Budoucnost mobilů Motoroly?

Kategorie:

Štítky:

Mobilní telefony Motorola mě provázejí téměř od počátků mojí mobilní existence v ČR a těch posledních 10 let zjišťuji, že málokterá značka se jim, co do kvality, vyrovná. Na trhu jsou mobilní telefony, které jsou lépe vybavené, krásnější a odolnější, ale Motoroly u mně vždy hrály prim a ještě dlouhou dobu hodlám této značce být věrný, možná je to jen závislost zvyku.

První GSM Motorola kterou jsem vlastnil byla velmi známá „žehlička“, neboli Motorola TX 770, která uměla v pohodě fungovat i tam, kde okolí se svými Siemensy, Alcately, nebo dalšími telefony nemělo dostatek signálu, sice jsem nadával, že pro odeslání SMS nebylo možné použít číslo z telefonního seznamu, ale celkově to nebyl špatný telefon. Pak jsem udělal Cimrmanovský úkrok stranou, pořídil jsem si Philips Fizz a po chvíli jeho používání jsem se opět vrátil ke značce Motorola, napřed jsem měl baketku Motorola M3888, pak malinko menší Motorola T2288, v šuplíku mi dodnes leží zajímavůstka, SMSkovací mobil Motorola V100, a přibližně 5. rok používám telefon Motorola C450. Protože mám dvě SIM karty a obě čísla používám, běhám se dvěma mobily; dualSIM nechci, nelze se prozvonit, když jeden z nich hledám; druhý telefon byl 5 let Alcatel One Touch 302 a dnes je to jednoduchá Nokia 2610. Ani jeden z telefonů, které jsem měl vedle modelů značky Motorola, jsem si tak neoblíbil, ale opravdu to může být jen návyk na ovládání.

Reklama

Přestože je Motorola excelentním průkopníkem v oblasti mobilní komunikace, vždyť byli první, kdo s mobilními telefony začal, a velmi se mi zamlouvá přístup Motoroly k mobilním telefonům využívajícím GNU/Linux, lze zkonstatovat, že Motorola už dávno není leaderem a nemá modely, jimiž by oslovila masový trh, z nových modelů, dostupných u nás mě zaujala pouze Motorola Z8 se Symbianem i když mému vkusu nějak nesedí mobilní telefony s pohyblivými díly a je škoda, že v základní nabídce přehrávaných souborů není Ogg Vorbis, který mám pro hudbu nejraději. Motorola prostě poslední dobou stagnuje a moje předpověď, že udělá terno s Linuxovými mobily se nenaplnila, Motorola je moc nenabízela.

Možná proto Motorola připravuje něco zajímavého, iPhonu od Apple by konkurovat nedokázala, ne že by bylo nemožné vyrobit a naprogramovat lepší mobilní telefon, ale marketing Apple je fakticky mocný a fanoušci kupují podivně použitelné iPhony (mimochodem, software má prý vadu, kterou Motorola odstranila před 10 lety, neumí poslat SMS na číslo uložené v telefonním seznamu). Konkurovat lze zařízením Blackeberry, potažmo komunikátorům Palm Treo a pokud jsou pravdivé informace o novém přístroji Motorola Alexander, jde výrobce přesně tímto směrem.

Úplná vysouvací klávesnice, operační systém Windows Mobile (Nebylo by rozumnější nasadit OpenMoko, nebo vyvíjet pro Google Android?) a nejméně 5 MPix fotoaparát vypadají úchvatně, k poslední položce však mám výhrady. Rozlišení větší než 1 MPix spolehlivě zničí darebná optika velikosti špendlíkové hlavičky a především fotoaparát na manažerský telefon nepatří, je dost firem, kam nesmíte s fotoaparátem a budete muset nechat tento přístroj u vchodu. Mimochodem, některé prameny píší (odkaz již neexistoval), že v telefonu by mohl být mikroprocesor nVidia Tegra, mě to překvapuje, protože Motorola byla výrobce vynikajících mikroprocesorů, které se dodnes používají, přestože mikroprocesorová divize funguje jako samostatná firma Freescale (jak je to dnes s majetkovým propojením opravdu nehodlám zkoumat).

Věřím, že Motorola opravdu připravuje takto zajímavý přístroj, ale mám obavy, že to bude jeden z těch, které se k nám nedostanou.