Jak vnímám vystupování ODS

Kategorie:

Štítky:

<disclaimer>Tento článek vyjadřuje jen můj osobní názor. „Může se Vám nelíbit, můžete s ním nesouhlasit, ale to je vše co s tím můžete dělat.“ — Jára Cimrman</disclaimer>

O tom, že jsem členem ODS jsem tu již několikrát psal. Nejsem asi tak nekritickým a loajálním členem, jak by se mohlo na první pohled zdát, bohužel vidím i chyby a nebojím se o nich napsat. Naštěstí nemáme ve stanovách předepsáno, že musíme papouškovat pouze názory vedení, ale při pohledu ke „konkurenci“ mám pocit, že ne všude to je pravidlem :-D.

Reklama

Většina členské základny jsou lidé, kteří preferují prospěšné věci, tj. menší vliv státu na život lidí a větší odpovědnost občanů sama za sebe (jedním ze základních kamenů levicové politiky je velký vliv státu na občana a větší pomoc sociálně slabým). Lídé, kteří preferují stejné hodnoty jsou pochopitelně i ve vedení strany, ale 100% ne všichni bojují správnými prostředky za programové cíle. Jsem z těch, kteří by radši viděli předsedou strany někoho jiného, než Mirka Topolánka.

Ano, Mirek Topolánek, je předseda, který se po dlouhé době zasloužil o velkolepý výsledek v parlamentních volbách, ale jeho vystupování nevrhá moc pozitivní světlo na zbytek ODS, s ním přišla do té doby dost neobvyklá forma slovní pyrotechniky. Uznávám, že počátek pravděpodobně vyvolal Ing. Jiří Paroubek, který před volbami útočil dost nevybíravě, ale po volbách, a sestavení vlády, už měl nastat čas práce a takovéto útoky měly jít stranou. Bohužel se tak nestalo.

Dobrá myšlenka, ale šílené podání a vysvětlení občanům, tak lze hodnotit vystupování MUDr. Tomáše Julínka. Naštěstí si odpouští populistické poznámky, které lze často hodnotit jako velmi slabomyslné, jež vypouští jeho oponent MUDr. David Rath (kariérista, který viděl že v ODS se k vysoké funkci nedostane a začal kopat za ČSSD). Zdravotní reformu potřebujeme, je nutné změnit mnohé a konečně „vytlouct“ lidem z hlavy pověru o bezplatném zdravotnictví, je snad někdo kdo nesouhlasí? Krok který byl provedený považuji za velmi dobrý začátek a budou se ještě muset leccos poladit (třeba ty platby za děti a důchodce), ale vysvětlení občanům ČR bylo dost šílené, alespoň já jej tak vnímal a slyšel jsem od svého okolí nejednu kritiku na reformu, protože technicky byly vydány všechny informace, ale ne podány tak, aby je dokázal pochopit úplně každý.

Ivan Langer je asi nejhůře přijímaným ministrem za ODS. Opět je na vině jeho vystupování. Například sloučení některých složek policie je OK (často pracovali na stejném případu dvě složky, které spolu nekomunikovali a nekoordinovali se), ale opět bylo vnímáno jako odstranění složek, které překážejí v zločinech, pochopitelně páchaných členy ODS (tak tohle jsem četl hodněkrát). Netvrdím, že je vše dobře, nebo vše špatně, ale Ivan Langer bohužel vystupuje až moc sebevědomě, viz. jeho prohlášení o tom, že je historicky nejlepší ministr vnitra (nechce se mi hledat v jakých novinách jsem tuto hlášku viděl). Ne vše je vidět hned a třeba po zrušení finanční policie, která má zabavovat nelegálně získaný majetek, je vidět propad.

Vystupování předsedy ODS a premiéra ČR Mirka Topolanka jsou občas věcná a dobře připravená, ale někdy vyřkne, nebo udělá, něco, co by veřejnost neměla vědět ani v nejmenším. Uznávám, že v tlaku člověk snadno ujede. Bohužel je to tak, opět nevidím rozumnou práci na PR, která by mohla lépe prodat kroky, které vláda musí dělat. Opravdu musí, byť si to drtivá většina občanů ČR nepřipouští a připustit nechce.

Viděli jste někdy vystupování ministrů Aleše Řebíčka a Petra Gandaloviče? Takto by to mělo vypadat. Potichu, bez velkých, slov se snaží řešit problémy, které jejich resorty přinášejí. Slyšel jsem, že s těmito dvěma ministry rádi spolupracují poslanci bez ohledu na svou politickou příslušnost.

Nechci, aby se mnou každý souhlasil, jde pouze o můj soukromý názor. Já bych nějakou změnu ve vedení strany uvítal. Ve straně je dost liberálních konzervativců, ale řada z nich nemá tak ostré lokty, aby se propracovali na nejvyšší posty.