Velká Cena Kanady, 2008

Kategorie:

Štítky:

Další 2 týdny uplynuly jako voda (kdy mám stíhat všechnu práci, když jsou tak moc omezené časové zdroje :-() a na tuto velkou cenu, která se konná na okruhu G. Vileneuva v Montrealu, jsem se opravdu velmi těšil, protože každoročně je to jedna z velkých cen, kde snad není jasný favorit, do závodu vstupuje více proměnných, než jen schopnosti pilotů a vyspělost techniky.

Předpovědi počasí tvrdily, že by mohlo zapršet a také při prvních trénincích pár kapek spadlo, ale závod se jel za sucha. Podmínky však byly trochu šílenější, než při velké ceně Monaka, protože v Montrealu se jezdí pouze 2 závody ročně, je to na stavu trati znát, tak trochu se rozpadá a neustálé vylepšování monopostů tomu nemalou měrou přispívá (auto líp drží na trati, takže božní síly v zatáčkách jsou větší). Velká Cena Kanady je okruh, který je ten nejnáročnější na brzdy, několikrát se brzdí z rychlostí přes 300 km/h.

Reklama

Již během kvalifikace bylo k vidění nemalé množství jezdeckých chyb a po kvalifikaci bylo slyšet nemalo hlasů, které upozorňovaly na rozpadající se asfalt ve vlásence. Ještě několik sekund před koncem jsem se radoval z dalšího pole position pro Roberta Kubicu, ale Lewis Hamilton našel způsob, jak projet trať naplno. Red Bull Racing má nějaké štěstí, v Monaku i v Kanadě nestartoval jeden z pilotů v závěrečné části kvalifikace i přesto, že tam postoupil, protože ve druhé části „rozebral monopost na náhradní díly“. Přesto startovní pole vypadalo velmi pěkně:

 1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:17,886
 2. Kubica (Pol./BMW-Sauber) 1:18,498
 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:18,735
 4. Alonso (Šp./Renault) 1:18,746
 5. Rosberg (Něm./Williams) 1:18,844
 6. Massa (Braz./Ferrari) 1:19,048
 7. Kovalainen (Fin./McLaren) 1:19,089
 8. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) 1:19,633
 9. Barrichello (Braz./Honda) 1:20,848
 10. Webber (Austr./Red Bull) bez času.

Pamatujete loňskou nehodu Roberta Kubici v Kanadě? Pro připomenutí video:

Do dalšího závodu, to byla Velká Cena USA v Indianapolis, nastoupit nemohl a pak mi připadalo, že výrazně zrychlil. Sice loňské výsledky nějak přehnaně přesvědčivé nebyly, ale letos je tím, kdo v týmu BMW-Sauber tahá za výrazně delší konec provazu. Dr. Mario Theissen by musel být blázen, kdyby nevyužil opci a neprodloužil s Kubicou smlouvu. Velká Cena Kanady 2008 musela být velmi sladkou odměnou pro Kubicu, po loňské havárii, protože zvítězil a kdyby jen zvítězil, bylo to první vítězství týmu BMW-Sauber, dokonce zpečetěné tím, že to byl double, protože piloti BMW stáli na prvních dvou stupních vítězů. Pravda okolnosti závodu rozhodl Lewis Hamilton, když chtěl rychle odjet z boxů a na výjezdu zezadu naboural do Kimiho Räikkönena, pak již nemělo BMW na trati žádného soupeře.

K počátečním zmatkům nepřispěl stav trati, tu v noci opravili, ale první závodní incidend, odstavené auto Adriana Sutila, které způsobilo výjezd Safety Caru a následné zmatky v boxech. Nebýt incidentu na výjezdu, tak bychom si velmi pravděpodobně na první vítězství BMW ještě nějakou chvíli počkali. Těžila z toho nejen stáj BMW-Sauber, ale i Toyota, která dojela s oběma monoposty na bodech.

Konečné pořadí tedy vypadalo následovně:

 1. Kubica (Pol., BMW) 1:35:24,447(prům. rychlost 189,98 km/h)
 2. Heidfeld (Něm., BMW) +16,495
 3. Coulthard (Brit., Red Bull) +23,352
 4. Glock (Něm., Toyota) +42,627
 5. Massa (Braz., Ferrari) +43,934
 6. Trulli (It., Toyota) +47,775
 7. Barrichello (Braz., Honda) +53,597
 8. Vettel (Něm., Toro Rosso) +54,120

A ještě si vychutnejte nefalšovanou radost Roberta Kubici:

Komentáře

5 komentářů: „Velká Cena Kanady, 2008“

 1. LuFa avatar

  Tento závod jsem neviděl, takže díky Marku za hezký příspěvek.

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Škoda, že jsi neviděl, já byl velmi nadšen. Vloni zmatky způsobili, že jsem byl nadšen když Takuma Sató v Super Aguri předjel Alfonza v MaLarenu. Letos moje nadšení způsobil Robert Kubica v BMW-Sauber, věděl jsem, že tento tým letos dosáhne na vítězství, ale že to bude Robert Kubica jsem jen doufal.
  Teď budou dva závody, kde bude zcela jasně dominovat Ferrari, pak jsou zase nějaké klikatice, kde ten jejich dlouhý rozvor je tak trochu na obtíž.

 3. Scooby avatar
  Scooby

  Super ja som sice fanusik cervenej stajne ale vsetky uspechy Roberta Kubicu ma tesia uz od prvej chvile kedy nastupil ako zalozny jazdec a som rad ze prislo na moje slova ze bude miesat karty v sezone 2008 grattulujem a drzim palce

 4. fremy avatar

  Výborný výkon stáje BMW. Kubicův útok na první místo byl zajímavý, skvělý závod.

 5. Dalibor Smolík avatar
  Dalibor Smolík

  Závod jsem neviděl, byl jsem na pracovní cestě. Ale Kubicemu to přeji :-). V Polsku je teď trochu smutek z výsledku fotbalu,
  tak tohle rozhodně zlepší náladu.