Výdělky na internetu

Kategorie:

Štítky:

Tento článek je znovu vydaný, poprvé vyšel 6. února 2008, protože Luboš Kudláček se na svém blogu této tématice věnoval a shodli jsme se, že jde o stále aktuální téma, rozhodl jsem se původní příspěvek reinkarnovat.

Nepoučí se a nepoučí. Náhodou jsem narazil na web ptc-list(.)webovka(.)eu (adresu jsem záměrně napsal podivným způsobem, protože mu nehodlám zvyšovat GTPR odkazem). Jsem dost překvapen, tomu, že někdo ještě věří výdělku peněz za klikání na reklamy na internetu. Pokud přičtete nutnou dobu, kterou musíte strávit na webových stránkách toho, na čí stránky se po prokliku dostanete, no nemáte zaplacenou ani elektřinu spotřebovanou PC. Studenti, za které platí veškeré účty rodiče to nijak neřeší, ale my ostatní, co pracujeme a platíme účty ze svého, ano.

Reklama

Příležitostí, jak si vydělat na internetu slušné peníze je mnoho, určitě cesta k zajímavým penězům nevede přes nějaký klikací program. Prodat reklamu na svém blogu také není cesta k milionům, kdo z nás je Jeremy Schoemaker, reklamy mi ale zaplatí náklady na doménu i hosting a já mám „zdarma“ místo, kde mohu psát své osobní názory, nebo to co by délkou nevyšlo na regulerní článek pro LinuxSoft.cz, Živě.cz, nebo časopis Computer. Nevím tedy co za reklamy se objevuje u mých článků o politice, ale snad to nebudou absolutní zcestnosti. Pokud jsem to zatím dobře počítal, tak za psaní příspěvků mám přibližně 25,— KČ za hodinu psaní.

I na internetu platí ono české přísloví „bez práce nejsou koláče“ a na vydělání nějakých zajímavých peněz je potřeba vynaložit práci, samozřejmě tou prací nemyslím pouhé klikání na reklamy mířící do vod, které nemají takovéto klikače čím oslovit. Předpokládám že tento blog občas navštíví spíše vzdělaná ITčka, kterým něco napoví slovo freelancer. Freelancer je vlastně podnikatel, podle české wikipedie nezávislý odborník bez dlouhodobých závazků vůči jedné firmě, který dělá pouze sám na sebe, v případě že píšu o vydělávání peněz na internetu zmíním, že internet používá pro ukázání své práce a oslovení nových zákazníků, které najde přes nějaký rozumný systém.

Šikovný odborník se v širokém spektru složeb (správa IT, vývoj menších aplikací, catering, překladatelství) může uživit jako freelancer, byť pro běžného našince jde o neschůdnou cestu, protože se musí starat o vše sám a nemá za sebou zázemí firmy, která za něj vyřídí polovinu věcí. Já jsem freelancer napůl, mám dost práce ve skvělé firmě zpracovávající mzdy, kde jsem zaměstnán na HPP a ve svém volném čase pracuji jako autor mnoha článků, případně jako vývojář webových aplikací (dost mé práce není vidět a nemohu se jí chlubit, protože často řeším neveřejné intranetové záležitosti). Finanční stránku u sebe nehodnotím, na živobytí mám a to mi stačí.

Na nabídkách výdělku za klikání na reklamu mi vadí, že mi kradou datové pásmo a čas, jako kažný spam. Denně mi přijde několik takových nabídek, mailem, i po transportovaném ICQ, naštěstí většinou jde o maily s čistým textem, SpamAssassin se je snadno naučí a nemusím stáhnout velký objem dat kvůli naprosto hloupému obrázku, jenž stejně skončí v /dev/null.

Lidská a socialistická hloupost nezná mezí. Typický krajan chce k majetku přijít s co nejmenší námahou. To nejde, náhodná výhra velké částky je spíše pohromou, než „darem z nebes“ pro člověka, který neumí zacházet s většími penězi. Pak se závidí tomu, kdo má profit z vlastní práce a přeje se mu aby co nejdříve zkrachoval.