Proč tak málo uživatelů chce svobodný operační systém?

Kategorie:

Štítky:

Koncem každého kalendářního roku se objevuje spousta předpovědí, že ten příští rok již bude oním „rokem Linuxu“, kdy nastane definitivní prosazení GNU/Linuxu na desktopy uživatelů a MS Windows se začnou postupně odebírat do počítačové minulosti. Výsledek je každý rok stejně tristní, nic, respektive růst podílu Linuxových desktopů v desetinách procenta. Podíl MS Windows je víceméně pořád stejný, výrazněji než-li GNU/Linux posiluje Mac OSX.

Docela zajímavé je sledovat vývoj podle návštěvnosti na webových stránkách. Údajně je přes týden průměr návštěvnosti na webech kolem 1% z počítačů s GNU/Linuxem a *BSD, ale o víkendu roste ke 3%. Ano je to dané tím, že přes týden prohlížejí zaměstnanci weby z pracovních desktopů na nichž jim běží MS Windows, ale o víkendu je na netu trochu více domácích desktopů s GNU/Linuxem, nebo *BSD.

Reklama

U notorických hráčů rezervovaný přístup k otevřeným operačním systémům celkem chápu, her je pro tyto systémy „nedostatek“. Teda některé se mi opravdu líbí, například Open Arena, Sauerbraten, nebo TORCS, ale nejsou to náročné pecky, za nimiž by stála velká studia a nevynucují nejnovější hardware v PC, takže nemohou pozvednout nosánek hráče, který kvůli nim musel postavit extrémně výkoné PC, jenž při normální práci pouze zahálí a spotřebovává několikanásobek energie, než kolik by bylo potřebné. Soucítím s těmi, kteří nepochopili, že na hry jsou herní konzole a neustále investují nesmyslné částky do PC, jen aby si mohli zahrát nové hry. Toto je opravdu skupina uživatelů kterou otevřené systémy, zatím, nemají čím oslovit.

Chápu nemožnost nasazení na desktopech uživatelů, kteří potřebují software, jenž není pro otevřené systémy, ať jsou to již konstruktéři, kteří používají AutoCAD, sazeči používající Quark, účetní,nebo uživatelé řídících systémů. Náhrady většiny aplikací existují, ale buď ještě nejsou na takové úrovni, aby byl reálný přechod pro takovéto skupiny profesionálů, nebo zde funguje jistá setrvačnost. Uznávám, že GNU/Linux, *BSD, nebo OpenSolaris opravdu nemusí vyhovět pro takováto nasazení.

U běžných domácích a kancelářských uživatelů je situace trochu jiná. Pokud potřebují občas zpracovat normální dokument (nijak překomplikovaný, nebo nepotřebují MS Access), 100% by jejich požadavkům vyhověly svobodné kancelářské balíky, jakkoliv vím, že pro komunikaci se státní správou bývají často problémem (nesmyslné styly, makra v textových dokumentech). Obvykle jsou potřeby běžných domácích uživatelů soustředěny pouze na několik základních činností: kouknout se na webové stránky, přečíst maily, popísmenkovat (pokecat) přes Jabber/MSN/Skype/ICQ, pustit si film, či hudbu, upravit a vypálit fotky stažené z digitálního fotoaparátu, nebo eventuálně přestříhat video. To vše zvládnou svobodné operační systémy s přehledem, na výběr jsou tisíce aplikací, ať svobodných, nebo komerčních (pokud na nich někdo trvá).

Používám GNU/Linux od roku 1997, pravda, poslední dobou zažívám i experimenty s *BSD, nebo OpenSolarisem, a vždy jsem pod ním dokázal splnit drtivou většinu toho, co jsem potřeboval pro práci. Jediné místo kde používám MS Windows je firma u níž vykonávám své povolání, C.A.C spol. s r. o., protože vývoj našeho mzdového software je na platformu .NET a k tomu patří i opečovávání starších aplikací, které jsou napsány v Borland Delphi 6. Soukromý vývoj, který jedu sám na sebe se týká PHP a Pythonu, pročež je mi v podstatě úplně jedno, jaký systém pod nástroji jede, oblíbil jsem si svobodný, protože mě zaujal svou propracovaností a špičkovou odladěností.

Na desktopy se svobodné systémy nešíří především proto, že vyžadují použití mozku. Každý blbec dokáže klikat na tlačítko „další“, ale jen inteligentní uživatel dokáže pochopit, že není rozumné pracovat s právy superuživatele, nebo že instalace systému by neměla obnášet pouhé odklikání „Další“, nastavení hesla a hotovo. Běžný uživatel zpohodlněl a je pro něj nesmírně problematické myslet, nebo drobounce pozměnit své zvyklosti, GNOME/XFce/KDE vypadá malinko jinak, než-li MS Windows, které do běžného uživatele hustí okolí.

Pro běžného uživatele je pohodlnější ukrást MS Windows, protože je má sousedovic Pepík a ten tomu přece rozumí, vždyť na tom hraje hry (je jedno, že Pepík se učí na řezníka), než zapnout mozek, případně se pozeptat v širším okolí, a malinko pozměnit to, nač je zvyklý. Problémem není kvalita otevřených systémů, ale silná neschopnost a neochota používat mozek.

Otevřené systémy jsou téměř výhradně Un*xy, některé distribuce GNU/Linuxu, nebo PC-BSD dokáže nainstalovat kdekdo, ale přesto ještě dlouho zůstanou doménou opravdových profesionálů, kteří chtějí perfektní systém a nesednou na lep líbivým reklamám, nebo pestrobarevným poskakujícím ikonám.

Pestrost a kvalita aplikací na Java platformě se zlepšuje den za dnem, SUN Microsystems vytvořil geniální platformu, která umožňuje jednou napsanou a odladěnou aplikaci používat nezávisle na operačním systému, a není daleko doba, která umožní dalším skupinám uživatelům provozovat aplikace nejen na systému MS Windows. Osobně si myslím, že SUN Microsystems vykonal, s Java platformou, nejvíce přínosnou práci pro vývojáře a uživatele. Pro domácí uživatele ale ani toto nebude znamenat přínos, co na tom, že by jim aplikace běžela i mimo MS Windows, když by stejně museli používat mozek při instalaci systému, nebo pokusech o změny nastavení a to jim nevyhovuje.