Objektivita blogu

Kategorie:

Štítky:

<disclaimer>Tento článek vyjadřuje jen můj osobní názor. „Může se Vám nelíbit, můžete s ním nesouhlasit, ale to je vše co s tím můžete dělat.“ — Jára Cimrman</disclaimer>

Jeden ze čtenářů „Math3z“ mi 31. prosince 2007 napsal: „ A ešte jedna vec Váš blog je objektívny a máte nadhľad.“ Tato slova potěšila, ale zároveň s nimi ne zcela souhlasím.

Reklama

Blogy jsou fenoménem, ale vždy jsou dost neobjektivní, protože názory vyjádřené v blogspotech jsou vždy ze zorného úhlu jeho autora. Když vlna blogů začínala, hodně novinářů psalo o nové, bližší a pestřejší informovanosti, protože blog může psát téměř každý a každý si všimne něčeho jiného, tudíž by jedna událost mohla být zdokumentována z mnoha různých úhlů pohledu. Dnes je vidět, jak moc se mýlili, blogosféra se rozdělila na mnoho blogů o ničem a pár blogů, jenž píší většinou autoři, kteří jsou známí z jiných periodik a internetových portálů. Pěkné zamyšlení nad průměrným českým blogerem vyšlo na portále Lupa.

Na českém internetu je pouze několik blogů, které se dají rozumně číst. Většinou jsou to blogy zavedených vývojářů a administrátorů, kteří se s klidným svědomím podělí o své znalosti a postřehy, nebo jsou to blogy na Lidových novinách, či Respektu, kde probíhá i mírná selekce, komu dovolí psát a komu ne. Jestli je kvalitní 1% blogů, tak možná přeháním. Zbytek je naprosto o ničem a drtivá většina toho zbytku se dotáhne maximálně na 10 zápisků.

Dokonce problematika je mírně složitější, byl jsem známý i díky mé publikační činnosti na portále LinuxSoft.cz, kde jsem vydal i několik recenzí distribucí. Jsou tyto recenze objektivní? Myslím, že ne, protože vyjadřují jen můj názor na to, co se povedlo a co nikoliv, když pochválím Mandriva Linux 2008.0, ale vytknu některé detaily, kolega Petr z Chomutova napíše, že ty detaily nevadí, ale kamarád Tomáš z Ústí nad Labem vytkne úplně něco jiného, co mu krajně nevyhovovalo. Aby byla recenze objektivní, muselo by se jednat o konsensus více, než 10 lidí :-).

V rámci možností se o objektivitu v regulerních článcích na odborných portálech snažím, ale tady na blogu moc ne. Na blogu píši o tématech, které mně zajímají a v duchu, jak je vidím já. Ze zápisků je zřetelně vidět, že jsem nadšený uživatel GNU/Linuxu a Un*xů vůbec (občas zkouším systémy z rodiny BSD, nebo si brousím zuby na OpenSolaris), ale protože v mém povolání pracuji se systémem MS Windows, mohu napsat, že jej slušně znám, tak nezavrhuji ani konkurenci, protože ta (pokud se s ní umí) dokáže nabídnout kvalitní služby a slušné prostředí. Názory o politice jsou velmi formovány tím, že jsem pravicově orientován, mimo jiné i proto jsem členem ODS, a na tomto poli ani neuznávám názory a program levice, byť některé lidi respektuji, protože mají rozum, ti však nejsou členy ultralevicové a škodlivé KSČM, ale ČSSD a dokáží říci i co je špatně v jejich vlastním programu.

Můj blog kdysi fungoval na adrese orsm.wz.cz, ale věřím tomu, že na Google AdSense, které tam bylo automaticky vkládané od WebZdarma.cz, někteří klikali, tak jsem blog přestěhoval na vlastní doménu. AdSense jsem přidal až po nějaké době, myslím, že v té chvíli WordPress tvrdil něco o 100 článcích, ale výsledky jsou zatím lehce tristní, pokud to půjde tímto tempem, vydělám těch 100 US$ zhruba za rok od nasazení, tak budu mít alespoň na prodloužení domény a zaplacení webhostingu :-), nevedu blog proto, aby mi vydělával, ale pokud se uživí, budu spokojen.

O zvýšení objektivity se pokoušet nebudu, tento blog mám jako místo k prezentaci vlastních názorů, nebo na příspěvky, které by svou délkou na regulární článek na odborném portále ani zdaleka nevystačily.