Novinky ze světa svobodného software (1)

Kategorie:

Štítky:

Můj blog nabírá nové a nové čtenáře, z nichž někteří mě znají díky publikační činnosti, kterou vyvíjím na portále LinuxSoft.cz, kde jsem mimo jiné odpovědný za seriál o softwarových a distribučních novinkách. Pochopitelně tu nehodlám konkurovat vlastní práci, ale občas se objeví nějaké pokračování, kde napíšu zajímavé programy a distribuce o něž jsem zavadil a které používám. Pokud čtete i portál Živě, tak víte, že některé novinky, které mám tady, jsem napsal v jiné formě i tam, prostě na tento blog dám to co mě zaujalo nejvíce bez ohledu na to, kde jsem o stejném tématu už psal.

Na stole se mi objevil nový Slax, SUN Microsystems tlačí na pilu s akvizicemi, můj oblíbený pošťák má novou verzi a protože mám rád i jiné Un*xy, než GNU/Linux, zaznamenal jsem novou Nexentu. Koneckonců jsem tu jeden ze známějších lidí kolem PostgreSQL, tak tu najdu místo i tuto novinku.

Reklama

Slax 6.0

Už jsem Českou minidistribuci Slax považoval za mrtvou, dlouhou dobu vycházely jen Beta a RC verze, ale jinak dlouhodobé ticho po pěšině, někde jsem zaznamenal informaci, že Tomáš Matějíček čeká na KDE4 a ještě v roce 2007 se snažil dementovat zprávy o ukončení projektu. 12. února 2008 jsem nevěřil vlastním očím, vyšel Slax 6.0, hurá a ouha. Jak to vypadá vidím jen verzi s KDE 3.5.8, ale po někdejších edicích KillBill (s Wine) a Popcorn (s XFce) se už nejspíše slehla země.

Něco se změnilo, něco málo, ale změna je příjemná. K dispozici jsou připravené 2 verze, jedna jako ISO obraz pro vypálení na CD, které když bude přepisovatelné bude uchovávat i změny nastavení a doinstalované moduly, a tar soubor, určený pro rozbalení na flash, ze kterého pak postačí spustit jeden script a ten se postará o změnu na bootovací flashku. Celkově hodnotím Slax velmi kladně, což nemohu s čistým svědomím napsat o rodičovském Slackware. Teda, ne že by byl Slackware špatně udělanou distribucí, ale závislost vývoje na jediném člověku a uživatelská nepřítulnost pro začátečníky, vnímám jako dost vážné překážky.

SUN Microsystem (zase) vyrazil na nákupy

SUN Microsystems se evidentně snaží prosadit na trhu svobodného software, po nedávné akvizici MySQL byl dalším cílem Německý Innotek. Pokud někomu Innotek nic neříká, tak více vypovídající bude jejich klíčový produkt, VirtualBox, který od ledna 2007 vnesl čerstvý vítr do stojatých vod virtualizace. Nepřinesl nic závratného, ale po uvolnění zdrojových kódů a zařazení do většiny distribucí si získal oblibu pro snadnost, jak v něm vytvořit, nakonfigurovat a spustit virtuální stroj. Mě osobně se VirtualBox líbí více, než VMware.

Bohužel o akvizici ze strany SUN Microsystems nejsou k mání dostatečně relevantní informace, jen že je a že během posledního roku Innotek utržil . SUN Microsystems virtualizační řešení OpenxVM má již nějakou dobu, ale toto je zacílené na servery, pro desktopy se jim výborně hodí akvizice VirtualBoxu, který funguje rozumně na rozšířených systémech na platformě i386 a v tomto viruálním stroji je možné spustit leccos, tipl bych, že jde o jeden z nejlepších virtualizačních nástrojů pro desktop.

Akvizice je na počátku a bude dokončena ve 3. čtvrletí roku 2008. Očekávám zlepšení vývoje a nebál bych se snížení podpory na pouhý OpenSolaris na straně hostitelského systému.

