OpenSUSE 10.3 (První zkušenosti)

Kategorie:

Štítky:

Kvůli otestování pro recenzi jsem se dostal k instalaci OpenSUSE 10.3. Využil jsem toho, že mám pro laptop více, než-li jeden HDD a nainstaloval jej zkušebně i na laptop (můj levný šmejdíček Acer Aspire 3650 s procesorem Intel Celeron M 1.46 GHz). Musím přiznat, že jsem docela zklamán. Ne funkčností systému, v tom musím tým tvořící tuto distribuci pochválit, ale jsem naprosto zklamán rychlostí.

Abych byl konkrétnější, rychlost aplikací je OK, občas pauza na napressování a vypití kafe při startu, ale vše jde, přecijen i na laptopu používám v podstatě stejnou množinu aplikací, které většinou jedou nonstop, ale na počátku jsem musel udělat nemalou sérii instalací a jak jsem postupně zjišťoval, co potřebuji, strávil jsem za YaStem opravdu neskutečně velké množství času. Uff!

Reklama

Postupně zjišťuji, že i updaty se chovají poněkudsi podivně. Nechal jsem zapnutý automatický kontroler updatů, dneska už jsem vcelku zpohodlnělý uživatel a nemáme rok 2000, abych vše kontroloval v pravidelných intervalech ručně. Že rychlost instalátoru, který spravuje i aktualizace, nebude nic zázračného mně již nepřekvapí. Ale proč instaluje aktualizace na několik pokusů opravdu nechápu. Prostě dojede balík instalací a během chvilky mi oznámí dostupnost dalšího balíku. Naposledy se mi tento cyklus opakoval 4× za sebou.

Poslední SuSE, které jsem zkoušel bylo někde z řady 6, které jsem získal na 1. ročníku LinuxExpa v Praze a od té doby jsem tuto distribuci pořádně nesledoval, používal jsem Mandrake/Mandrivu, Ubuntu (skoro Debian, jenž jsem si částečně přetvořil na Linux From Scratch) a chtějíc vyzkoušet i jiného jsem se dostal i k PC-BSD a naposledy OpenSUSE 10.3.

Momentálně jsem ve stavu, kdy bych OpenSUSE nejradši odinstaloval a na recenzi se vykašlal. No neudělám to, ale rychlost bude vhodným terčem ke kritice. Když už je vše nainstalováno a spuštěné to co neustále potřebuji, chová se systém relativně rozumně, teda swapuje malinko více, než jsem zvyklý, ale v běžném používání nepřekáží a poskytuje vše tak, jak potřebuji pro práci.

OpenSUSE 10.3 ještě zůstane nějakou chvíli na laptopu, až na tu rychlost mi funkčně vyhovuje. Jako další a rozumnější pokračování vidím CentOS 5.1, který by mohl vyjít v horizontu několika týdnů, přecijen je venku RHEL 5.1 a CentOS je jeho forkem. Nepotřebuji nejnovější aplikace, ale naopak preferuji maximální stabilitu, odladěnost a relativně stabilní údržbu, která tu je díky špičkovému týmu vývojářů placených Red Hatem.

Plně důvěřuji tomu, že SLED a SLES jsou špičkové komerční produkty od Novellu, které jsou určeny opravdovým profesionálům. OpenSUSE mi ve srovnání s komerčními verzemi přijde asi ve stejném vztahu, jako Fedora vůči Red Hatu, tj. zkušební verze asi tak na úrovni mezi posledními Beta verzemi a prvními Release Candidates komerční verze. Doufám, že mě uživatelé OpenSUSE a vývojáři, které z Novellu známe, nebudou kamenovat, toto je pouze můj osobní názor.