Novinky ze světa svobodného software (2)

Kategorie:

Štítky:

Po nějaké době je tu opět další díl mého nepravidelníku o novinkách ze světa svobodného software, protože tento díl vychází pouhý den po Softwarových Novinkách, které připravuji pro  LinuxSoft.cz, jde jen o drobky, které mi přišly nezajímavé pro čtenáře.

Zenwalk Linux 5.2

Distribucí postavených na základě Slackware není tolik, kolik jich je kolem Debianu. V našich končinách je pravděpodobně nejznámější Slax, který je mimochodem České provenience. Já považuji za nejzajímavější distribuci vycházející ze Slackware Zenwalk Linux, jež vyšel ve verzi 5.2 (což je docela kuriozní shoda náhod, protože ve stejné verzi je i RHEL a jeho odvozeniny, s nímž nemá Zenwalk Linux nic společného). Mě se na Zenwalku líbí jeho velmi nízké nároky na hardware, což je dané dobrým základem, nez zbytečných spuštěných služeb, ale i volbou mého oblíbeného XFce. Bohužel základ Slackware odradí mnoho potenciálních zájemců o tuto distribuci, protože řadu lidí odradí pověst distribuce s naprosto neintuitivním balíčkovacím systémem, což v případě Zenwalk Linuxu není pravda Netpkg je příjemný. K dispozici je instalační i LiveCD, jen mi nějak chybí možnost stáhnout LiveCD přes bittorrent.

Reklama

Eclipse Ganymede

Eclipse Ganymede je třetím hromadným vydáním Eclipse a dalších 23 projektů, které možnosti tohoto původně čistě Javovského IDE vylepšují velmi zásadním způsobem a Eclipse používají vývojáři i v dalších jazycích, nejen Javisté. Já jsem pracoval s Eclipse v roce 2004, když jsem pracoval pro společnost Vigour (respektive Unicorn, protože Vigour představoval jejich lidské zdroje), tenkrát se mi prostředí dost líbilo, jen mi chyběl rozumný nástroj pro vytvoření formulářů, ale tento nedostatek je již napraven. Poslední roky jsem občas s Eclipse koketoval, když jsem zkoušel EasyEclipse for Lamp, bohužel mám k dispozici poměrně slabé počítače a takto komplexní nástroj byl velmi nepohodlný na používání, vše bylo velmi pomalé. Na vývoj Javy jsem si poněkudsi více oblíbil NetBeans, které jsou v poslední verzi 6.1 opravdu povedené.

Banshee

Banshee vyšel sice již 10. června 2008, ale při přípravě aktuálního dílu Softwarových Novinek pro LinuxSoft.cz mi tento přehrávač poněkudsi spadnul pod stůl. Nevím, jestli bohudík, nebo bohužel, umí toho mnoho, vypadá na skvělého konkurenta Amaroku, ale poněkudsi se mi příčí, že je napsán nad platformou Mono (open source .Net), paradoxně mi nevadí aplikace na Java platformě. Banshee bych však nepovažoval za úplně rovnoceného hráče proti Amaroku, protože jsem v Amaroku nenašel podporu pro přehrávání videa. Docela dobře spolupracuje s přenosnými flash přehrávači, pokud chcete něco vypálit na CD, je podporováno Brasero a v neposlední řadě můžete zripovat svou vlastní sbírku CD. Já zůstávám u Rhythmboxu, protože má poněkudsi méně obskurdní závislosti a je méně náročný na můj hardware. Pokud bych měl vypíchnout jeden přehrávač, který není zcela závislý na použitém operačním systému, bude to aTunes, který jede na, pro mě, přijatelné Javě a hlavně se nesnaží být přehrávačem na všechno možné, pustíte si v něm pouze hudbu.

Claws Mail 3.5.0

Můj oblíbený mailový klient Claws Mail vyšel ve verzi 3.5.0, což sice potěší, ale také pěkně naštve. Autoři totiž přešli na novější licenci, GPLv3, a díky tomu museli odstavit některé pluginy (naštěstí jsem žádný z nich nepoužíval), například pro ClamAV a prohlížení PDF přímo v programu (to se dá oželet, otevře se holt další okno), protože ty jsou pod striktní GPLv2. Více o licenčních problémech Claws mailu napsal web Root.cz.