Plusy a minusy mBank

Kategorie:

Štítky:

Tímto článečkem zareaguji na Lukáše Faltýnka, který se také rozhodl přejít k mBank, ostatně jsem v komentáři přislíbil, že shrnu svoje dojmy z mBank. LuFa je člověk z IT a stále více vidím to, co mě napadlo v první moment, prvotní úspěch této banky bude záviset především na lidech ze segmentu informačních a telekomunikačních technologií, protože těm nejméně vadí banka bez klasických přepážek a jsou příjmově tou zajímavější skupinou.

Předem si dovoluji upozornit, že tento text je subjektivní a neberte to jako odborné hodnocení bankovních služeb.

Reklama

Co se mi líbí

Možnost mít účtů kolik jen potřebuji a přitom neriskovat, že mě poplatky sedřou z kůže. Využívám po jednom účtu od obou stávajících typů – eKonto mám na „průchozí“ peníze a eMax jako odložiště. Protože jsou činnosti které dělám vedle svého HPP a nejsem na nich aktuálně životně závislý, nechávám si faktury a autorské honoráře posílat právě na eMax účet, alespoň neztrácejí tak rychle na hodnotě. Výhoda, která zaujme nejvíce lidí a motivuje je ke změně bankovního ústavu právě na mBank je absence většiny poplatků, které si ostatní banky běžně účtují, kupodivu se neúčtují ani odchozí platby.

Pozitivně hodnotím rychlost zaúčtování operací. Posledních přibližně 10 let jsem využíval služby snad největší banky v ČR, ČSOB, a po zavedení elektronického bankovnictví jsem byl možná jeden z prvních uživatelů. Bohužel, výběr peněz z bankomatu, platby, nebo příchozí finance se často projevily až s několikadenním zpožděním, smutné na tak velkou a mocnou instituci, nepříjemné pro klienta, protože jsem občas musel neaktivně počkat i několik dní, abych opravdu měl jistotu, kolik peněz na účtu opravdu je.

Elektronické bankovnictví lze pochválit, ale za posledních 10 let jsem viděl několik řešení různých bank v ČR a komfort je ve všech stejně rozumný, prostě to funguje, takže nějak extra nebudu chválit. Skoro překvapující je funkčnost internetového bankovnictví mBank i v prohlížeči Konqueror, který jsem nepřinutil se přihlásit ani u ČSOB, ani u Komerční Banky (Komerční Banka se jen těžko snese s něčím jiným, než jsou MS Windows).

Služby banky jsou to podstatné. Velmi příznivě hodnotím, že je mBank neustále rozšiřuje. Není to už jen banka, která umí přijmout peníze z jiné, jejíž kartou můžete zaplatit, od níž můžete poslat peníze příkazem, nebo je vybrat v bankomatu. Nedávno nabídla SIPO; což je podle mě zbytečné, když platební příkazy nic nestojí; a inkaso, které například znamená, že své platby za mobilní telefon nemusím každý měsíc přeťukávat, jako trotl, ale poskytovatel služby si je stáhne sám. Docela čekám, jaký bude 3. typ účtu; který už všichni uživatelé mBank vidíme, jako připravovaný, ve svém internetovém bankovnictví; investiční účet.

Neutrální postoj

Neutrální postoj mám vůči mPůjčce a mHypotéce, poslední roky se mi daří řídit vlastní hospodaření tak, že si nepůjčuji, když potřebuji/chci koupit něco většího, téměř vždy se na to dá ušetřit. Možná mě bude za pár let zajímat mHypotéka, ale pro nejbližší roky to není opravdu na pořadu dne. Půjčky jsou nastaveny trochu zvláštně, ta nejvyšší má, při nejkratší splatitelnosti, RPSN hluboko pod úrovní jakékoliv konkurence, nižší půjčky anebo delší doba splatnosti už tak výhodné podmínky neskýtají, ale přesto jsou rozumnější, než půjčky od nebankovní „konkurence“. Velké plus u půjček je možnost jejich okamžitého splacení bez jakékoliv sankce.

