OpenOffice.org 2.4

Kategorie:

První letošní verze OpenOffice.org 2.4 je vcelku příjemným příspěvkem ze světa otevřeného software. OpenOffice.org jsem začal používat ještě dříve, než to byly OOo, v roce 2001 jsem používal legálně koupené StarOffice a byl jsem s nimi spokojen, dnes používám pouhé OOo, protože rozšíření, která nabízejí StarOffice, o distribuci se stará firma SUN Microsystems, která má i nemalý podíl na vývoji OOo, nevyužiji a koupil bych si je jedině kvůli dobrému pocitu, že podporuji vývoj kvalitního produktu.

Novinky

OpenOffice.org přinesly řadu zajímavých vylepšení:

Reklama
 • Base umí pracovat se soubory MS Access 2007 (*.accdb).
 • Calc umí různá zvětšení pro jednotlivé listy, vylepšena je práce s grafy, a drag&drop přesun sloupců i řádek.
 • Impress získal možnost „3D přechodů“ mezi jednotlivými snímky.
 • Writer umožňuje výběr obdelníkové oblasti textu, vylepšilo se použití regulárních výrazů.
 • Podstatně je vylepšen export do PDF, který nyní zvládá PDF/A-1, přibylo připojení na WebDAV, výchozím fontem jsou mnohem pohlednější DejaVu.

Podrobnější seznam novinek i s obrázky je zveřejněn na stránkách OpenOffice.org Ninja a rozhodně stojí za to na nové OOo přejít, zejména jste-li uživatelé některé ze starších verzí. Pak ještě rozšířit jejich funkčnost pomocí extensions a dokonalý kancelářský nástroj je na světě, pravdou je, že z roizšíření jsem používal pouze TypoJTPB pro správnou typografii.

Přechod z MS office

Horkým tématem kolem OpenOffice.org je přechod z MS Office. Bohužel dost lidí, zejména náctiletých uživatelů, vykřikuje jak jsou OOo nej, ale je důvodem to, že je opravdu využívají, nebo je to jen snaha odlišovat se? Znám pár firem, které na OOo přešly, ale téměř vždy tam zůstal alespoň jeden počítač, který obsahoval MS Office, protože mají složité formátování dokumentů, nebo jsou využita makra.

Nemá cenu řešit přechod násilím, prostě za každou cenu přejít na OOo. Domácnosti mohou přejít v klidu, ale ve firmách je obtíž, protože komunikace s okolím znamená, že mohou přijít dokumenty, které jsou pro OOo nezvládnutelné, typicky mi takovéto dokumenty chodí od státních organizací, těch 5% které OOo nezvládnou otevřu na PC kolegyně. MS Office mají své místo, jejich cena není přehnaně vysoká, díky projektu Wine jsem schopen je používat i pod GNU/Linuxem, nebo *BSD, a díky jejich masovému rozšíření mají pozici „defacto standardu“.

OpenOffice.org jsou svobodný software, který je schopen pokrýt drtivou většinu požadavků kancelářských uživatelů. Já využívám OOo téměř výhradně, jen v případě, že potřebuji napsat hodně nenáročný dopis, sáhnu po menším a nepoměrně rychlejším AbiWordu, posledních tak 5 let jsem Microsoft Office použít nepotřeboval, ale kdyby jo, určitě nebudu napřed nadávat autorovi původního dokumentu za to, v jakém podivném formátu mi to poslal, tudy cesta nevede, spíše bych tím druhou stranu naštval.

Komentáře

3 komentáře: „OpenOffice.org 2.4“

 1. Jiří Jakeš avatar
  Jiří Jakeš

  Jo, příchod 2.4 jsem také včera zaregistroval a jen kvůli tomu jsem syncoval strom portage už v 14.30 (obvykle to dělám až v 17 hodin 🙂 ). Mě osobně nejvíc potěšilo snazší přepínání jazyka dokumentu…
  Co se týče rozšíření, zatím jediné, co mám, je synchronizace s Google Docs. Ale nějak mi to nefunguje 🙂 Na typografii mám upravenou mapu klávesnice, takže znaky jako … „ “ – −, různé mezery apod. mám hned při ruce.
  BTW, nevíš, do jaké verze se chystá nová správa rozšíření? Ještě dvojková řada nebo až trojková…?

 2. MaReK Olšavský avatar

  Jiří Jakeš: Podle toho, co jsem někde četl neměla být ani verze 2.4, takže na radikálnější změny bych věřil až ve verzi 3.

 3. Dalibor Smolík avatar
  Dalibor Smolík

  S tou státní správou to je fakt, jinak formuláře pro daňové přiznání, rozvahu a výsledovku jsem stáhl ve formátu .xls a určité nepřesnosti tam byly, ale nic katastrofálního, takže jsem jejich vyplnění
  a vytištění pod OO celkem zvládl.