Claws-Mail 3.3.0

Ještě před dvěma lety jsem pro poštu používal Mozillu Thunderbird, ale protože si oblíbil desktopové prostředí XFce, rozhodl jsem se změnit mailového klienta. Ideálně nativního pro GTK. První byl po ruce Evolution, schpný, ale na pouhou práci s poštou příliš velký a pomalý, po pár dnech hraní si s Evolutionem jsem narazil na Sylpheed a jeho fork Sylpheed Claws, ten fork se později přejmenoval na Claws-Mail. Poslední jmenovaný klient je na mých počítačích po dobu cca 1.5 roku a mohu prohlásit, že jsem s ním 100% spokojen. Škoda, že vývojáři Xubuntu tohoto klienta ignorují a do distribuce začlenili mastodontního Thunderbirda, který je opakem toho minimalismu a nízké náročnosti, jakou se vyznačuje Xubuntu, prostě mi tam nezapadá, stejně jako výchozí Mozilla Firefox, vhodnější by bylo začlenit Epiphany/Galeon, který jede také na renderovacím jádře Gecko, ale okolí napsané nativně v GTK.

A co nový Claws-Mail přinesl? Seznam novinek je dosti dlouhý, tak z něj vytáhnu alespoň několik podstattných bodů:

  • Mohu změnit téma trayicon :-).
  • Updaty české lokalizace a nově umí i hebrejsky (ale já ne).
  • Sub-řazení, tj, seřadíte-li podle jedné položky, půjde řadit ještě podle další.

Nexenta Core Platform 1.0

Nexenta není další distribuce GNU/Linuxu, je to něco zajímavějšího. Jde o distribuci, která má základ z OpenSolarisu, ale vzhled, chování a obsluhu z Ubuntu (to Ubuntu je fakt snad všude :-D). Z OpenSolarisu b52+ pochází jádro, to šílené označení se vztahuje vůči releasům uvolňovaným vývojáři firmy SUN Microsystems, které podporuje třeba vychvalovaný souborový systém ZFS. Prostředí a software pro tento projekt je jakýmsi mixem Debianu a Ubuntu, takže zde najdete nástroje z rodiny apt pro instalaci a updaty software

Tak a pozor, abyste neměli přehnaná očekávání, NexentaCore není ani připravený desktop, ani připravený server, je to jen základ, podobně jako je tomu u NetBSD. Napřed se nainstaluje NexentaCore a poté je možné s pomocí nástrojů, které zná lecjaký Debianista (pochopitelně i uživatelé odvozených distribucí) apt-cosi, nebo lépe aptitude, doinstalovat potřebné servery, nebo X, GNOME, KDE, Office, … Přístup se mi líbí, ale bojím se do Nexenty jít kvůli podpoře hardware, mám takový co funguje pod GNU/Linuxem, ale bude všechen fungovat i pod OpenSolarisem?

PostgreSQL 8.3

Poslední novinka, o které dneska napíšu, je z mého oblíbeného světa databází, dokonce je to můj nejoblíbenější zástupce tohoto světa. Vyšlo PostgreSQL 8.3 a změny jsou mi příjemné. Konečně jsem se dočkal typu Enum, který s oblibou používám ve webových aplikacích, podpora SQL/XML je zajímavostí, kterou se rád naučím využívat, ale TSearch je potřebný. Poslední jmenovaná novinka dlouho ležela v Contribu a byla to škoda, protože fulltextové vyhledávání je často využívanou schopností (kolikrát jsem se proklel, když jsem v MySQL musel nechat MyISAM tabulky místo InnoDB jen proto, že jsem nutně potřeboval fulltextové vyhledávání). Podle toho, co mám zatím otestováno, tak se databázový server chová poněkudsi konzistentněji a je rychlejší.

Pokud to někdo myslí s využíváním databází vážně, měl by se vážně zamyslet nad možností využít pro své projekty PgSQL, ne nadarmo se jí občas říka Open Source Oracle, protože funkčně je na extrémně vysoké úrovni. Plusem je příznivá licence, ale spíše pro ty, kduž by chtěli vytvořit vlastní fork.