná se pletu a byl bych potěšen, kdybych se pletl, že kampaň na krajské úrovni bude totéž, jen těch dárků se musí rozdat více.
  Vím že se v Mostě předvolební sliby začaly plnit, ale otázkou je, jestli to nebude jednou danajský dar pro jiné vedení města.