Kontokurent, neboli povolené přečerpání, je také tak trochu půjčka i když „divná“. Ten zatím mBank nenabízí, nebo já jsem jej nenašel. Podle příchozích peněz by mBank mohla nabídnout předschválenou maximální výši debetu a ideálně bych si jej dál v internetovém bankovnictví ovládal sám, tj. mohl bych si určit o kolik si povolím přečerpání (až do výše předschváleného limitu), nebo jej zakázat, protože jej zrovna nepotřebuji využívat. Já bych si jej zapnul například, když jedu do zahraničí, jako takovou menší pojistku na nenadálé výdaje, jinak bych jej měl zakázaný, jsou to půjčené peníze a ty jsou drahé.

Co se mi nelíbí

Hodně mi chybí možnost předplatit kartu u mobilního operátora (ano jednu předplacenou SIM používám) přímo z internetového bankovnictví, dokud jsem byl u ČSOB, tak jsem tuto možnost využíval. Vím, že jsou bankomaty, ze kterých tato operace jde realizovat, ale bohužel jsem zatím nepotkal informaci o tom, jak je to zpoplatněné, jestli jako výběr hotovosti, tj. ubral bych si jeden bezplatný výběr, případně bych za dobití kreditu zaplatil 19,- KČ navíc, nebo jestli jako platba, třeba u obchodníka, tj. zdarma. Pokud vidím dobře jako další početnou skupinu uživatelů mBank studenty, tak ti většinou mají v mobilních telefonech předplacené karty a rozhodně mít k levnému účtu takovouto službu by bylo pro všechny strany velmi výhodné.

Služba mPeníze vypadá fajn a dost logicky, má jedno ale, které se mi absolutně nelíbí, povinnost obchodníka být v APEKu, o jehož smyslu se dá dneska polemizovat, je spíše reliktem z minulosti. O APEKu se diskutovalo i pod mým příspěvkem o službě mPeníze, na tomto blogu, a evidentně to vypadá jako naprosto nesmyslný požadavek, který nutí obchodníka utrácet peníze navíc a vyřizovat nesmyslnou byrokracii.

PS:

Na rozdíl od vedení ČSSD vím, že správné slovo je „minus“ a nikoliv „mínus“, které se objevilo na jejich letácích, jaké jsem nedávno viděl na kdejakém vylepovacím místě. Je to úžasné zakopnutí a dejte si jej do kontextu s jejich snahou o oslovení inteligentnější části populace ČR.

Komentáře

4 komentáře: „Plusy a minusy mBank“

 1. Lukáš Hakoš avatar

  Já bych neřekl, že největší banka v ČR je ČSOB. Onou nejstarší a největší je spíše ČS.

  ČSOB byla založena v roce 1964 jako státní podnik, ČS v roce 1825 jako Spořitelna česká a jako taky hlavní stála u kuponové privatizace. 😉

 2. LuFa avatar

  Díky Marku za hezký článek. Bohužel, teď jsem byl víc od počítače, než u, tak se k němu dostávám až nyní.

  Příští týden by se za mnou měl zastavit kurýr, tak snad již brzy budu mBank zákazníkem.

  V tvých nevýhodách jsem pro sebe žádnou zatím nenašel, tak doufám, že budu spokojený.

 3. MaReK Olšavský avatar

  Lukáš Hakoš: To je slovo do pranice ;). ČS má pravděpodobně nejvíce účtů díky vkladním knížkám, což nepovažuji za zcela živé účty. Podle pár statistik, co jsem zaznamenal, tak díky divizi Poštovní Spořitelna bude na retailu největší ČSOB a na podnikatelských zase KB.
  Ono je to sporné, třeba o vzniku ČS jsem několikrát četl, že vznikla až za socialismu, když slepili mnoho družstevních záložen a právě spořitelna česká byla největší, pročež se vybralo takovéto jméno.

 4. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Ještě jednu nevýhodu vidím. Platební karta má jen magnetický proužek. Už znám spoustu míst, kde preferují čipovou kartu.

  Mimochodem, mBank získala, prý, 200 000 klientů, tak za 9 měsíců už jsou 33% nad dvouletým plánem.