Vzpomínka: Aurox Linux

Kategorie:

Štítky:

V jedné ze svých starších recenzí na portále LinuxSoft jsem psal o polské Linuxové distribuci Aurox Linux, která vycházela z populární Fedory a pro našince měla výhodu v dobré lokalizaci a okamžité podpoře všemožných hudebních a video formátů, protože příprava distribuce v Evropě nemusí respektovat legislativní omezení, která fungují v „nejsvobodnějším státě světa“ USA.

Pamatuji se, že se mi Aurox docela líbil a delší dobu jsem jej měl na jednom z pracovních počítačů. Byť se jednalo o KDEičkoidní distribuci, neměl jsem vážnejší problémy s jejím používáním, kupodivu jsem neměl tendence doinstalovat své oblíbené Xfce. V té době jsem postupně přecházel z RPM distribucí na Debianovské a začal jsem, mimo jiné, trochu zkoušet BSD.

Reklama

Na tomto blogu mám několik přístupů z vyhledávače Google po vyhledání klíčového slova Aurox, není jich mnoho, ale jsou. Pokud ještě někdo hledá Aurox, zajímalo mě, co s ním je. Poslední informace, kterou jsem věděl je záměr vybudovat komerční distribuci, protože značku Aurox koupila společnost COBA Solutions. Nestalo se tak, COBA Solutions sice vlastní značku Aurox, ale další vývoj distribuce nepokračuje, alespoň ne pod původním jménem. Pokračovatel je Jazz Linux, který již nevychází z Fedory, ale CentOSu, takže je mnohem blíže RHELu nasazovanému pro své kvality na profesionálních stanicích.

Byť to vypadá na distribuci, která je ještě stále nějakým způsobem živá, poslední obraz DVD je „vánoční“, z 24. 12. 2007, asi bych ji nepoužíval. Nejspíše ji v dohledné době otestuji a test vydám jako článek na portále LinuxSoft, ale spíše bych viděl jako realistické doporučení používat rovnou Fedoru s ručním doinstalováním potřebných kodeků, nebo jinou distribuci, která je živá a má dostatečnou uživatelskou základnu. Pokud bych trval na RPM distribuci, jsou dnes nejlepšími kandidáty Fedora, CentOS, Mandriva, nebo OpenSUSE (ale tím jsem byl dost zklamán).

Aktualizace (30. ledna 2017)

Díky oscanování neplatných odkazů na tomto blogu jsem se dostal k úpravě tohoto článku. Možnosti volby distribuce jsou sice širší, ale za ten čas se výrazně posunuly distribuce Fedora a CentOS. Pro mě jsou primární volbou, ale pro čtenáře je nejlepší volbou první distribuce taková, kterou má někdo v okolí.